Що уповільнює розвиток виноградарства

Читать на русском

Проблеми галузі обговорили під час виїзного засідання профільного комітету Верховної Ради України

Читать на русском
Існують проблеми превалювання імпортної виноробної продукції над вітчизняною
Україна не має реєстру виробників винограду та вина

Проблеми галузі обговорили під час виїзного засідання профільного комітету Верховної Ради України

Комітет Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики у Центрі культури вина SHABO на Одещині провів виїзний круглий стіл на тему: «Актуальні питання законодавчого врегулювання виноградарства і виноробства в Україні в процесі євроінтеграції».

З вітальним словом до присутніх звернувся голова Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Олександр Гайду.

В ході виступів було зазначено, що зв’язку із здобуттям статусу країни – кандидата у члени ЄС Україна на порозі як нових викликів так і нових можливостей і це також стосується виноградарської та виноробної галузі.

На шляху євроінтеграції галузь зіткнулася із проблемами, які уповільнюють експорт виноробної продукції на світові ринки збуту, а саме:

  • Україна не має реєстру виробників винограду та вина та кадастру виноградників;
  • відсутні офіційні дані та статистика щодо кількості або розміру аграрних чи фермерських підприємств і домогосподарств, що виробляють виноград.

Зазначене унеможливлює здійснення простежуваності від виноградної лози до пляшки вина на полиці магазину, на що також вказала Єврокомісія в своєму останньому аналітичному звіті.

Крім того, учасники круглого столу звернули увагу на скорочення обсягів виробництва садивного матеріалу винограду; складнощі з отримання в довгострокову оренду земельних ділянок; низькі закупівельні ціни на виноград технічних сортів, а також на те, що частина площ виноградників опинилась в окупації.

Голова комітету Олександр Гайду зауважив, що в галузі також існують проблеми превалювання імпортної виноробної продукції над вітчизняною на українському ринку вин; невиправдано низьких мінімальних роздрібних цін на вина та нерегульоване використання географічних зазначень на українському споживчому ринку. Особливо негативно позначається відсутність системного контролю за якістю та безпекою виноробної продукції на культурі споживання вин.

Також голова комітету звернув увагу учасників круглого столу на плідну роботу в комітеті над проектом закону про виноград та продукти виноградарства, реєстр. № 9139. Адже  за час підготовки цього законопроекту до другого читання щодо подальшої долі українського вина, в Європейському Союзі вступив в силу новий Регламент 2024/1143 від 11 квітня 2024 року про географічні зазначення для вина, спиртних напоїв і сільськогосподарської продукції, а також гарантованих традиційних особливостей, що вносить зміни до трьох актів ЄС (№ 1308/2013, (ЄС) 2019/787 та (ЄС) 2019/1753) та скасовує один Регламенту № 1151/2012. Тому в Комітеті готуються відповідні зміни в цей проект, щоб він відповідав європейському законодавству.

Разом з тим, в рамках виїзного круглого столу народні депутати України – члени комітету мали можливість оглянути виноградники та виробничі потужності виноградасько-виноробного підприємства SHABO де на площі понад 1200 га вирощується близько 4 млн елітної виноградної лози та понад 20 сортів винограду.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.