Близько $900 млн отримає Україна від МВФ

Читать на русском

МВФ завершив другий перегляд програми розширеного фінансування

Читать на русском
Транш повинен надійти невідкладно
Директори МВФ прийняли рішення

МВФ завершив другий перегляд програми розширеного фінансування

Рада директорів Міжнародного валютного фонду завершила консультації за Статтею IV 2023 року та затвердила другий перегляд програми "Механізм розширеного фінансування" (Extended Fund Facility, EFF). Це передбачає невідкладне виділення Україні третього траншу з боку МВФ обсягом близько 900 млн дол. США (663,9 млн спеціальних прав запозичень, СПЗ).

Відповідні кошти спрямовуватимуться на фінансування видатків Державного бюджету України. Вони також підтримають міжнародні резерви, що посилить спроможність Національного банку забезпечувати курсову стійкість.

Крім того, успішне виконання програми зберігає доступ України до пакета загальної макроекономічної підтримки від міжнародних партнерів на чотирирічний період дії програми. Наразі він становить 122 млрд дол. США. 

Керівництво МВФ відзначило прогрес України у виконанні взятих на себе зобов’язань у межах EFF за складних умов повномасштабної війни.

Україна виконала всі кількісні критерії ефективності на кінець червня та індикативні цілі на кінець вересня. Також більшість структурних маяків на кінець жовтня виконано вчасно, а кілька заходів за іншими структурними маяками – з певною затримкою.

Керівництво МВФ вкотре відзначило відданість української влади порядку денному реформ, зокрема щодо подальшого руху в напрямі боротьби з корупцією та розвитку державного управління.

МВФ підкреслив, що подальше наполегливе впровадження структурних реформ, включно з мобілізацією внутрішніх ресурсів, у поєднанні зі своєчасним та передбачуваним міжнародним фінансуванням є необхідними для збереження макрофінансової стійкості. Водночас важливо продовжувати інституційні реформи та підтримувати зусилля для відбудови, сприяючи водночас “зеленомуˮ відновленню на шляху до вступу України до Європейського союзу.

«Другий перегляд програми пройдено успішно. Для нас ключове завдання в межах співпраці з МВФ залишається незмінним – виконати взяті на себе зобов'язання, передбачені програмою. Це насамперед потрібно Україні, щоб посилити макрофінансову стійкість та залучити необхідне фінансування для Перемоги та відбудови.  Рішення на рівні Ради МВФ також є підтвердженням зобов'язань та запевнень з боку міжнародних партнерів щодо збереження підтримки України у 2024 році й надалі, у тому числі в межах загального пакета допомоги, передбаченого програмою», – сказав голова НБУ Андрій Пишний. 

Окремо МВФ підкреслив, що, незважаючи на руйнівний вплив війни, макроекономічні показники виявилися кращими, ніж очікувалося.

Українська економіка демонструє надзвичайну стійкість. Останні дані свідчать про потужніше, ніж очікувалося, економічне відновлення, тривале й стрімке зниження інфляції та збереження курсової стійкості, у тому числі після успішного переходу НБУ до керованої гнучкості курсу, підкріпленого потужними міжнародними резервами.

Ураховуючи це, Міжнародний валютний фонд поліпшив прогноз зростання реального ВВП у 2023 році до 4,5%, хоча під час затвердження першого перегляду програми EFF цей показник оцінювався в діапазоні від 1% до 3%. МВФ очікує, що у 2024 році темпи відновлення сповільняться до 3–4%, ураховуючи продовження повномасштабної війни. Водночас ризики для економічного зростання залишаються значними, що пов'язано з надзвичайно високою невизначеністю, спричиненою війною.

«Команди уряду України, Національного банку України та МВФ провели величезну роботу для досягнення успішного другого перегляду програми EFF. Завдяки злагодженій співпраці Україна виконала всі необхідні умови для продовження програми та отримання подальшого фінансування від Фонду в розмірі близько 900 млн доларів США. Окрім фінансової допомоги та сприяння у мобілізації фінансових ресурсів від інших донорів, результатом програми є впровадження важливих політик для посилення конкурентоспроможності економіки України. Після другого перегляду ми продовжуємо працювати над імплементацією спільно визначених реформ для забезпечення фінансової стабільності, довгострокового зростання, зміцнення державного управління та повноцінної євроінтеграції України», — зазначив міністр фінансів України Сергій Марченко.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.