Навіть в таких надважких умовах, українські підприємці та компанії продовжують працювати. А деякі – навіть відкривати нову справу.
Дослідницька компанія Gradus Research на початку липня 2022 року провела опитування 104 представників бізнесу щодо роботи під час війни. Результати - в Інформатор Гроші.
Згідно з результатами опитування, більше половини підприємців працюють під час війни частково, 19% призупинили роботу, а 22% працюють як і раніше. Серед опитаних 6% підприємців ризикнули розпочати бізнес під час війни.
48% підприємств залишилися на своїх місцях, 20% - в процесі часткового або повного переміщення і 1% бізнесменів відкрили справу за кордоном.
З причин, чому підприємства перевезли, більшість – 38% опитаних відповіли, що зробили це для збереження справи, 30% сподіваються знайти більше замовлень або клієнтів, а 28% так вирішують логістичні проблеми.
З тих, хто перевіз потужності, 72% зробили це в межах України, 11% перенесли бізнес за кордон, а 17% змогли прилаштуватися для роботи і в Україні, і за кордоном.
Більшість підприємців – 62% обрали нове місце для бізнесу в країнах ЄС. При цьому, 8% перенесли потужності до країн колишнього СНД.
Серед переваг ведення справ в ЄС 32% підприємців назвали доступ до ринків збуту та прозорість оподаткування та обліку. Також по 27% опитаних перевагами вважають відсутність митних обмежень та спрощені адміністративні процедури.
Проблемами для українського бізнесу за кордоном 25% назвали високу конкуренцію, 23% - труднощі з пошуком бухгалтера, 21% - високу бюрократію.
Не дивлячись на складнощі, 83% опитаних вважають, що український бізнес може бути конкурентним та успішним на ринках Європи.
Таку загальну картинку роботи бізнесу у воєнний час підтверджують у міськраді Києва. У червні в столиці 86% підприємств уже відновили роботу. Таким чином, частка непрацюючих підприємств скоротилася до 14%, тоді як ще в березні цей показник становив 32%.
«За даними Київського міського центру зайнятості, станом на початок червня до 15,4 тисячі збільшилась кількість вакансій на ринку праці. Зростає кількість претендентів на одне робоче місце: якщо станом на початок квітня на одну вакансію претендували троє, то вже в червні цей показник збільшився до 10 осіб. Найбільш затребувані сьогодні у столиці водії трамваїв, робітники з прибирання, медичні сестри (брати), електромонтери та слюсарі», - йдеться в повідомленні КГГА.
За даними Держстату, на 1 липня 2022 року в Україні було зареєстровано 1 млн 385 тис. 474 ФОПів. Для порівняння: на 1 січня цього року їх було 1 млн 359 тис. 002 підприємця.
Найбільше підприємців у липні було зареєстровано у Києві – 190 тис. 636 ФОПів, в Харківській області – 118 тис. 270 осіб і на Дніпропетровщині – 105 тис. 315 підприємців.
Крім цього, за останніми даними в Україні є 1 млн 450 тис. 506 компаній. На початку цього року було зареєстровано 1 млн 437 тис. 009 компаній.
В Києві літом цього року було 359 тис. 678 компаній, в Харківській області – 86 тис. 986 підприємств, на Дніпропетровщині – 107 тис. 261 компанія.
Однак, сказати скільки з цих ФОПів та компаній активні, а скільки «сплячі» не можливо.
Олена Скобцева