НБУ підвищив облікову ставку: що це означає

З 13 грудня в Україні діятиме облікова ставка 13,5% замість 13%

НБУ підвищив облікову ставку: що це означає
Облікова ставка – один із методів стримування інфляції

Національний банк вирішив підвищити облікову ставку з 13% до 13,5% через тимчасове зростання інфляції. Регулятор визнав, що упродовж останніх місяців інфляція зростала швидшими темпами, ніж передбачалося прогнозом через ціни на продукти, алкоголь та сигарети, а також витрати бізнесу на енергозабезпечення та оплату праці.

Про це стало відомо під час пресбрифінгу щодо рішень Правління НБУ з монетарної політики, який відбувся 12 грудня. 

«У листопаді інфляція пришвидшилася до 11,2% у річному вимірі. З одного боку, вагомим рушієм зростання цін залишалися наслідки обмеженої пропозиції продовольства внаслідок гірших цьогорічних врожаїв. Очікується, що вплив цього чинника на інфляцію має нівелюватися в наступному році з надходженням нового врожаю», - заявив голова Нацбанку Андрій Пишний. 

Для того, щоб українці не панікували та не підживлювали «інфляційні» настрої, було вирішено підвищити облікову ставку на пів пункту. Для порівняння: з 3 червня 2022 року облікова ставка в Україні була 25%, і лише з 28 липня 2023 року її знизили до 22%. 

«Підвищення облікової ставки сприятиме збереженню контрольованості інфляційних очікувань та підтримає реальну дохідність гривневих інструментів. Це підживить інтерес до строкових гривневих заощаджень, а відповідно, сприятиме зниженню тиску на курс та ціни», - пояснив Андрій Пишний.

Нагадаємо, що облікова ставка – один із методів стримування інфляції. Простими словами: ставка – це відсоток, під який НБУ надає кредити комерційним банкам, а ті погоджують позики для своїх клієнтів. Чим ставка вище, тим дорожчі ці кредити.

Якою буде інфляція та на яку допомогу розраховує НБУ у 2025 році

Проте є і хороші новини: у наступному році регулятор планує отримати 38 млрд доларів міжнародної допомоги.

«Це фінансування, зокрема, дасть змогу НБУ підтримувати належний рівень міжнародних резервів для забезпечення стійкості валютного ринку», - йдеться у поясненнях регулятора.

Заступник голови Національного банку Сергій Ніколайчук в інтерв’ю «Укрінформу» 4 грудня цього року зауважив, що інфляція може зростати до другого кварталу наступного року. 

«Після цього очікуємо її зниження до приблизно 7% за результатами року та повернення до цільового показника 5% у 2026 році, - заявив Сергій Ніколайчук. - Поступове зниження облікової ставки розпочнеться у другому півріччі 2025 року – до 12% наприкінці року».

На посилення інфляції, за оцінками НБУ, впливають:

  • війна та витрати на оборону;
  • можливе додаткове підвищення податків, що може посилювати ціновий тиск;
  • обстріли інфраструктури;
  • міграція та дефіцит робочої сили.

Серед позитивного в НБУ назвали пришвидшення євроінтеграційних процесів України та відновлювальні роботи в енергетиці.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube