Що робити, коли держава та органи місцевого самоврядування – неефективні власники

Читать на русском

Як проходить реформа управління державною та комунальною власністю

Читать на русском
За останніх шість років кількість прибуткових держпідприємств зменшилася наполовину
В Україні 3116 державних та 14 056 комунальних підприємств

Як проходить реформа управління державною та комунальною власністю

Зараз в Україні набирає обертів реформа управління державною та комунальною власністю, про яку розповідає заступник голови Комітету з питань економічного розвитку Верховної Ради України Олексій Мовчан.

Він зазначив, що її важливою віхою стало прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення корпоративного управління» (законопроєкт реєстр. №5593-д), який вдосконалює корпоративне управління держпідприємствами та наближає до стандартів Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР).

 

Яка ситуація з держпідприємствами?

В Україні – 3116 державних та 14 056 комунальних підприємств. Проте, як показує статистика, держава та органи місцевого самоврядування не завжди є ефективними власниками. Лише за останніх шість років кількість прибуткових держпідприємств серед усіх працюючих зменшилася майже наполовину. Кредиторський борг держкомпаній тільки за 2023 рік досяг 912,8 млрд грн – тобто понад $23 млрд.

 

Що зроблено?

За 6 років в системі Prozorro.Продажі продали майже 5,8 тис. державних та комунальних об’єктів по всій Україні, які принесли у бюджети всіх рівнів 16,5 млрд грн. Занедбані фабрики, напівзруйновані радянські санаторії та старі цехи, що роками обтяжували державу та громади, знайшли нових власників, які створюють там бізнес, нові робочі місця та сплачують податки.

 

На якому етапі реформа?

Зараз триває процес тріажу – розподілення державних підприємств за категоріями. Паралельно з цим державні підприємства перетворюють на акціонерні товариства, на них створюють наглядові ради, які повинні забезпечити ефективність управління компанією.

На підприємства державної власності, які не будуть визнані стратегічними, чекає приватизація, оренда через державні онлайн-аукціони або ліквідація збанкрутілих. Мова йде про понад 1200 держпідприємств.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.