Через подорожчання електроенергії інфляція в Україні прискорилася: ціни за місяць стрибнули вгору

Індекс споживчих цін у червні цього року збільшився на 2,2% до попереднього місяця. У річному вимірі інфляція становила 4,8%. Стрибок цін за місяць передусім зумовлений збільшенням тарифів на електроенергію

Через подорожчання електроенергії інфляція в Україні прискорилася: ціни за місяць стрибнули вгору
Інфляція прискорюється

Найбільше – на 63,6% – у червні зросли ціни на електроенергію. Суттєво за місяць зросли ціни на яйця (+15,5%). Утім, навіть після цього вони залишалися ще на 22% дешевшими, ніж торік.

Про це пише сайт Forbes із посиланням на дані Державної служби статистики. 

Інфографіка: Анастасія Левицька, Forbes Ukraine
Інфографіка: Анастасія Левицька, Forbes Ukraine

 

«Загалом, Держстат досі фіксує символічне скорочення цін на продовольчу частину споживчого кошика: на 0,1% у річному вимірі. Але у квітні–травні цей показник становив -0,5%, тож прискорення інфляції спостерігається і у продовольчій групі», - йдеться у матеріалі Forbes.

Разом з тим, зростання цін на пальне прискорилося у річному вимірі з 22,5% у травні до 25,5% у червні, що також суттєво вплинуло на прискорення загального показника інфляції.

Також за місяць суттєво зросли ціни на залізничні перевезення пасажирів (+10%).
Інфляція все ще залишається нижчою за офіційні прогнози. У квітневому випуску «Інфляційного звіту» НБУ прогнозував прискорення індексу споживчих цін у червні до 5,4% у річному вимірі. Проте результат червня може призвести до переоцінки інфляційних моделей.

Нагадаємо, що у травні 2024 року індекс споживчих цін збільшився на 0,6% до попереднього місяця, прискоривши річну інфляцію до 3,3%. Це стало першим епізодом прискорення інфляції за півтора року. Перед цим, у квітні та березні цього року, річний показник становив 3,2%, що було мінімальним рівнем зростання цін з кінця 2020 року.

Forbes зазначає, що головним ризиком для інфляції та економічного зростання залишається війна. Також зберігаються інші ризики: ймовірність додаткових бюджетних потреб на оборону й енергетику, подальше руйнування інфраструктури, продовження часткового блокування західних кордонів, поглиблення негативних міграційних тенденцій.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube