Подільська окружна прокуратура Києва конфіскувала 52 млн грн у компанії ТОВ «Орімі Україна». Ця компанія – одна з найбільших в Україні з виробництва чаю та кави. Зокрема, під брендом «Greenfield». Гроші вже передані на потреби ЗСУ. Що стало причиною конфіскації та яке відношення мають росіяни до компанії – дізнайтеся у матеріалі.
Про цю новину повідомила прес-служба Офісу Генерального прокурора. Як зауважили у прокуратурі, серед кінцевих власників підприємства є громадяни російської федерації. Досудове розслідування здійснюється СБУ. Слідчі перевіряють, чи використовувалися прибутки компанії в Україні для «підтримки» війни – тобто щонайменше для сплати податків у росії. Але за цією справою вже були заарештовані рахунки компанії, а 52 млн грн на них передали на потреби Збройних Сил України.
Кошти були заарештовані раніше, а саме 13 червня 2022 року. При цьому арешт відбувся без залучення на судове засідання представників підприємства. Крім коштів були також заарештовані земельна ділянка, сама фабрика з виробництва чаю та кави, транспортні засоби, але цей арешт у січні 2023 року скасували. Загальна сума, яку перерахують у Міноборони, за ухвалою суду складає 53 млн 165 тис. 953 грн. Однак прокуратура пише про 52 млн грн. В ухвалі судді вказано, що вона не підлягає апеляції. При цьому зазначається, що за законодавством, яке діє на період воєнного стану, держава може примусово відчужувати майно для своїх потреб з подальшою можливістю повернення (компенсації) його по завершенню воєнного стану.
Подільська окружна прокуратура просила суд накласти арешт на майно підприємства за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 110-2 Кримінального кодексу України. Це «Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем» та «Фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України». Щоправда, судовий документ, де описані підозри прокурорів, відсутній у реєстрах.
ТОВ «Орімі Україна» - компанія, яка виробляє чай під брендами «Greenfield», «Tess», «Принцеса Нурі», «Принцеса Ява», «Принцеса Гіта», каву «Жокей», «Jardin», «Piazza del Caffe». Фабрика з виробництва знаходиться у селі Требухів біля Броварів у Київській області. На підприємстві працює близько 1 тисячі осіб. До речі, у перші місяці повномасштабної війни у 2022 році росіяни частково зруйнували село. Компанія контролювала приблизно 1/3 ринку чаю в Україні. Її виручка протягом останніх років становила по 1,3-1,6 млрд грн щорічно.
Згідно з даними аналітичної платформи Youcontrol, ТОВ «Орімі Україна» (нещодавно змінило назву на ТОВ «ТС Трейд») було засноване у 1999 році. Тоді власниками були росіянин Олексій Дубровський, українці Володимир Дубровський та Павло Шмельов. З 2008 року власником була російська компанія «Невські Пороги» (дочірнє підприємство російської компанії «Орімі»). За даними російського сайту «Деловой Петербург», український філіал належав російським мільярдерам Олександру Євневичу та Сергію Касьяненку. У 2016 році вони перереєстрували фірму на інших власників. Хоча російські журналісти сумнівалися, що насправді змінилися власники в української компанії.
Олександр Євневич – російський мільярдер, який народився у Білорусі, голова ради директорів російського банку «Объединенный капитал». У 2019 році отримав від володимира путіна медаль «За заслуги перед Отечеством» II степени «за достигнутые трудовые успехи, активную общественную деятельность и многолетнюю добросовестную работу». В Україні на нього накладені санкції. Сергій Касьяненко – його бізнес-партнер. Бізнесмени володіють фабрикою з виробництва кави та чаю у Ленінградській області росії та у Санкт-Петербурзі. У росії компанія контролює приблизно третину ринку кави та чаю.
З 2016 року співвласниками були кіпрська офшорна компанія «Рімексо Лімітед» (Rimexo Limited) та мешканець передмістя Василькова (вже українець) Олексій Дубровський (очолював підприємство з 2008 року). Кінцевими власницями «Рімексо Лімітед» були громадянка Великої Британії Вероніка Касьяненко з Лондона та громадянка Білорусі Тетяна Вахляєва з передмістя Мінська. Що цікаво, у грудні 2022 року Антимонопольний комітет оштрафував компанію на 80 млн грн за приховування зв’язків з росіянами. У компанії повідомляли, що Вероніка Касьяненко є громадянкою Сполученого Королівства Великобританії та Північної Ірландії останні 10 років та «є міжнародним незалежним приватним інвестором, що активно інвестує в акції та облігації публічних компаній у всьому світі… та не інвестує в росію, не є акціонером будь-яких компаній росії, не веде бізнес у росії». Проте у компанії «Орімі Україна» не знали, чи пов’язана якось «британка» Вероніка Касьяненко з росіянином Сергієм Касьяненком. За даними СБУ та Служби зовнішньої розвідки, Вероніка та Сергій Касьяненки – родичі.
Проте вже у жовтні 2022 року ТОВ «Орімі Україна» змінила власників. Спочатку власниками кіпрського офшору «Рімексо Лімітед» стали громадянин Німеччини Дмітрій Горіловскій та українець з Києва Андрій Тульєв. А наприкінці листопада доля Олексія Дубровського перейшла Валентині Сазоновій, яка замість нього очолила підприємство.
Дмитро Горіловський – бізнесмен родом з росії, криптоінвестор. Відомий тим, що розробив YotaPhone, заснував інноваційну компанію Woodenshark, стартап Moeco (трекери вантажів). У компанії були офіси у Санкт-Петербурзі, Нюрнберзі (Німеччина) та Нью-Йорку. Якщо вірити акаунтам у соцмережах, Горіловський мешкає у США та є співзасновником фонду One Ukraine, яким допомагає українцям та знаходиться у Німеччині. Як зазначається на сайті фонду, мати Дмитра походить з українського міста Рівне. Про досягнення фонду за 2022 рік можна почитати у них на сайті.
Нагадаємо, в Обухові у Київській області правоохоронці арештували картонно-паперовий комбінат екс-депутата держдуми росії Володимира Крупчака. Втім, він давно відмовився від громадянства росії, встиг після цього побувати громадянином України та отримав громадянство Кіпру. В свою фабрику продав чи передав інвесторам з Австрії.
Інший приклад – наближений до диктатора володимира путіна російський олігарх Михайло Гуцерієв, який свою логістичну компанію «МЛП» у селі Чайки біля Києва переписав спочатку на композиторку з України, а потім і на громадянина Туреччини. Врешті-решт, цей актив правоохоронці України не зможуть використати. Також цікава історія з Ocean Plaza у Києві: торговельний центр належав російському олігарху Аркадію Ротенбергу з найближчого оточення путіна, але був взятий під управління державою. А ще є проблеми з мережею готелів Premier, до якої раніше мали відношення російські бізнесмени - заступник держдуми росії Олександр Бабаков, Євгеній Гінер та Михайло Воєводін: майно цієї мережі наприкінці 2022 року було заарештовано Державним бюро розслідувань попри те, що власниками давно вказані не росіяни.
А майно російського мільярдера Олега Дерипаски наразі намагається конфіскувати Міністерство юстиції України.
Валерій Магланович