За результатами реформи, розмір більшості солідарних пенсій зросте, а спецпенсії спочатку виплачуватимуть напряму з держбюджету.
Зміни до солідарного рівня пенсійної системи – коли працюючи скидують у «загальний казан» внески для виплат пенсій тим, хто вийшов на заслужений відпочинок - набудуть чинності з 1 липня 2025 року. Другий рівень пенсійного забезпечення - накопичувальний планують запровадити з 1 січня 2026 року.
Про це 9 грудня написав сайт «Економічна правда» з посиланням на законопроєкт, який оприлюднило Мінсоцполітики.
В Україні діє солідарна система пенсійного страхування, коли всі працюючи роблять внески, з яких виплачують пенсії. Оновлення законодавства передбачає, що цей рівень складатиметься з двох компонентів:
«Вартість пенсійного бала переглядатимуть щороку у березні. Такий підхід замінить традиційну індексацію пенсій, адже збільшуючи вартість бала держава автоматично збільшуватиме розміри пенсійних виплат», - йдеться у матеріалі.
Законопроєкт передбачає, що з 1 січня 2026 року запровадять накопичувальний рівень пенсійної реформи. Для кожного працюючого українця відкриють персональний рахунок, який щомісяця поповнюватимуть роботодавці та держава, шляхом відповідного зменшення ПДФО та ЄСВ.
«Доступ до накопичувальних внесків відкриється лише після виходу на пенсію, тобто у 60 років за наявності 35 років трудового стажу», - йдеться у матеріалі.
Вимоги для отримання пенсій змінювати не будуть. Для виходу на заслужений відпочинок необхідно мати:
Можна буде обрати, як отримувати накопичені внески: у вигляді довічної пенсії або ж пенсії на певний строк. Це вплине на те, чи можна буде передати ці гроші у спадок.
Спецпенсії виведуть "за дужки" солідарного рівня та планують сплачувати напряму з держбюджету за окремим оновленим законом "Про пенсії за особливі заслуги". Надалі уряд планує забезпечувати оплату спецпенсій та надбавок за допомогою створення професійних пенсійних фондів.