В липні 2022 року міська рада Києва затвердила програму по забезпеченню житлом громадян, які цього потребують до кінця 2024 року. Згідно з нею, за три роки з бюджету столиці мали виділити більше 1 млрд 237 млн 727,8 тис. грн. Але щось змінилося і зараз Київрада готова виділити 2 мільярди. Інформатор Гроші розбирався, на що мають витратити ці кошти.
На сайті Київради був зареєстрований проєкт рішення щодо збільшення капіталу КП «Фінансова компанія «Житло-інвест» на 2 мільярди гривень. Цей документ відмічений як невідкладний.
Міський голова Віталій Кличко пояснив, що винятковість цього питання пов’язана з виконанням програми забезпечення киян житлом на 2022-2024 роки. Крім того, невідкладність виникла через збільшення у столиці внутрішньо переміщених осіб.
КП «Фінансова компанія «Житло-інвест» продає нерухомість забудовників, а також бере під власне управління сторонні фонди компаній, які не змогли виконати свої зобов'язання перед інвесторами. Тобто, на рахунках цього підприємства акумулюються кошти, які витрачають на побудову житла у столиці. Компанія підпорядковується департаменту будівництва та житлового забезпечення Київської міськради.
З офіційного сайту відомо, що «Житло-інвест» створили у грудні 2003 року. За 17 років існування підприємство продало більше 434 тис. кв. м житлової та 47 тис. 300 кв. м комерційної нерухомості. За цей час житло отримали 6200 клієнтів.
Фінансова компанія продає нерухомість інших комунальних підприємств міської ради: КП «Спецжитлофонд» і КП «Житлоінвестбуд-УКБ». Інформатор Гроші писав, що переможцем конкурсу по залученню інвестора на будівництва житла для потерпілих від «Еліта-Центр» на вулиці Милославській стало КП «Житлоінвестбуд-УКБ».
Фото – «дім-вбивця»
Проте через широкомасштабне вторгнення відмінили тендер на третій пусковий комплекс для мешканців «будинку-вбивці» по вул. Мілютенка, 23а. На це «Спецжитлофонд» був готовий витратити 183,2 млн. грн. В січні цього року на побудову другого комплексу підписали угоду на суму більше 90 млн грн.
В липні 2022 року міська рада Києва затвердила програму по забезпеченню житлом громадян, які цього потребують на 2022/2024 роки. Згідно з нею, за три роки на будівництво планували витратити 3 млрд 341 млн 956 тис. грн (без урахування інфляції):
Ці кошти мали із державного бюджету та бюджету Києва, вкладень киян та іпотечних кредитів. Всього, з бюджету столиці на програму планували виділити – 1 млрд 237 млн 727,8 тис. грн, з держбюджету - 113 млн 772,8 тис. грн. Ще 511 млн 800,9 тис. грн мали надійти від населення та 1 млрд 478 млн 664,2 тис. грн планували профінансувати за рахунок іпотечних кредитів. На ці кошти, за програмою, збудують 1628 квартир (чи 95,8 тис. кв. м житла).
Програма Київради щодо житла складається шести заходів, які мають свій механізм фінансування:
Сьогодні у Києві на квартирному обліку за місцем проживання перебуває більше 68 тисяч сімей та одиноких громадян. З них близько 26% очікують на отримання житла більше 30 років, а 29 сімей перебувають у черзі з 1975 року. Крім того, на соціальному квартирному обліку у Києві перебуває 132 сім’ї.
Про спробу штучного банкрутства КП «Спецжитлофонд», на яке зареєстровано 14 ділянок та 64 будівлі у Києві, можна прочитати за посиланням.
Ірина Логуш