Чи експортує Україна електроенергію: міфи та реальність

У 2024 році здійснювалася передача електроенергії за межі України, і це пов’язано з транзитом через країну.

Чи експортує Україна електроенергію: міфи та реальність
За останні два місяці продаж електроенергії за кордон повністю припинився

Український аналітичний центр, що працює у сфері енергетики DiXi Group 17 липня вирішив пояснити, чи дійсно в Україні дефіцит електроенергії виник тому, що начебто країна її продає, а населенню майже нічого не залишається.

Аналітики центру вирішили відповісти на найбільш спірні питання

Чому ми передаємо електроенергію сусідам, якщо в Україні її дефіцит?

Необхідно розрізняти фізичні та комерційні потоки електроенергії. Фізичні потоки – це всі фактичні переміщення електроенергії між енергосистемами суміжних країн (включаючи комерційні потоки, транзит, аварійну допомогу, технологічні перетоки). А комерційні потоки – це потоки, які здійснюються на виконання договорів купівлі-продажу (імпорту/експорту) електроенергії, укладених між учасниками ринків з різних країн.

Аналіз даних з порталу Energy Map демонструє, що у 2024 році періодично здійснювалася передача електроенергії за межі України. Це пов’язано з транзитом електроенергії через нашу країну.

"Як це працює? Приміром, коли Румунія постачає електрику Угорщині, частина кіловатів може транспортуватися через українські електромережі. За даними про фізичні потоки за грудень-липень поточного року, обсяг “входу” електроенергії в Україну склав 66%, а “виходу” – 34% від загального обсягу міждержавних потоків. Тобто українська енергомережа отримала майже вдвічі більше, чим віддала", - повідомив український аналітичний центр DiXi Group.

Дані надані за період дані за липень охоплюють 1-10 числа місяця
Чи дійсно Україна екпортувала електроенергію у цьому році. Скрін - DiXi Group

Чи здійснюється експорт електроенергії за кордон і чи пов’язано це із графіками відключення світла?

У період 2019–2022 років літо здебільшого було сезоном експорту електроенергії з України. В той час як імпорт був значно меншим або не відбувався взагалі.

Проте зі стартом російських ракетних та дронових атак на українську енергосистему, обсяг експорту поступово зменшувався. А за останні два місяці продаж електроенергії за кордон повністю припинився.

Востаннє експорт електроенергії здійснювався 12 травня 2024 року. При цьому, він склав лише 2% від загального фізичного потоку електроенергії з України.

Тож, у червні та липні Україна не експортувала електроенергію та, за інформацією “Укренерго”, поки не планує цього робити – через значний дефіцит на внутрішньому ринку.

Чому наявність міждержавних перетоків електроенергії важлива і які переваги вона дає нашій енергосистемі?

За даними аналітичного центру, синхронізація енергосистеми України з енергосистемою континентальної Європи важлива з кількох причин.

По-перше, це є елементом інтеграції з ЄС та європейськими ринками. По-друге, можливість імпорту електроенергії нині допомагає Україні частково покривати внутрішній дефіцит електроенергії, зберігати стійкість енергосистеми та зменшувати кількість відключень споживачів – особливо після цілеспрямованих ворожих атак. По-третє, “поверх” імпорту Україна може отримувати аварійну допомогу від країн-партнерів, що також стабілізує енергосистему та покращує електропостачання споживачів.

"Закликаємо використовувати інформацію лише з офіційних джерел, зокрема медіа-ресурсів НЕК «Укренерго», Міністерство енергетики України, ENTSO-E та операторів системи розподілу (обленерго)", - йдеться у поясненнях аналітичного центру.

Актуальні дані щодо комерційних та фізичних потоків електроенергії можна отримати на сайті енергетичних даних Energy Map у розрізі днів та годин.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube