Нова «автоцивілка»: що зміниться для автовласників та страховиків з 1 січня 2025 року

З 1 січня 2025 року страхові виплати за шкоду життю та здоров’ю збільшаться зі 320 тис. грн до 500 тис. грн на одного постраждалого.

Нова «автоцивілка»: що зміниться для автовласників та страховиків з 1 січня 2025 року
Рішення про виплату страховки мають ухвалити за 60 днів.

З 1 січня 2025 року набере чинності новий закон про «автоцивілку». Мета змін - перетворити страхування на випадок ДТП на ефективний інструмент для захисту від ризиків всіх учасників руху.

Про це у колонці на сайті New Voice розповів директор департаменту методології регулювання діяльності небанківських фінансових установ НБУ Сергій Савчук. 

Як зміниться вартість поліса

Новий закон дає певну свободу страховикам у питанні визначення вартості поліса, і це викликає занепокоєння у водіїв.

«Це дійсно так. Крім того, підвищення вартості поліса враховуватиме історію під час керування автомобілем і стосуватиметься передусім клієнтів, що були винуватцями в ДТП. Отже, стане додатковим стимулом відповідальної поведінки на дорогах», - повідомив представник Нацбанку.

Водночас для пільгових категорій зберігається можливість оформлення поліса за 50% вартості.

Пряме врегулювання

Новий закон запроваджує пряме врегулювання шкоди автомобіля внаслідок ДТП або можливість потерпілого звернутися за страховою виплатою до свого страховика, в якого придбано поліс.

«Страховик зобов’язаний прийняти заяву про страхову виплату разом із письмовим повідомленням потерпілої особи про те, що відповідна заява не подавалася страховику винуватця ДТП, розглянути та здійснити страхову виплату, якщо немає встановлених законом підстав для відмови», - йдеться у роз’ясненнях представника Нацбанку.

Серед таких підстав — встановлення факту вини заявника в ДТП, щодо якого має здійснюватися виплата, перевищення встановленого в законі розміру страхової суми (в такому випадку виплата здійснюватиметься в межах страхової суми) або шкода внаслідок інших обставин, ніж ДТП.

«Граничний строк для прийняття рішення про страхову виплату в новому законі обмежений терміном у 60 днів з можливістю його продовження в разі потреби проведення додаткових заходів із визначення причин, обставин та наслідків ДТП, але не більше ніж до 90 днів. У разі порушення таких строків страховик за новим законом сплачуватиме пеню за кожен день прострочення виплати», - розповів Сергій Савчук.

Відшкодування за ДТП

За словами представника НБУ, досить часто страхові виплати не покривають збитки постраждалих внаслідок ДТП, а процес відновлення тривалий і складний. Що зміниться з 2025 року:

  • буде введений принцип, що страхове відшкодування має забезпечити приведення автомобіля до стану, в якому він був до ДТП;
  • СТО, що буде здійснювати ремонт автомобіля, отримає гроші на ремонт, а власник авто - відремонтований автомобіль;
  • потерпілий у ДТП буде мати право обрати СТО із трьох запропонованих страховиком або запропонувати своє СТО, або отримати страхову виплату на свій рахунок;
  • скасують обмеження максимальної суми страхового відшкодування за європротоколом.

Крім того, закон передбачає поступове підвищення максимальних розмірів страхового відшкодування:

з січня 2025 року:

  • за шкоду життю та здоров’ю — з 320 тис. грн до 500 тис. грн;
  • за шкоду майну — зі 160 тис. грн до 250 тис. грн;

з січня 2026 року, але після закінчення воєнного стану:

  • за шкоду життю та здоров’ю — до 1 млн грн;
  • за шкоду майну — до 2 млн грн;

протягом чотирьох років з моменту вступу України до Європейського Союзу:

  • за шкоду життю та здоров’ю — до еквівалента від 1,3 млн євро на одну потерпілу фізичну особу та від 6,45 млн євро на один страховий випадок;
  • за шкоду майну — до еквівалента від 1,3 млн євро на один страховий випадок.

У разі анулювання ліцензії страховику виплати за нього здійснюватиме Моторне (транспортне) страхове бюро України, не чекаючи завершення судової справи про банкрутство та остаточної ліквідації.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube