Суд у Києві розглянув справу ПриватБанку на 1 млрд грн проти пов’язаної з Коломойським фірми

Суд у Києві розглянув справу ПриватБанку на 1 млрд грн проти пов’язаної з Коломойським фірми

Верховний Суд розглянув справу про повернення кредиту ПриватБанку від ТОВ «Агротермінал». Суд скасував попередні рішення судів та повернув справу на повторний розгляд. Йдеться про борг на 1 млрд грн, який виник ще до націоналізації ПриватБанку державою. Фірму-боржника пов’язують з колишніми власниками банку. Детальніше про справу розповість Інформатор Гроші.

20 квітня Верховний Суд частково задовольнив касаційну скаргу ПриватБанку. Про це повідомляє сайт Finbalance. У 2020 році Господарський суд Одеської області задовольнив позов ПриватБанку до ТОВ «Агротермінал» про стягнення 1 млрд грн (як поручителя ТОВ «Боріваж»). Однак у грудні 2022 року Південно-західний апеляційний господарський суд скасував попереднє рішення.

Сторонами був укладений кредитний договір у листопаді 2016 року. Однак через порушення зобов'язань ТОВ «Агротермінал» банк розірвав з ними угоду. З цим погодився Госпсуд Одещини. У той же час підприємство наголошувало на тому, що кінцевий строк погашення заборгованості – восени 2026 року.  Апеляційний суд визнав незаконним розірвання договору.

Також ТОВ «Агротермінал» засвітилося серед фірм, які надавали кошти у борг для ТОВ «Монтана-Естейт» (раніше «Приватофис»). Фірма-банкрут з Дніпра «Монтана-Естейт» Петра Клименка винна «Агротерміналу» 2,17 млрд грн (і ПриватБанку – близько 2 млрд грн). Згідно з даними з держреєстрів, ТОВ «Агротермінал» на 100% належить ТОВ «Боріваж» з початку 2016 року, а директором є Олексій Шаповалов з Запоріжжя.

У жовтні 2022 року Господарський суд Дніпропетровської області задовольнив позов ПриватБанку до ТОВ «Боріваж» про розірвання кредитного договору (з кредитним лімітом у 2,87 млрд грн), який було укладено 13 грудня 2016 року. Також суд стягнув на користь банку прострочену заборгованість по процентах кредиту на суму 230 млн грн. Однак 21 вересня 2022 року Центральний апеляційний господарський суд (м. Дніпро) не підтримав скаргу ПриватБанку на рішення Госпсуду Дніпропетровської області: банк хотів, щоб позов до «Боріваж» був забезпечений акціями ТОВ «Агротермінал Логістік».

ТОВ «Агротермінал Логістік» було поручителем ПриватБанку по рефінансуванню, залученому банком в НБУ ще до націоналізації. Предметом іпотеки був зерновий термінал «Боріваж» в Одеській області (в акваторії порту «Южний», загальна потужність перевалки – 2 млн тонн зернових на рік), його вартість, узгоджена сторонами іпотечного договору, становила 5,54 млрд грн. Цей актив пов`язували з «приватівцями». У 2017 році ми писали, що Печерський районний суд Києва заарештував зерновий термінал «Боріваж» на Одещині за позовом Генпрокуратури. Тоді прокурори підозрювали, що майно пов’язаної з Коломойським фірми «Агротермінал Логістік» могло бути набутим злочинним шляхом – з використанням кредиту від Нацбанку на 19,7 млрд грн, який надали «ПриватБанку» ще за часів його приналежності Ігорю Коломойському та Геннадію Боголюбову. Тоді підозрювали, що банк видав на ці гроші кредити пов’язаним з банком фірмам.

ТОВ «Боріваж» зареєстроване у Дніпрі у 2004 році. Кінцевими власниками вказані Олександр Скотнік з Олександрії та Нарек Будагян з Дніпра (через ТОВ «Термінал-Південний», яке контролює 30% підприємства), Гарофіта Ніколета Ангонас з Кіпру (через «Амертана Холдінгз ЛТД» з 24%), Флорентіна Хрістіана Еммануель з Кіпру (через «Енстревіо Інвестментс Лімітед» з 23%), Сеодора Аресті з Кіпру (через «Окталенса Холдінгз ЛТД» з 23%). Керівник Андрій Кот (до нього керував з 2011 року Віталій Федоров). Раніше кінцевим бенефіціаром вказували Сергія Фролова з Києва. Компанія "Боріваж" фігурує у кримінальному провадженні Нацполіції щодо переоформлення рухомого та нерухомого майна трьох морських терміналів по заниженій вартості на три інші підконтрольні підприємства – «Оптім Трейд», «Агротермінал Логістік» та «Дар Торг».

ТОВ «Агротермінал Логістік» зареєстровано у 2014 році у Запоріжжі. З 2022 року підприємство «перепрописалося» у Дніпрі. Понад 99,99% підприємства записано на ТОВ «Боріваж». Керівницею у 2016-2023 роках була Наталія Коваль, з 2023 – Андрій Куліш директор.

Вже державний ПриватБанк зазначав, що надані пов’язаним з попередніми власниками і попереднім менеджментом банку кредиту оцінюються у 163,9 млрд грн. У 2020 році банк за рахунок власних резервів списав кредити, які пов’язували з колишніми власниками, на 56,7 млрд грн. Разом з тим банк не полишає спроб стягнути заборгованість з боржників вже за списані кредити. Станом на початок 2023 року непрацюючі кредити у ПриватБанку становили 179 млрд грн (з них значна частина пов’язана з попередніми власниками).  В НБУ та державному ПриватБанку казали, що 95% кредитів юридичним особам банк до націоналізації видавав пов’язаним з колишніми власниками компаніям. Ці звинувачення відкидав екс-власник банку Ігор Коломойський.

Раніше Верховний Суд підтвердив законність списання 21 млн грн з рахунків колишнього гендиректора Покровського гірничо-збагачувального комплексу (Дніпропетровська область), які банк конфіскував під час націоналізації. А ще нещодавно Ігор Коломойський програв справу на 18,3 млрд грн за  кредитами рефінансування, які НБУ надав ПриватБанку протягом 2008-2015 років та які не були повернуті. Як ФОП з Донецька і російський мільярдер намагалися оскаржити націоналізацію ПриватБанку - читайте тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube