Нацбанк України може продати Білоцерківську ТЕЦ олігарха Жеваго на Київщині

Нацбанк України може продати Білоцерківську ТЕЦ олігарха Жеваго на Київщині

Національний банк у Господарському суді Київської області відсудив 40% акцій ПрАТ «Білоцерківська ТЕЦ». Майно теплоелектроцентралі є заставою за кредитом збанкрутілого банку «Фінанси та кредит» українського мільярдера Костянтина Жеваго перед НБУ. Водночас власники банку наразі винні НБУ понад 6 млрд грн.

Як повідомляє «Інтерфакс-Україна», 16 лютого Госпсуд Київської області задовольнив позов НБУ до АТ «Білоцерківська теплоелектроцентраль» про звернення стягнення на передані в заставу НБУ акції ПрАТ «Білоцерківська Теплоелектроцентраль». Як зазначається, цій компанії належить 40% акцій ПрАТ «Білоцерківська Теплоелектроцентраль», які підлягатимуть продажу на прилюдних торгах. АТ «Білоцерківська Теплоелектроцентраль» є майновим поручителем за зобов’язаннями банку «Фінанси та Кредит» перед Національним банком за кредитами рефінансування, з яких непогашеними залишається 1,439 млрд грн.

«Це рішення суду після набрання ним законної сили надає право Національному банку отримати відповідні накази суду та розпочати процедуру примусової реалізації застави в межах виконавчого провадження. Отримані від реалізації застави кошти спрямовуватимуться на погашення боргів банку «Фінанси та Кредит» за кредитами рефінансування», – прокоментував судове рішення начальник управління правової та судової роботи з проблемними активами Юридичного департаменту Національного банку Сергій Бойко.

АТ «Білоцерківська Теплоелектроцентраль» у 2015 році уклало з Національним банком договір застави корпоративних прав на частку в статутному капіталі ПрАТ «Білоцерківська Теплоелектроцентраль» у забезпечення виконання зобов’язань за наданими банку «Фінанси та Кредит» кредитами рефінансування. У 2015 році Костянтин Жеваго, який на той час був власником банку «Фінанси та Кредит», уклав з Національним банком договір поруки, взявши на себе особисті зобов’язання за погашення заборгованості фінансової установи перед Національним банком. Оскільки Жеваго не виконував взяті на себе зобов’язання за договором поруки, НБУ у 2016 році звернувся до Шевченківського районного суду міста Києва з позовом про стягнення заборгованості. 1 жовтня 2019 року суд повністю задовольнив позов, водночас відмовивши в зустрічному позові Костянтину Жеваго про визнання недійсним договору поруки. Рішення набрало законної сили.

Національний банк 17 вересня 2015 року ухвалив рішення про віднесення банку «Фінанси та Кредит» до категорії неплатоспроможних. На момент ухвалення цього рішення акціонером банку був Костянтин Жеваго, який опосередковано володів часткою 97,67% акцій. Національний банк у 2018 році звернувся до господарського суду Київської області з позовом з метою звернення стягнення на передані в заставу НБУ акції ПрАТ «Білоцерківська Теплоелектроцентраль». Загальний обсяг залишку заборгованості банку «Фінанси та Кредит» перед Національним банком за кредитами рефінансування становить 6,201 млрд грн.

До 2019 року тривала ліквідація фінансової установи. За словами представників Фонду гарантування вкладів неплатоспроможність банку настала через «схемне виведення коштів шляхом кредитування пов’язаних з власником банку компаній». Ці компанії не повертали отримані кредити та виявлялися неплатоспроможними. Як мінімум з 2011 року значна кількість кредитних коштів з України виводилася за кордон як передоплата за поставлені товари. Водночас ніякого постачання не було. Окремі з цих компаній взагалі не здійснювали ніякої діяльності.

Попри все банк видавав позичальникам все нові та нові кредити до серпня 2014 року, коли іноземні компанії припинили повернення коштів. Внаслідок таких сумнівних операцій з пов’язаними (як вважають у ФГВФО) з Костянтином Жеваго компаній компаніями з банку було виведено понад 223,1 млн дол. та 18,4 млн євро. Загальний обсяг заподіяних банку збитків – майже 46 млрд грн. У Фонду гарантування вкладів свої окремі справи проти бізнес-структур Костянтина Жеваго.

