Чи мають право на грошову допомогу ВПО, якщо живуть в прихистку: роз'яснення

Стало відомо, чи надають ВПО грошову допомогу в прихистках

Чи мають право на грошову допомогу ВПО, якщо живуть в прихистку: роз'яснення
ВПО

Наразі в Україні існує понад 154 інтернатних закладів, де проживає понад п'ять тисяч Вимушено переміщених осіб. В уряді пояснили, чи мають право ці переселенці отримувати грошову допомогу від держави (йдеться про щомісячні виплати в розмірі 2-3 тисяч гривень, та про інше державне забезпечення).     

Про це розповіли на урядовому порталі. Зазначається, що фахівець із соціальної роботи одного з пансіонатів звернулася до Міністерства реінтеграції, щоб ВПО, які проживають в інтернатних закладах, могли отримувати належні їм соціальні виплати. Як пояснюється, деяким особам, які перемістилися до пансіонату і раніше не перебували на повному державному забезпеченні, припинені виплати від держави.   

Натомість зазначили урядовці, громадяни, які до переміщення та взяття їх на повне державне утримання на новому місці, проживали у власному житлі або в лікарні, мають право на виплати. Експерти пояснили, що для цього потрібно звернутися до органу соціального захисту населення за місцем реєстрації із заявою про поновлення (призначення) допомоги на проживання.   

"У разі, якщо вам відмовляють у таких виплатах, звертайтеся до Мінреінтеграції на цілодобову гарячу лінію за коротким номером: 15-48 або на гарячу лінію Уповноваженого з питань ВПО за номером: (066) 813-62-39", - зазначили в уряді. 

Слід зазначити, що інтерактивні заклади - це прихистки для ВПО, які облаштовують представники міської влади. Там громадяни, які були вимушені виїхати зі свого регіону через російську агресію, можуть знайти тимчасовий прихисток і отримати необхідну допомогу. Зокрема, соціальні служби в Україні  допомагають ВПО відновити документи (в разі необхідності), знайти житло або роботу тощо. 

Допомога ВПО в Україні

В Україні Вимушено переміщені переселенці мають право на отримання щомісячної допомоги в розмірі 2 тисяч (на дитину або особу з інвалідністю - 3 тисячі гривень). З 1 листопада 2023 року змінили низку правил щодо цих виплат. Як пояснювали урядовці, мета змін полягає в тому, щоб допомогу отримували ті, хто дійсно того потребує. Таким чином, не продовжили надавати грошову підтримку:

  • особам, які перебувають за кордоном понад 30 календарних днів поспіль без обґрунтованих причин, що підтверджуються документально (у службовому відрядженні чи на стажуванні, перебувала на лікуванні або реабілітації, доглядала за хворою дитиною, оздоровлювала дитину тощо);
  • тим, хто повернувся до покинутого місця проживання;
  • ВПО, які відбувають покарання в місцях позбавлення волі або були засуджені за колабораціонізм;
  • придбали новий транспортний засіб (з року випуску якого минуло менш ніж 5 років), окрім авто, які були придбані волонтерами та передані на потреби оборони країни;
  • придбали на суму понад 100 тис. грн земельну ділянку, квартиру, будинок (окрім житла, отриманого коштом державного чи місцевого бюджету);
  • мають на депозитному банківському рахунку кошти у загальній сумі понад 100 тисяч гривень;
  • придбали іноземну валюту (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних, соціальних, освітніх послуг), а також банківських металів на загальну суму понад 100 тисяч гривень;
  • мають у власності житло, що розташоване на інших територіях ніж тих, де ведуться активні (можливі) бойові дії або які є окупованими, якщо таке житло має площу понад 13,65 кв. м на одного члена сім’ї.

Також раніше пояснювалося, що переселенці мають право на отримання одразу кількох виплат. Йдеться про малозабезпечені родини. Це ті сім'ї, які з поважних чи незалежних від них причин отримують середній дохід на місяць нижче прожиткового мінімуму, визначеного державою (близько 2 684 гривень).  Таким родинам держава надає грошову допомогу.

Експерти пояснили, що критерії тут різні: Якщо для отримання допомоги на проживання ВПО першочерговим є факт внутрішнього переміщення особи, яка звертається за цією допомогою, то для малозабезпечених родин –  матеріальне становище. При цьому розмір допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам не враховується при розрахунку сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги. Це значить, що отримувати допомогу малозабезпечена родина має право навіть тоді, якщо отримує виплати як ВПО. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube