Інформатор Гроші продовжує знайомити читачів з роботою депутатів обласної ради. Сьогодні наш герой – обраний від ОПЗЖ колишній поліціянт Сергій Манза. Що про нього відомо та чим він займається в обласній раді – дізнайтеся в матеріалі.
Сергій Манза у грудні 2020 року став депутатом обласної ради від умовно проросійської партії «Опозиційна платформа – За життя». Отримав на виборах 1704 голоси. Був членом партії. Представляє в обласній раді лівий берег міста Дніпра. Раніше майбутній депутат пройшов шлях від слідчого міліціонера до заступника начальника обласної поліції, присвятив роботі в МВС 23 роки.
Сергій Манза народився у 1974 році у Дніпрі. З відзнакою закінчив медичне училище, працював фельдшером бригади швидкої допомоги. Однак пізніше закінчив Дніпропетровське училище міліції, а ще пізніше – ДНУ ім. О. Гончара, де навчався на юриста. Після навчання у міліцейському училищі працював слідчим, а пізніше і старшим слідчим в Амур-Нижньодніпровському райвідділку міліції.
У 2000-2002 роках – начальник відділу розслідувань злочинів по лінії карного розшуку АНД райвідділку міліції. У 2002-2003 роках – заступник начальника по роботі з персоналом АНД райвідділку. У 2003-2010 роках – начальник паспортного відділення Ленінського райвідділку міліції. У 2010-2012 – заступник начальника Дніпропетровського райвідділку ГУ МВС – начальник міліції громадської безпеки. У 2012-2013 роках – начальник відділу організації служби управління громадською безпекою ГУ МВС у Дніпропетровській області.
У 2013-2015 роках – заступник начальника управління громадської безпеки ГУ МВС у Дніпропетровській області – начальник відділу участкових інспекторів. З лютого по листопад 2015 року – начальник обласної міліції громадської безпеки. З листопада 2015 року по травень 2017 року – заступник голови начальника Нацполіції у Дніпропетровській області, відповідальний за громадську безпеку. Полковник поліції.
Як зазначалося у рекламних матеріалах ОПЗЖ, Сергій Манза брав участь в АТО. У 2016 році активіст Денис Селін зазначав, що Сергій Манза придбав сину квартиру у 2014 році за 100 тисяч доларів, а собі автівку за 300 тисяч гривень. При цьому сумарний дохід міліціонера за 2014 рік складав близько 100 тисяч гривень. Активіст не розумів, як службовець накопичив на це кошти при таких доходах. За 2016 рік, для порівняння, Сергій Манза в МВС заробив 166 тис. 482 грн (а дружина його на своїй роботі – 88 тис. 79 грн).
Сергій Манза звільнився з поліції та вийшов на пенсію після скандалу, який трапився 9 травня 2017 року. Тоді учасники АТО просили організаторів пам’ятних заходів з «Опозиційного блоку», партії «Соціалісти» та інших прибрати партійні прапори та провести заходи без політичної символіки. Це сторони обговорювали і перед заходом за кілька днів. Їх не послухали. А раптом проти окремих АТОвців застосували силу "тітушки" (спортсмени, які охороняли "прорадянських" та "проросійських" учасників заходу від "патріотів") і поліціянти та побили їх, проти українських військових силовики застосували сльозогінний газ. У результаті 14 АТОвців та поліціянтів було поранено. За версією деяких ЗМІ, провокація з нападом на АТОвців була спланованою.
[embed][/embed]
[embed][/embed]
При цьому, як зазначають журналісти, дії "тітушок" (які були найманою охороною для політиків) координували представники МВС. Поліцією на цьому заході керував Сергій Манза, відповідальний за громадську безпеку. Скандал здійнявся такий, що тодішній Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков звільнив керівника обласної поліції, а його підлеглих (у т.ч. Сергія Манзу) відсторонили.
Проте довго без роботи Сергій Манза не сидів. З 2019 року він був співорганізатором громадського формування «Безпечне життя». Ця структура була утворена керівником партійної організації ОПЗЖ Геннадієм Гуфманом. Це було відродженням традиції радянських «дружинників», які патрулювали вулиці та сприяли громадській безпеці – свою роботу координували з поліцією та допомогали їй. При цьому «дружинниками» дозволяється носити газову та травматичну зброю. Активісти «Безпечного життя» охороняли виборчі дільниці під час виборів Президента України у 2019 році, спостерігали за порядком під час святкувань 9 травня та інших заходів. У ЗМІ писали, що Сергій Манза неофіційно був у «службі безпеки» партійної організації ОПЗЖ у Дніпрі.
