На Київщині створять Чорнобильський науковий хаб: які його задачі

На Київщині створять Чорнобильський науковий хаб: які його задачі

У місті Славутич Київської області створять Північно-український ядерний науковий хаб. Про це повідомили в "Енергоатомі" та у міській раді Славутича. Що дасть така ініціатива і що вона передбачає — розповість Інформатор Гроші.

Північно-український ядерний науковий хаб планують розмістити на базі будівлі Центру професійного розвитку Славутича. Щоб забезпечити повноцінне функціонування споруди за новим призначенням, необхідно відремонтувати дах, провести реконструкцію внутрішніх приміщень, повністю оновити комунікації та системи опалення. Наступним кроком йтиме придбання необхідного обладнання для науково-дослідної діяльності, конференцій, роботи спеціалістів на постійній основі.

Мета цього хабу – створити умови для розвитку наукової та бізнес складової атомної енергетики в Україні, а також — пошук рішень для розбудови зеленої енергетики. На базі установи планується запустити цифровий тренажер ядерних реакторів майбутнього. Зазначається, що хаб дозволить об’єднати зусилля науково-дослідних інститутів, освітніх установ та енергетичних компаній для:

  • створення нових проєктів атомних електростанцій,
  • розв’язання проблеми безпеки їхньої експлуатації,
  • розвитку суміжної інфраструктури.

Так виглядатиме науковий хаб після ремонту. Малюнок: Агенція регіонального розвитку м. Славутич
Так виглядатиме науковий хаб після ремонту. Малюнок: Агенція регіонального розвитку м. Славутич

Проєкт реалізує Агентство регіонального розвитку та міська влада Славутича з залученням зацікавлених сторін. Будівництво такого центру сприятиме:

  • розвитку Чорнобильської АЕС,
  • пошуку шляхів подальшого застосування відчужених територій,
  • розвитку зеленої енергетики на базі закритої електростанції,
  • розгляду проєкти зі збереження та утилізації ядерних відходів, які утворюються в результаті роботи українських атомних станцій.

Створення Північно-українського ядерного наукового хабу в Славутичі пришвидшить розвиток ядерної енергетики в Україні за участю міжнародних партнерів. Успішна реалізація проєкту дозволить залучити міжнародну наукову спільноту та підвищити увагу світових науковців до проблем України, особливо у контексті подальшого розвитку ЧАЕС та окупації Запорізької АЕС. Нагадаємо, Чорнобильська зона відчуження отримає €5 млн від Норвегії і Британії.

[embed][/embed]

12 липня було підписано меморандум між Славутицькою міською радою, Національною академією наук України та Державним агентством України з управління зоною відчуження. Вже заплановано проведення спільних наукових конференцій, семінарів, тренінгів, у тому числі на теренах зони відчуження та міста Славутич. На них будуть підійматися такі питання:

  • активізація досліджень і розробок у сфері радіоекології;
  • зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему;
  • використання ядерної енергії;
  • поводження з радіоактивними відходами на стадії їх довгострокового зберігання і захоронення;
  • радіоекологічний моніторинг.

У стратегії розвитку енергетики в Україні до 2050 року важливим пунктом є розбудова саме атомної генерації. Планується будівництво 3-го та 4-го енергоблоків Хмельницької АЕС, створення в Україні мережі малих ядерних реакторів, на основі технологій американської компанії Westinghouse, підтримання в експлуатації вже діючих блоків чотирьох українських АЕС. Частина роботи з підготовки реалізації цих рішень може здійснюватися саме у Славутичі.

Славутич — місто у Київській області. Засноване у 1986 році після аварії на Чорнобильскій АЕС і потребі переселити тисячі співробітників станції з зараженої території. Співробітники їздили на станцію на потягах та автотранспорті. У 2000 році ЧАЕС закрили. Тоді ж державний "Енергоатом" створив відокремлене підприємство – “Атомремонтсервіс”, яке спеціалізується на ремонті й обслуговуванні атомних електростанцій, будівництві об’єктів атомної енергетики. З роками потенціал міста втрачався, населення виїздило до Києва і Чернігова. Створення тут ядерного наукового хабу дозволить використати потенціал міста, забезпечити роботою місцеве населення, пропонувати зайнятість у сфері ІТ. Нагадуємо, з кінця лютого 2022 року до кінця березня 2022 року місто перебувало під російською окупацією. Його населення становить близько 25 тисяч осіб.

Нагадуємо, прокуратура повернула державі землю Чорнобильського лісу, де бізнесмени незаконно планували займатися сільським господарством. А у 2021 році у Фонду держмайна була ідея здавати в оренду нерухомість у Чорнобилі навіть безкоштовно.

Дмитро Чернишов

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.