За законом про мобілізацію, загибель або зникнення безвісти неповнорідних брата або сестри не було підставою для відстрочки від призову.
Парламент дозволив звільнення зі служби військовослужбовцям та надав право на відстрочку цивільним, у яких загинули або зникли безвісти близькі та неповнорідні родичі.
Відповідні законопроєкти Верховна Рада ухвалила 20 листопада.
Законопроєкт №11531 про відновлення права військовослужбовців на звільнення з військової служби під час дії воєнного стану підтримали 308 депутатів.
«Проект закону пропонує відновити право військовослужбовців на звільнення з військової служби з причин загибелі або зникнення безвісти під час участі у бойових діях їх неповнорідних брата чи сестри», - йдеться у пояснювальній записці до законопроєкту.
У серпні 2024 року парламент передбачив відстрочку від призову не лише для осіб, чиї близькі родичі, а й «неповнорідні» брати чи сестри загинули або зникли безвісти під час участі в бойових діях. Водночас за законом про мобілізацію, загибель або зникнення безвісти неповнорідних брата або сестри не було підставою для відстрочки від призову.
«Виходячи зі змісту Сімейного кодексу України, як повнорідні, так і неповнорідні брати та сестри, являються рідними братами та сестрами тому, що сама по собі наявність у братів та сестер тільки одного спільного кровного родича (батька або матері) не впливає на ступінь їх спорідненості», - написано у документі. Наразі, депутати виправили цю неточність.
Також обранці 20 листопада проголосували за законопроєкт №12104 про надання відстрочки від мобілізації тим, чиї родичі загинули чи зникли безвісти на війні. Для цього внесуть зміни в закон «Про мобілізацію».
«Прийняття проекту Закону забезпечить гарантування права на отримання відстрочки від призову під час мобілізації жінкам та чоловікам, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або зникли безвісти (визнані зниклими безвісти за особливих обставин або безвісно відсутніми) під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони», - написано у пояснювальній записці до документа.
На момент підготовки матеріалу документи вже підписав спікер ВР. Наступним кроком їх має візувати президент.
Як повідомили у «Безоплатній правовій допомозі», військовозобов’язані, які мають одного з батьків з інвалідністю I чи II групи теж мають право на відстрочку.
Для отримання відстрочки потрібно подати заяву на ім’я голови комісії територіального центру комплектування та соціальної підтримки, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку:
Відповідь мають надати впродовж 7 днів. Така відстрочка чинна до кінця дії воєнного стану. Зразок заяви на отримання відстрочки можна подивитися за посиланням.