Депутат через кол-центри у Києві та Дніпрі ошукав людей на 10 млн грн: про кого йде мова

Депутат через кол-центри у Києві та Дніпрі ошукав людей на 10 млн грн: про кого йде мова

Днями розлетілася приголомшлива звістка. Депутат однієї з місцевих рад створив 2 кол-центри у Києві та Дніпрі та збирав через них донати на ЗСУ. А отримані гроші фігуранти залишали собі. За допомогою судового реєстру ми з'ясували, про кого йде мова. Деталі дізнайтеся в Інформаторі.

Лише на днях у ЗМІ з'явилося відео, як депутат від "Слуги народу" Микола Тищенко у Києві знайшов кол-центр "під кураторством" (як вважає Тищенко) іншого депутата від "Слуги народу" Олега Семінського у Києві. Однак такі випадки не поодинокі. І якщо кол-центр, куди потрапив Тищенко, схоже, що обманював росіян, є кол-центри, які обманюють українців в Україні під час війни. Про такий ми й розкажемо.

Як повідомили у Національній поліції України, зловмисники від імені благодійної організації телефонували громадянам, підприємцям та просили допомогти у зборах для Збройних Сил України. Гроші мали піти на  закупівлю бронежилетів, шоломів, приладів нічного бачення та іншої амуніції.

Один з офісів "благодійників"
Один з офісів "благодійників"

За даними слідства, цю діяльність організував один з чинних депутатів місцевої ради Сумської області. Він найняв співробітників — менеджерів і операторів, які працювали в так званих офісах. Саме вони телефонували бізнесменам, просили допомогти у придбанні конкретних товарів для військових і надавали реквізити підконтрольної благодійної організації. Бізнесменів, зокрема, продзвонювали по номерах телефонів з реєстрів Мін'юсту.

Розрахунки по донатах на ЗСУ
Розрахунки по донатах на ЗСУ

Таким чином було зібрано понад 10 млн грн. З них організатори схеми 0,5% перераховували на ЗСУ для видимості допомоги військовим. Інші кошти виводилися. Для переконливості навіть записували відеоролики про те, яку допомогу вони начебто надавали військовим.

Перед бізнесменами звітували, показуючи їм частину придбаного. Цікаво, що у вересні минулого року, коли поліція розкусила цю схему, казали про майже 9 млн грн. За весь час ошукали понад 6 тисяч осіб.

Заарештовані кошти у помешканні учасників схеми
Заарештовані кошти у помешканні учасників схеми

Поліціянти проводили обшуки у Київській, Сумській, Дніпропетровській областях та у Києві. Конфіскували оргтехніку, мобільні телефони, гроші та документи. Також було заарештовано рахунки благодійного фонду, на які збиралися кошти, та людей, які ці кошти виводили.

[embed][/embed]

Організатору злочину та сімом його спільникам оголосили про підозру у створенні злочинної організації (ч. 1, 2 ст. 255 Кримінального кодексу України) та шахрайстві (ч. 3, 4 ст. 190 Кримінального кодексу України). Наразі матеріали кримінального провадження скеровано до суду. Зловмисникам загрожує до 12 років позбавлення волі.

Проведення обшуків поліцією
Проведення обшуків поліцією

Про кого йде мова у цій справі

Як нам вдалося з'ясувати у судовому реєстрі, у цій справі була задіяна благодійна організація "БФ " Гаряча Лінія Життя". Про неї в інтернеті невідомо нічого, але донати вона збирала. До 24 лютого 2022 року "благодійники" займались нібито збором коштів на лікування та придбання медичних препаратів онкохворим дітям. Директором цієї організації є Ольга Гром'як. Один зі знайомих організатора цього дійства віддав депутату готівкою 1 млн грн, які були перераховані з рахунку фонду на рахунок цієї особи.

От які відгуки про цей фонд зустрічаються в інтернеті
От які відгуки про цей фонд зустрічаються в інтернеті

Правоохоронці підозрюють в організації справи Олександра Пашка — депутата Роменської міської ради Сумської області. Олександр Пашко народився у селі Каменське Нікопольського району Дніпропетровської області. Він доволі відомий громадський діяч і волонтер. У цій справі, на думку слідства, він виступає організатором та ідейним натхненником, який забирав основну частину коштів.

[embed][/embed]

З 2020 року Олександр Пашко є депутатом міської ради у Ромнах від партії "Сила і честь". У міській раді він входить до депутатської комісії з питань розвитку інфраструктури, містобудування та архітектури. У 2019 році Олександр Пашко невдало балотувався самовисуванцем до Верховної Ради України. А у 2015 році балотувався до міської ради Ромен від Радикальної партії Олега Ляшка, але депутатом не обрався.

Попри те, що політик веде свою політичну діяльність у Ромнах, він проживає у Києві. Десь до 2020 року він був заступником голови політичної партії "Українська громадська рада" (зараз називається "Ошукані Українці"). Пашко був керівником її київської обласної організації та є співзасновником однойменної громадської організації. Ще він працював у юридичній компанії та є підприємцем з профілем на "діяльність телефонних центрів" (тобто кол-центрів).

Та висновки поліції про привласнення коштів можуть бути дещо помилковими. Річ у тім, що Олександр Пашко має власний іменний фонд у Києві. Цей фонд, якщо вірити публікаціям на його сторінках, займається допомогою військовим. Теоретично гроші, зібрані на один фонд та зняті готівкою, можна було використовувати для фінансування видатків іншого благодійного фонду. І відповідно вже не 0,5% донатів реально йшло би на потреби.

Сам депутат публічно ніяк не реагував на цю справу. На сторінках іменного фонду нічого не публікували з лютого 2023 року. Офіційний сайт фонду не працює. Водночас у депутата поширювали дописи з різними волонтерськими заходами та нагородами й відзнаками. Крім нього та керівниці фонду "Гаряча Лінія Життя" підозрюваними є ще декілька осіб, які працювали у кол-центрах. Зазначимо, що згідно з Конституцією України особа не вважається винною, доки її провина не доведена у суді у законному порядку.

А ми закликаємо громадян донатити лише у ті фонди, яким ви довіряєте та які давно працюють та звітують про свою діяльність, або на офіційні рахунки силових відомств. Бо кожна гривня наразі важлива для Захисників України. Або донатити своїм знайомим військовослужбовцям.

Нагадуємо, у Києві підприємець "наварив" на постачанні комп'ютерної техніки для ЗСУ зайві 6,9 млн грн. Як колишній керівник держпідприємства Міноборони розтратив 35 млн грн — читайте тут. А заступника мера Березані підозрюють у розтраті 800 тис. грн з бюджету на закупівлі вантажівки.

 ФОТО — Національна поліція України

Валерій Магланович

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.