Віталій Кличко запропонував проєкт рішення Київради. В ньому він пропонує перейменувати одну з вулиць Києва на честь колишньго мера Києва Олександра Омельченка. Разом з тим кияни двічі виступили проти. Петиція проти перейменування набрала необхідні голоси. Детальніше про ситуацію розповість Інформатор Гроші.
Міський голова Києва Віталій Кличко зареєстрував проєкт рішення про перейменування вулиці Павла Скоропадського у Печерському районі на вулицю Олександра Омельченка. Зараз документ знаходиться на розгляді комісії. Справа в тому, що після серії перейменувань у Києві тепер дві вулиці названі на честь Павла Скоропадського. Не тільки колишня вулиця Льва Толстого, але й розташований по інший бік площі Льва Толстого (зараз — Українських героїв) безіменний раніше проїзд між Великою Васильківською та Басейною. Цей проїзд Кличко й пропонує перейменувати на честь Омельченка.
Попри це у січні у додатку "Київ Цифровий" 74,2% опитаних проголосували проти такої ініціативи (серед киян проголосували проти 55%, що також є більшістю). 2 червня 2023 року киянин Віктор Марченко зареєстрував петицію проти перейменування вулиці на честь Олександра Омельченка. За пару днів вона назбирала необхідні 6 тисяч підписів. Тепер цю петицію розглянуть у столичній мерії. Але це ще не означає, що Кличко відомовиться від своєї ідеї.
Кличко вважає одного зі своїх попередників гідним вшанування. Бо Омельченко був міським головою протягом 7 років. А ще колишнього мера нагороджували знаками "Герой України" та "Почесний будівельник". Проте у колишнього мера Києва багато й негативних історій в біографії.
«Він та його команда розірвали на дві частини трамвайну мережу міста, що стало однією з причин транспортного колапсу, який кияни спостерігають і до сьогодні. Саме в ті часи була зароджена концепція громадського транспорту, за якою наземним маршрутам КП “Київпастранс” відводилася другорядна роль після приватних перевізників. Не можна не згадати і про те, що саме з часів головування Олександра Олександровича тягнуться історії найскандальніших київських забудов», - пише автор петиції про колишнього мера.
Нагадуємо, Олександр Омельченко керував столицею з 1998 по 2006 рік. З 1994 року по 1996 рік був заступником голови КМДА. Також він був депутатом Верховної Ради України у 2007-2012 роках. У 2014-2021 роках був депутатом Київради від партії "Єдність". А ще на його совісті декілька ДТП, внаслідок яких загинули люди. У 2021 році помер від ускладнень внаслідок коронавірусу Covid-19 у віці 83 років.
Найчастіше Омельченка згадують у зв'язку із розбудовою Майдану Незалежності, створенням підземних ТРЦ та знищенням трамвайних мереж. До літа 2004 року в місті існував трамвайний маршрут, який сполучав обидва береги Києва. Трамваї їздили мостом Патона. Саме Олександр Омельченко підписав розпорядження про демонтаж рейок у зв'язку з аварійністю мосту. Реконструкцію переправи з того часу так і не розпочали — двічі Київавтодор намагався провести тендер, але щоразу Антимонопольний комітет скасовував результати аукціону.
Колишній мер Києва Леонід Косаковський звинувачував Олександра Омельченка та у лобіюванні інтересів забудовників. Наприклад, саме під час правління Омельченка постала проблема із забудовою Протасового Яру. 18 із 30 гектарів урочища продали приватній компанії за рішенням міської ради у 2004 році. У 2005 році міська влада передала у довгострокову оренду ТОВ «Контактбудсервіс» та 176 гектарів землі біля Осокорківських озер.
Одним із скандальних рішень часів Омельченка є знищення Сінного ринку в історичному центрі столиці. Територію продали за 8 гривень, за реальної ціни в 50 мільйонів. А отримала ділянку фірма, пов'язана із невісткою мера Омельченка. Нині на цьому місці ЖК «Ярославів град».
Також Омельченко причетний до появи на подолі «будинку-монстра» та забудови біля пам'ятника танкістам на Шулявці. Комунальну зелену зону, розташовану на цьому місці, продали в 2004 році. У 2019 році практично впритул до монумента там почали зводити висотку. У 2021 році депутати вирішили викупити територію та відновити зелену зону. Втім, було й певні позитивні досягнення у розвитку Києва. Напевно, не помічаючи всього негативу, тільки їх і побачив Кличко. Багато в чому саме Омельченко сформував сучасний Київ таким як він є зараз, а його справу вже продовжували Черновецький, Попов, Кличко і їхні команди.
Нагадуємо, у Києві готель "Ермітаж" початку 20 століття продали за 311 млн грн бізнес-партнеру екс-депутата Київради Сергія Гусовського. А за 120,81 млн грн продали завод "Елеткронмаш" фірмі, пов'язаній з братами-екс-депутатами Київради Супруненками та чинним депутатом Ігорем Баленком.
Дмитро Чернишов