Дрібною буде вважатися крадіжка на суму до 3028 грн – президент підписав закон

Вводиться нова класифікація дрібних крадіжок – покарання буде залежати від вартості вкраденого.

Дрібною буде вважатися крадіжка на суму до 3028 грн – президент підписав закон
За крадіжку до 757 грн будуть карати штрафом до 1700 грн

Президент Володимир Зеленський підписав закон №3886-ІХ, який вводить нову класифікацію дрібних крадіжок залежно від суми вкраденого.

Як пише сайт «Судово-юридична газета», стаття «дрібне викрадення чужого майна» викладається в новій редакції:

  • за крадіжку, яка не перевищує 757 грн – штраф від 850 грн до 1700 грн або громадські роботи на строк від 20 до 30 годин, або адміністративний арешт на строк до 5 діб;
  • за крадіжку майна на суму від 757 до 3028 грн – штраф від 1700 грн до 5100 грн або громадські роботи на строк від 30 до 40 годин, або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням 20% заробітку, або адміністративний арешт на строк від 5 до 10 діб;
  • за повторну крадіжку впродовж року - накладення штрафу від 5100 до 10200 грн або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням 20% заробітку, або адміністративний арешт на строк від 10 до 15 діб.

Якщо впродовж року було три та більше крадіжок - штраф від 10 200 грн до 17 000 грн або адміністративний арешт на строк 15 діб.

«Особу не можна буде звільнити від адміністративної відповідальності у разі повторного протягом року вчинення дрібного викрадення майна. Крім того, збільшуються строки, в якій можна накласти адміністративне стягнення за дрібну крадіжку (протягом 6 місяців з дня виявлення, але не пізніше 2 років з дня вчинення)», - повідомляє сайт «Судово-юридична газета».

Навіщо потрібен цей закон

У березні група народних депутатів зареєструвала законопроєкт, яким пропонувалося підняти суму, за якої крадіжка буде вважатися кримінально караною.

Ідея була в тому, щоб не саджати людей до в’язниці на 5-8 років за крадіжку дрібних речей з магазину. Нагадаємо, наразі викрадення чужого майна є кримінально караним діянням, якщо його вартість становить понад 302,8 грн.

«Справа у тому, що у перші тижні повномасштабного вторгнення, 3 березня 2022 року, було прийнято закон №2117-IX, яким встановили, що крадіжка в умовах воєнного стану карається позбавленням волі від 5 до 8 років. Закон був спрямований на боротьбу з мародерством, однак на практиці призвів до того, що за крадіжку на відносно невелику суму з магазину суд має призначити особі покарання у виді позбавлення волі від 5 років», - йдеться у матеріалі.

Наприклад, суд виніс вирок у виді 3,7 року позбавлення волі чоловіку, який вкрав підгузки «Huggies» ультра комфорт вартістю 356 грн 72 коп. (без ПДВ).

«До цього на проблему звернув увагу Верховний Суд. Колегія суддів Першої судової палати ККС у складі Верховного Суду 28 березня 2023 року по справі №722/594/22 зазначила, що масштаб застосування тяжких покарань за крадіжку мимоволі нагадує застосування «закону про 5 колосків», звернувши увагу на проблему тлумачення ознаки «в умовах воєнного стану»», - повідомляє «Судово-юридична газета».

Під час дії воєнного стану відбувається масова реєстрація кримінальних проваджень і вироків з позбавленням волі особам, які вчинили дрібні крадіжки.

«Якщо правова система тривіальну крадіжку свинячої вирізки розглядає як тяжкий злочин, то виникає питання, як кваліфікувати ті злочини, які до цього вважалися тяжкими і заслуговували на таку кваліфікацію», - зазначили судді.

Автори законопроєкту пропонували окремо записати, що «дрібне викрадення чужого майна вважається вчиненим у значному розмірі, якщо вартість такого майна на момент вчинення правопорушення не перевищує 4542 грн.

Однак при підготовці законопроєкту до другого читання норму про те, що вважати дрібним викрадення чужого майна – взагалі прибрали, що, вочевидь, може додати роботи для правоохоронців та судів стосовно розмежування адміністративної відповідальності від кримінальної. Натомість Комітет вирішив додати «класифікацію» дрібної крадіжки у статтю 51 КУпАП.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube