Громадський рух "ЧЕСНО" вирішив дізнатися, скільки внутрішньо переміщених осіб (ВПО) мешкає в обласних центрах України та у кожній з областей. Цю інформацію активісти дізнавалися у міських радах України та з Реєстру ВПО. Дізнайтеся дані щодо кількості ВПО у Києві, Дніпрі та інших містах та у кожному з регіонів — у матеріалі Інформатор Гроші.
Зазначимо, що мова йде про офіційні цифри. Якщо людина не зареєструвалася як ВПО у певному місті, то її не рахуватимуть. Також до ВПО належать лише ті переселенці, хто приїхав з тимчасово окупованих територій або з зони ведення бойових дій (цей список постійно змінюється). Згідно з даними міських рад, найбільше переселенців мешкає у Києві. Станом на кінець травня найбільше переселенців проживало у таких містах:
У Херсоні даних про кількість ВПО поки що немає. Водночас у ЧЕСНО не дізнавалися інформацію у крупних містах, які не є обласними центрами. Тому інформацію про Кривий Ріг, Кам'янське, Білу Церкву, Кременчук, Бровари, Павлоград та інші міста можна дізнатися у міських радах.
За іншими даними ЧЕСНО станом на кінець березня 2023 року найбільше ВПО було у Донецькій (530 тис. осіб), Харківській (476 тис. осіб), Дніпропетровській (455 тис. осіб) областях, у Києві (379 тис. осіб) та на Київщині (332 тис. осіб). Найменше переселенців знаходиться на Херсонщині (понад 34 тис. осіб). Цікаво, що попри окупацію Луганщини росіянами там залишалося 277 тис. переселенців.
“Громади мають працювати над інтеграцією ВПО комплексно, адже переселенці однозначно матимуть вагому роль у соціальному, економічному та політичному житті міста. Запоріжжя шість років тому налічувало близько 700 тисяч мешканців. Сьогодні ж у місті близько 150 тисяч переселенців. Усі вони мають почуватися тут включеними у життя громади, мати можливість працювати та забезпечувати сім'ї. Для цього влада міст зобов’язана реагувати на виклики швидко та ефективно. Потрібно розуміти, що ВПО можуть мати значний вплив на формування місцевої влади після перемоги”, — зазначає координаторка Руху ЧЕСНО Віта Думанська.
У Києві в першу чергу внутрішньо переміщені особи можуть скористатися всіма видами соцпідтримки згідно з програмою “Турбота. Назустріч киянам”. Тут передбачені різні види виплат і допомоги. Щоб отримати більше інформації або послуг, переселенців закликають звертатися до центрів комплексного консультування ВПО, які працюють у різних районах Києва. Також у грудні 2022-го Київрада ухвалила рішення про створення Координаційної ради з питань внутрішньо переміщених осіб у місті Києві. Міськрада ухвалила рішення про фінансову кредитну підтримку для розвитку бізнесу на території міста. Також Київрада інформує ВПО про можливості навчання.
У Дніпрі над працевлаштуванням ВПО активно працює Інспекція з питань праці при міській раді. Окрім широкого інформування про можливості працевлаштування, інспекція збирає та публікує вакансії, а також збирає резюме ВПО та передає їх роботодавцям. Працевлаштувати вдалося вже понад 570 осіб. У місті переселенців також залучають до оплачуваних громадських робіт, що є складовою Програми зайнятості населення у місті Дніпро у 2022–2026 році, яка передбачає також низку заходів сприяння зайнятості ВПО.
За працевлаштування ВПО можна отримати компенсацію. Нею вже скористалися роботодавці у сферах оптової та роздрібної торгівлі, переробної промисловості, сільського господарства, будівництва, тимчасового розміщення й організації харчування тощо. Навіть якщо роботодавець влаштував ВПО на роботу без посередництва центру зайнятості, він так само може розраховувати на компенсацію.
Нагадуємо, що статус ВПО можна оформити у застосунку "Дія". Куди звертатися переселенцям, якщо вони опинилися у Дніпрі — читайте тут.
Дмитро Чернишов