Скаргу мають розглянути впродовж 15 днів, а рішення надішлють засудженому
Засуджені у тюрмах та ті, хто чекає на вирок у СІЗО можуть поскаржитися на неналежні умови утримання та отримати більш м’яке покарання або зняття судимості. Також ув’язнені можуть розраховувати на скорочення строку, з якого може бути застосовано умовно-дострокове звільнення.
Такий законопроєкт від Кабміну парламент ухвалив 21 листопада.
Колишній міністр юстиції Денис Малюська, коли готував законопроєкт у 2021 році вказував, що Європейський суд з прав людини отримав багато скарг від українських засуджених та тих, хто чекає на вирок у СІЗО на неналежні умови утримання.
«Загальна кількість рішень Європейського суду, які знаходяться на контролі Комітету міністрів Ради Європи в рамках групи справ, яка стосується проблеми неналежних умов тримання під вартою («Невмержицький та інші проти України») становить 81, а це близько 1/7 від загальної кількості усіх справ на контролі щодо України, - йдеться у пояснювальній записці до законопроєкту. - Також близько 120 заяв такої ж категорії наразі очікують розгляду в Європейському суді».
Ігнорувати це демократична країна, яка планує вступити до Євросоюзу не може, тому правила вирішили змінити.
Для розгляду скарг планують створити комісії з представників місцевого самоврядування. Вони мають встановити факт або строк тримання у неналежних умовах. Звернутися до цієї комісії можуть засуджений, член його сім’ї чи близький родич, або захисник.
Скаргу мають розглянути впродовж 15 днів, а рішення надішлють засудженому. Оскаржити його можна буде у суді.
На першому етапі копію скарги мають надіслати до в’язниці, щоб там або відремонтували камеру, або провели дезінфекцію й дезінсекцію, або зменшили кількість людей в одному приміщенні. Також йдеться про переведення скаржника до іншої камери або іншої в’язниці.
Крім цього передбачене відшкодування за неналежні умови тримання, зокрема:
Після ухвалення закону Кабмін має визначити за якими правилами працюватиме ця комісія та на які кошти вона існуватиме. Проте Головне юридичне управління ВР в зауваженнях до законопроєкту вказало, що немає відповідальності за невиконання рішень про неналежні умови утримання.
«Рішення» Комісії не міститиме припису для відповідної установи виконання покарань, а лише фіксуватиме факт порушення та період його вчинення. Тобто документ, що у тексті закону називатиметься «рішення» жодного юридичного рішення не міститиме», - зазначили юристи.
В Україні не залишилося вільних місць у платних камерах слідчих ізоляторів. Про це у березні 2024 року заявляв колишній міністр юстиції Денис Малюська. Він наголосив, що ініціатива платних камер в СІЗО дуже добре працює. Особливо такі камери мають велику популярність у Києві.
"Я думаю, що якби ми вдвічі більше запровадили цих платних камер, все одно були б зайняті всі", — казав екс міністр.
За його словами, створення другого слідчого ізолятора у столиці є питанням на часі, адже людей вже немає куди розміщувати.
"Це насправді актуальне питання. Це дуже і дуже складна ситуація, і за прогнозами правоохоронців, вона буде лише погіршуватись, бо у нас кримінальна ситуація погіршується. А щодо фінансів, платні камери швидко окупилися. Тому це прекрасний бізнес-проект", — запевняв Денис Малюська.
Нагадаємо, що у червні 2021 року держава за 380 мільйонів продала першу в'язницю, яка знаходилась у Львові.