Наслідки руйнування дамби Каховської ГЕС у Херсонській області поки важко оцінити. Однак з кожним днем збитки зростають. Тисячі людей залишилися без житла, сотні тисяч — без доступу до питної води. Деякі промислові підприємства зупинилися через брак води. Непоправну шкоду завдано природі.
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль зазначив, що за підрахунками Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів збитки для екосистеми через руйнування Каховської ГЕС (сталося 8 червня) та подальше підтоплення територій та висихання Каховського водосховища становлять понад 55 млрд грн. Підрахунки орієнтовні. З кожним днем Україна втрачає все більше води.
Під загрозою зникнення 30% природно-заповідного фонду Херсонщини. Вода з Каховського водосховища зрівняла з водним дзеркалом нацпарк “Нижньодніпровський”. Продовжується обміління акваторії у нацпарках “Великий Луг” – на 4,2 метра та “Кам’янська Січ” – на 6 метрів (станом на 10 червня). Олешківським піскам (зараз окупованим росіянами), найбільшій у Європі пустелі, загрожує підняття ґрунтових вод. Підтоплена значна частина Кінбурнського півострова на межі Херсонської та Миколаївської областей.
В уряді нагадали, що через вебресурс і мобільний додаток Міндовкілля ЕкоЗагроза (сайт https://ecozagroza.gov.ua/ ) можна повідомити про злочини проти довкілля. І тим самим допомогти Держекоінспекції у їх фіксуванні. Усі зібрані дані будуть використані для стягнення з рф всіх завданих Україні збитків у майбутньому.
В той самий час Міністерство аграрної політики та продовольства оцінило збитки гідротехнічній меліорації у понад 150-160 млрд грн. Без Каховського водосховища у найближчі роки зрошувана обробка землі буде неможливою. Каховське водосховище було джерелом зрошення для 94% систем у Херсонській, 74% – в Запорізькій та 30% – в Дніпропетровській областях. Каховське водосховище було джерелом живлення для 584 тис. гектарів земель, на які подавалася вода для зрошення. Зокрема, Каховський магістральний канал обслуговував 326 тис. га, Північно-Кримський – 39,7 тис. га сільськогосподарських земель. Крім того, через низку систем у Запорізькій, Херсонській та Дніпропетровській областях здійснювали окремий водозабір з водосховища на загальну площу зрошення 218,3 тис. га.
За словами Міністра внутрішніх справ України Ігоря Клименка, станом на 12 червня підтопленими залишалися 46 населених пунктів у Херсонській області (у т.ч. 32 на підконтрольній Україні території). На Миколаївщині зазнав ушкоджень 31 населений пункт. Загалом з двох регіонів було евакуйовано майже 4 тисячі осіб. 10 осіб, на жаль, загинули. Хоча реальна кількість жертв буде набагато більшою з урахуванням безвісти зниклих. Без водопостачання залишилося 165 тисяч абонентів у 32 населених пунктах. Окупована росіянами Запорізька АЕС (м. Енергодар Запорізької області) поки що знаходиться у стабільному стані: наразі для неї немає загроз через суттєве зниження рівня води у Дніпрі.
Киян просять взяти з притулків домашніх тваринок, яких евакуювали з Херсонщини. Як це зробити — описано тут. Міністерство охорони здоров'я України закликає мешканців Херсонської, Миколаївської, Запорізької, Дніпропетровської та Одеської областей не пити неочищену воду з Дніпра та інших водойм, які постраждали внаслідок підриву Каховської ГЕС. У міністерстві просять не давати воду тваринам, не купатися, а також не займатися риболовлею. Зростання кількості небезпечних мікробів фіксується через розлив витік каналізації, розмивання кладовищ, затоплення полів та домогосподарств.
Майже півмільйона херсонців залишаться без роботи, врожаї знищені, люди залишились без питної води. За словами заступник генерального секретаря з гуманітарних питань в ООН та координатора надзвичайної допомоги Мартіна Гріффітса понад 700 тисяч людей на Півдні України залишаться без питної води. У тому числі для 70% споживачів міста Кривий Ріг є ризик залишитися без прісної води.
У Чорному морі падає солоність води, а знамениті херсонські кавуни можуть зникнути щонайменше на 5 років. Значні території сільськогосподарських угідь можуть перетворитися на пустелі. В уряді створять реєстр постраждалих від цього лиха: вони зможуть отримати компенсації. Кабмін виділив 2,4 мільярди гривень для того, щоб забезпечити питною водою жителів Херсонської, Миколаївської, Запорізької та Дніпропетровської областей. За підрахунками керівника "Укргідроенерго" Ігоря Сироти відновити Каховську ГЕС можна було б протягом 5 років і це коштувало би понад 1 мільярд доларів.
Нагадуємо, СБУ заарештувала майно російського депутата з Бєлгородщини у Дніпропетровській та Херсонській областях на понад 180 млн. Детальніше про це читайте тут.
Дмитро Чернишов