«За час розгляду справи в суді першої інстанції АТ «Білоцерківська Теплоелектроцентраль» вживало заходи, спрямовані на затягування розгляду позовної заяви, залучаючи, зокрема, третіх осіб – акціонерів ПрАТ «Білоцерківської теплоелектроцентралі» – юридичні компанії-нерезиденти Lavoy Alliance Ltd, Dalebrook Consultants Ltd, Mulready Ventures Ltd, Link Business Solution Ltd, Frold Project Ltd, Univita Inc., а також систематично намагаючись відкласти розгляд справи, призначити експертизу, зупинити розгляд справи тощо. АТ «Білоцерківська Теплоелектроцентраль» також неодноразово намагалося уникнути своїх зобов’язань перед Національним банком шляхом втечі в банкрутство. Спроби виявилися марними. Національний банк довів у судовому порядку незаконність порушення провадження у справі про банкрутство АТ «Білоцерківська Теплоелектроцентраль». Це надалі стало фундаментальним чинником для відмов у прийнятті судом наступної заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство АТ «Білоцерківська Теплоелектроцентраль» та унеможливило використання банкрутства як інструменту затягування розгляду основної справи.

Попри дії, спрямовані на затягування розгляду справи, а в деяких випадках і уникнення відповідальності з боку АТ «Білоцерківська Теплоелектроцентраль», Національному банку вдалося відстояти свою правову позицію в суді. Нагадуємо, що станом на сьогодні на розгляді в господарських судах перебуває справа щодо звернення стягнення на акції ПрАТ «Білоцерківська теплоелектроцентраль», власником яких є юридична особа-нерезидент Mulready Ventures Ltd, а також справа щодо звернення стягнення на єдиний майновий комплекс ПрАТ «Білоцерківська теплоелектроцентраль», – так коментують судовий процес у Нацбанку України.

28 грудня 2022 року стало відомо, що у Франції у курорті Куршевель затримали українського олігарха Костянтина Жеваго. Правоохоронці Франції розглядають можливість екстрадиції бізнесмена-політика до України. За даними слідства, до цієї схеми причетні колишній власник та посадові особи. Після арешту у Франції мільярдер вийшов з Ради директорів  та залишив пост директора у гірничодобувної компанії Ferrexpo, власником якої він є. Матеріали щодо одного з фігурантів, Олександра Демченка (колишній помічник Жеваго у Верховній Раді та номінальний власник Nasterno Commercial Ltd.), виділено в окреме провадження. Позов банку до Демченка про стягнення 2,5 млрд грн задоволено в повному обсязі у жовтні 2022 року.

У грудні 2021 року ТОВ "Альтера Фінанс" ініціювала процедуру банкрутства АТ "Білоцерківська теплоелектроцентраль". Однак у судах НБУ вдалося скасувати процедуру банкрутства. Водночас тоді ж представники БЦТЕЦ звинувачували ТОВ "Фінансова компанія Інвестохіллс Веста" у спробі рейдерства підприємства.

Зазначимо, що вказаному підприємству належить 40% у статутному капіталі електростанції. Відповідно лише 40% акцій електростанції зараз отримає під контроль Нацбанк. Ще по 9% належать ПрАТ "Росава" та LAVOY ALLIANCE LIMITED (з Великої Британії). По 8,4% належить DALEBROOK CONSULTANTS LIMITED, LINK BUSINESS SOLUTION LTD, FROLD PROJECT LIMITED, MULREADY VENTURES LIMITED (всі - з Великої Британії), UNIVITA Inc. (з Британських Віргінських островів). У 2020 році було відкрито справу про банкрутство ПрАТ "БЦТЕЦ", але у тому ж році її закрили.

На майно підозрюваного олігарха накладено арешт. Зокрема, акції його підприємств на сотні мільйонів гривень корпоративні права товариств, 26 об’єктів нерухомості. Також арештовано майно пов’язаних з ним юридичних осіб – 14 майнових комплексів, 21 частина майнових комплексів, 30 нежитлових приміщень, 10 квартир. Ще у жовтні 2020 року арештовані активи, вартістю понад 300 мільйонів гривень, передали до Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами (АРМА).

Жеваго увійшов у п’ятірку найбагатших українців за рейтингом «Forbes Ukraine» зі статками в 1,4 млрд дол. Нагадаємо, що Костянтину Жеваго належало 99,6% акцій банку «Фінанси і кредит». А займатися бізнесом допомагав депутатський значок: Костянтин Жеваго був народним депутатом у Верховній Україні з 1998 року по 2019 рік. У 2019 року Жеваго програв вибори Олексію Мовчану від «Слуги народу» на своєму окрузі у Полтавській області.

Нагадаємо, Фонд гарантування вкладів подав до суду на компанії Жеваго на 46 млрд грн. Раніше ми писали, що держава тимчасово націоналізувала завод «АвтоКрАЗ» на Полтавщині, який належить також Костянтину Жеваго. Раніше суд забрав у Нацбанку готель «Салют» у Києві, який належить фірмам Костянтина Жеваго.

Дмитро Чернишов

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.