На сайті Київради з’явився проєкт рішення, ініційований мером міста Віталієм Кличком. Згідно з документом, з бюджету міста Києва виділять 100 млн грн на відновлення Чернігова та ще 65 млн грн іншим містам і селищам у 2 регіонах. Гроші підуть населеним пунктам, які суттєво постраждали через російське вторгнення. Їх передадуть в якості дотацій – з бюджету Києва у бюджети інших громад. Кому допоможе столиця – читайте у матеріалі.
Проєкт рішення був зареєстрований 9 листопада. До нього додані вже підписані угоди між Віталієм Кличком та керівниками громад, які отримають допомогу з бюджету Києва. За це має проголосувати більшість депутатів у Київраді (61 та більше). Документ вже підтримала профільна депутатська комісія.
І документі зазначається, що кошти мають використовуватися здебільшого на відновлення об’єктів, які постраждали протягом лютого-березня внаслідок російської агресії. Не вказано, чи буде місто Київ контролювати використання коштів. Це будуть просто передачі коштів з бюджету міста Києва у бюджет інших громад, а ті вже використають їх за своїми потребами. Гроші передадуть у бюджети громад до кінця 2022 року. Попри те, що у договорах зазначається, що гроші мають бути перераховані до 10 листопада, рішення ще не схвалене депутатами Київради.
Найбільша підтримка буде для Чернігова, а саме 100 мільйонів гривень. Ще у вересні мер Чернігова Владислав Атрошенко казав про те, що Київ передасть місту 50 мільйонів гривень на відновлення постраждалих багатоповерхівок. Вірогідно, суму збільшили. У місті щонайменше 150 багатоповерхових будинків зазнали серйозних руйнувань через російські обстріли. За прогнозами Атрошенка, якщо діяти швидко та з достатніми ресурсами, все можна було б відновити за 4 роки. Станом на початок квітня у місті було пошкоджено комунікації, зокрема наземні, які знищили на 70-100%. Загалом, за підрахунками, стародавнє українське місто зруйнували на 70%. За словами міського голови Чернігова, збитки сягають десятків мільярдів гривень. Тільки на відбудову теплоелектроцентралі потрібно 200-300 мільйонів євро.
Бої за Чернігів тривали з 24 лютого по 2 квітня 2022 року. Не маючи змоги взяти місто, росіяни вдалися до обстрілів громадської інфраструктури та скидання бомб на місто з літаків. Але мужні українські захисники стримували наступ агресора. І тим самим був затриманий наступ на Київ.
По 30 мільйонів гривень від Києва отримають Іванківська (Вишгородський район) та Великодимерська (Броварський район) селищні громади Київської області. Через Іванків з 25 лютого росіяни намагалися потрапити до Києва. Поруч з містом стояла російська техніка. А від обстрілу згорів Іванківський історико-краєзнавчий музей, в якому було втрачено роботи української художниці Марії Приймаченко. Селище було окуповане росіянами з 2 березня по 31 березня 2022 року. На території Великодимерської громади бої тривали протягом 7 березня – 1 квітня, багато житлових будинків були пошкоджені.
Місто Городня у Чернігівській області отримає від Києва 2 мільйони гривень. Росіяни там знаходилися протягом 25 лютого – 1 квітня. Внаслідок військових дій також місто частково постраждало, зокрема і при вигнанні росіян, які прикривалися мирними мешканцями.
Місто Новгород-Сіверській у Чернігівській області отримає 2 мільйони гривень. Воно знаходилося під окупацією з 25 лютого. Найбільше постраждали населені пункти Грем’яч та Михальчина Слобода, які входять до складу Новгород-Сіверської громади.
Коропська селищна громада на Чернігівщині отримає 500 тисяч гривень від Києва. Так само 500 тисяч гривень отримає Семенівська міська рада Чернігівської області.
Якщо вдасться передати кошти постраждалим громадам, то київську владу варто буде похвалити за її чуйність. Бо дійсно допоможуть тим, хто цього сильно потребує. А скільки з бюджету Києва витратили на ремонт скляного моста через Володимирський узвіз під час війни – читайте тут.
Дмитро Чернишов