Північний апеляційний господарський суд визнав законними вимоги Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) до колишнього менеджменту виведеного з ринку у 2017 році "Платинум банку". Серед відповідачів, які мають заплатити ці 1,5 млрд грн, Катерина Рожкова — перша заступниця голови Нацбанку України, яка раніше працювала у Platimun Bank.
Як зазначила прес-служба Фонду гарантування вкладів, суд визнав, що колишній менеджмент банку має солідарно (від кожного порівну) сплатити 1 млрд 477,7 млн грн за завдані банку збитки. Рішення Північного апеляційного господарського суду не оприлюднене для широкого загалу. Але можна зрозуміти, кого стосується цей судовий процес.
Незалежні аудитори ще до виведення банку з ринку встановили, що з банку виводилися активи — ще до визнання його неплатоспроможним. Кошти, які ФГВФО сподівається стягнути з колишніх керівників і акціонерів "Платинум Банку", підуть на розрахунки з кредиторами банку, а також з державою. Сума непогашених боргів банку перед кредиторами складає близько 5,4 млрд грн. Станом на сьогодні Фонд гарантування вкладів виплатив понад 4,8 млрд грн вкладникам "Платинум Банку", виведеного з ринку.
Тимчасову адміністрацію було запроваджено Фондом гарантування вкладів у банку 11 січня 2017 року. Днем раніше Нацбанк України відніс "Платинум Банк" до категорії неплатоспроможних банків. 24 лютого 2017 року була розпочата процедура ліквідації банку. У жовтні 2018 року Окружний адміністративний суд Києва визнав законним виведення «Платинум Банку» з ринку. Однак через 2 роки після цього Фонд гарантування вкладів, який керує виведеним з ринку банком вирішив частково покрити свої збитки, завдані через виведення з ринку цього комерційного банку.
Свій позов Нацбанк України подав до Господарського суду Києва ще у 2020 році. Відповідачами є колишні члени наглядової ради та правління «Платинум Банку». Фонд гарантування вкладів вимагав солідарно з них стягнути 1,48 млрд грн. Серед відповідачів Катерина Рожкова (екс-в.о. глави правління "Платинум Банку", пізніше – перша заступниця глави НБУ), Костянтин Смольський (екс-глава правління "Платинум Банку"), Григорій Гуртовий (екс-глава спостережної ради), Девід Холперт (один з акціонерів банку, громадянин США), Леонід Рибін, Костянтин Горбешко, Душан Маджид (один з акціонерів банку, громадянин Сербії), Дмитро Красношлик, Катерина Ладиженська, Володимир Коник, Вадим Кривов'яз, Сергій Попов. Хто саме з них платитиме та чи солідарно у суді (порівну) розділили суму - невідомо. Але, вочевидь, до реальної виплати ще досить далеко.
Згідно з судовими матеріалами, в рамках вказаного кримінального провадження слідчі поліції встановили, що «службові особи ПАТ «Платинум Банк» здійснили розтрату і заволодіння чужим майном шляхом зловживання своїм службовим становищем, уклавши у період з грудня 2013 року по травень 2014 року кредитні договори з фіктивними підприємствами ТОВ «Тітан-Південь», ТОВ «Кодос Інвест», ПП «Логістик Транс», ТОВ «Стратагема-Інвест», ТОВ «Ошер», ТОВ «ФК «Реал-Інвест» та ТОВ «ФК Бізнесфінанс», службові особи яких підконтрольні пов`язаним з цим банком особам, без наміру виконання вказаними суб`єктами підприємницької діяльності зобов`язань за кредитними договорами, спричинивши шкоду банку в особливо великих розмірах на загальну суму понад 1,1 млрд грн, легалізацію коштів, одержаних злочинним шляхом» (цитата). Як вважають у Фонді гарантування вкладів, виведення коштів з банку стало можливим через "неналежне виконання своїх обов'язків" керівництвом банку. Як вважають у ФГВФО, серед неправильних рішень було кредитування окремих компаній та «заздалегідь збиткові активні операції» (продовження строків повернення кредитних коштів банку, перенесення строків виплати відсотків банку зі зменшенням ставки за користування кредитом тощо).
На думку представників Фонду гарантування вкладів подібні операції призвели до нестачі у банку необхідної кількості коштів для виконання зобов’язань перед кредиторами та вкладниками, порушення правил НБУ, банкрутства банка, завдання збитків вкладникам та кредиторам та Фонду гарантування вкладів. Банк приписували бізнесменам з Одеси Борису Кауфману та Олександру Грановському. Хоча власниками були записані інші особи. Катерина Рожкова працювала у керівництві «Платинум Банку» протягом 2013-2015 років, потім перейшла до НБУ. До 17 лютого 2017 року не вдалося знайти покупців для банку, тому його вивели з ринку.
Нагадуємо, у Лондоні почався розгляд позову ПриватБанку проти Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова. Нещодавно Нацбанк України зареєстрував ще одну колекторську компанію у Києві. А за що Національний Банк України оштрафував ComInBank, Банк "Альянс", "Мотор-Банк", "Укрексімбанк" - читайте тут.
Валерій Магланович