Пам’ятки архітектури можна змусити охороняти. Нещодавно Окружний адміністративний суд Києва своїм рішенням зобов’язав Федерацію профспілок укласти охоронний договір на Жовтневий палац. А до цього профсоюзників оштрафували за порушення законодавства у сфері охорони культурної спадщини.
Федерацію профспілок змусили через суд підписати охоронний договір на Жовтневий палац, який є пам’яткою історії та архітектури. Про це йдеться в рішення Окружного адміністративного суду Києва.
Згідно з інформацією з судового реєстру, впродовж 15 років Федерація профспілок як власник не уклала з департаментом охорони культурної спадщини Київради охоронний договір. В серпні 2020 року департамент нагадав про необхідність укласти угоду, а в грудні того ж року Федерацію оштрафували:
- за проведення будь-яких незаконних робіт, що можуть завдати або завдали шкоди пам`ятці - 17 тис. грн.;
- за недодержання вимог щодо захисту, збереження, утримання, використання, реставрації пам`яток - 17 тис. грн;
- за ухилення власника пам`ятки від підписання охоронного договору - 1700 грн.;
- за невиконання припису органів охорони культурної спадщини у розмірі 1700 грн.
Якщо будівля є пам’яткою, то будь-які роботи в ній повинні проходити тільки після погодження і якщо на це є дозвіл. В департаменті Київради повідомили, що вони зафіксували факт заміни вікон у Жовтневому палаці без необхідних дозволів. Тому попередили власника про наслідки. Коли це не подіяло, то оголосили про штрафи.
Суд почав розглядати позов прокуратури Києва у листопаді минулого року. Наприкінці серпня 2022 року суд зобов’язав Федерацію укласти протягом місяця угоду після погодження її з міністерством культури та інформаційної політики. Час на оскарження сплив нещодавно, а повідомлень про те, що рішення суду оскаржили у судовому реєстрі немає. Також, на сайті Федерації профспілок та на сайті Жовтневого палацу немає згадок про історію з охоронним договором.
Як повідомили в прокуратурі, Міжнародний центр культури і мистецтв (колишній Жовтневий палац культури) має архітектурну та історичну цінність. Будівля спроектована і побудована у стилі пізнього класицизму в 1838-1842 роках відомим архітектором Вікентієм Беретті як корпус Київського інституту шляхетних дівчат. Палац включений до переліку пам’яток містобудування і архітектури національного значення, а також занесений до переліку пам’яток історії місцевого значення.
Олена Скобцева