У 2020-2022 роках депутат був адвокатом, але невідомо, чи працював на цьому поприщі. Зараз право на зайняття адвокатською діяльністю припинено. З грудня 2020 року – депутат обласної ради. В обласній раді є секретарем депутатської комісії з питань забезпечення правоохоронної діяльності. Наголошуємо, що за свою діяльність депутати обласної ради не отримують зарплату.
Також цікава і фігура брата Сергія Манзи Геннадія, який працював у ДАІ у Дніпрі та вийшов на пенсію у званні підполковника десь у 2015 році. Він же у 2016-2019 роках, за даними аналітичної платформи YouControl, був заступником директора та деякий час директором ТОВ «Спецдоррембуд», яка ремонтувала дороги. Ця фірма за 2016-2018 роки уклала договори на ремонт доріг на 2,91 млрд грн – здебільшого з Дніпропетровською облдержадміністрацією (2,77 млрд грн). Фірму у ЗМІ пов’язували зі скандально відомою компанією «УПС».
Сергій Манза публічно не давав якихось обіцянок під час виборів депутатів у 2020 році. Проте є обіцянки партії спільні для всіх кандидатів. ОПЗЖ на регіональних виборах у нашій області давала наступні обіцянки (обіцяли нести відповідальність за процеси, а не здійснити їх):
16 лютого 2022 року депутат голосував за виділення коштів на тероборону області. Далі депутат був відсутній на 6 «воєнних» онлайн-сесіях обласної ради, але відвідав останню офлайн (тобто 14,3%). Натомість відвідав 7 з 11 засідань (63,6%) депутатської комісії з питань забезпечення правоохоронної діяльності, секретарем якої він є. Голосував за підтримку ТрО та за програму підтримки переселенців у регіоні. Однак для таких «прогулів» є важлива підстава. Як стверджував депутат Дніпропетровської обласної ради Андрій Денисенко, Сергій Манза служив у його бригаді ТрО.
За 2022 рік депутат не подав свій звіт, як його зобов’язує закон. У соцмережах депутата немає. У ЗМІ теж нічого не писали про його роботу. Тому про його діяльність та про те, як він розподілив 750 тис. грн з бюджету, нічого невідомо.
Натомість депутат прозвітував за 2021 рік. Допомагав спеціалізованому будинку дитини у Дніпрі, сприяв встановленню світлофора на перехресті вулиць Гуртової та Моторної, виділяв матеріальну допомогу мешканцям. А ще закупив 4 кисневі апарати для міської лікарні №6 у Дніпрі на 156 тис. грн з обласного бюджету: цю лікарню очолює теж депутат облради від ОПЗЖ Валерій Чорний. Серед важливих досягнень депутат називав продовження обласної програми з забезпечення безпеки громадського порядку до 2025 року. У 2022 році Сергій Манза планував підвищувати ефективність роботи дільничих поліцейських у 7 містах – районних центрах області за прикладом малих громад та ухвалити програму по боротьбі з наркозалежністю серед неповнолітніх.
З 2021 року Сергій Манза активно працював у Координаційній раді з протидії поширенню наркоманії серед неповнолітніх в Дніпропетровській області, в якій він є секретарем. За 2021 рік провели 7 виїзних засідань цієї ради по області та декілька у Дніпрі. Орган налагоджував співпрацю обласної ради з правоохоронцями, медзакладами, освітянами, психологами, службою у справах неповнолітніх для запобігання поширенню наркоманії. Ця Координаційна рада працювала й у 2022 та 2023 роках, хоча не так активно. За словами поліції, на Дніпропетровщині кожен 10-й мешканець вчиняє наркозлочини та майже кожен 5-й (майже 20%) споживає наркотики. За останні роки зростає кількість неповнолітніх споживачів наркотиків у благополучних сім’ях. Тому роботи цій Раді вистачить на роки вперед.
Пропонуємо також ознайомитися з діяльністю та біографіями інших депутатів Дніпропетровської обласної ради. Від початку повномасштабної війни обласну раду покинули два яскраві депутати — Святослав Олійник та Ігор Циркін. За списком (натискайте на прізвище та ім’я для переходу до матеріалу про політика):
Нагадуємо, у Зеленського розповіли, чи позбавлять мандатів народних депутатів України від партії «Опозиційна платформа – За життя». А як працюється народним депутатам від ОПЗЖ у Верховній Раді України зараз — дізнайтеся тут. Як працюють депутати від ОПЗЖ у міській раді Дніпра від початку повномасштабної війни — читайте тут.
Валерій Магланович