Український суд передав гроші підсанкційного російського бізнесмена Національному агентству з питань виявлення, розшуку та управління активів, отриманих від корупційних та інших злочинів (АРМА). Кошти росіянин тримав у банку свого бізнес-партнера громадянина рф Євгена Гінера «ПІН Банк). Слідчих також зацікавило, чому підконтрольний росіянину банк отримав кредит на 1,6 млрд грн від Нацбанку України.
Як повідомляє пресслужба Державного бюро розслідувань (ДБР), було заарештовано майже 3 мільйони доларів фірми, яка належить російському мільйонеру Міхаілу Воєводіну. Кошти були розміщені в українському PIN bank. Власником цього банку був російський бізнесмен, президент московського футбольного клубу «ЦСКА» Євген Гінер.
У ході досудового розслідування Бюро також перевіряє інформацію щодо правомірності отримання та використання фінансових преференцій у сумі понад 1,6 млрд грн банківською установою, бенефіціарним власником якої був громадянин рф. Вже встановлено, що після отримання рефінансування банк проводив багатомільйонні фінансові операції з підприємствами, афільованими з російськими бізнесменами. Деякі з «вливань» установа отримала після початку активної фази бойових дій. Отримана сума становить понад 50% активів самого банку та у понад 5,5 раза перевищує розмір статутного капіталу.
[embed][/embed]
Рішенням Ради національної безпеки й оборони України від 19 жовтня 2022 року, введеним в дію Указом Президента України від 19.10.2022 № 727/2022 застосовано санкції до громадян російської федерації Євгенія Гінера та Міхаіла Воєводіна терміном на 10 років. 11 листопада 2022 року Печерський районний суд міста Києва арештував частки у стратегічних українських підприємствах та цінні папери, кінцевими власниками яких можуть бути особи підконтрольні високопосадовцям та депутатам російської федерації. Зокрема, йдеться про частки в статутних капіталах: АТ "Житомиробленерго" (95,54%), АТ "Херсонобленерго" (99,99%), ПрАТ "Кіровоградобленерго" (72,9%), АТ "Чернівціобленерго" (96,78%) та АТ "Рівнеобленерго" (93,24%). Цими частками в різних пропорціях володіють ТОВ "ВС Груп Менеджмент" та нідерландські "ВС Енерджі Інтернешнл Н.В." і Washington Holdings B.V., які об'єднанні в групу VS Energy.
27 лютого 2023 року Вищий антикорупційний суд України стягнув у дохід держави активи громадянина рф Гінера 88,890583 % акцій українського банку. 13 березня 2023 року апеляційна інстанція підтвердила це рішення. Пізніше заявлялося, що «Укрпошта» може отримати цей банк. Гінер контролює банк щонайменше з 2017 року. Наразі банк має відділення у Києві, Одесі, Львові, Коростені на Житомирщині, Жмеринці, Зарванцях на Вінниччині.
Як вважають слідчі, група VS Energy представляють три громадяни російської федерації: Олександр Бабаков – депутат та заступник голови державної думи рф, Євгеній Гінер – президент московського армійського футбольного клубу «ЦСКА». Гінер є партнером російської держкорпорації «Ростех», яка виробляє та експортує високотехнологічну промислову продукцію цивільного та військового призначення. Керує нею колишній офіцер ФСБ, один з найвпливовіших російських олігархів Сергій Чемезов, давній друг і соратник володимира путіна. Михайло Воєводін, згідно з даними слідства, так званий «злодій в законі» на прізвисько «Міша Лужнецький».
[embed][/embed]
За даними слідства, в період 2017–2022 років підконтрольні VS Energy обленерго «за фіктивними операціями перерахували понад 1,65 млрд грн на підприємства групи, після чого частина коштів була легалізована шляхом придбання рухомого та нерухомого майна». Офіційно бенефіціарами енергокомпаній значаться громадяни Євросоюзу: Валтс Вігантс (Латвія), Віліс Дамбінс (Латвія), Артурс Альтбергс (Латвія), Олег Сізерман (Німеччина), Марина Ярославська (Німеччина).
Цей бізнес змінив «офіційних» власників у 2014 році, щоб продовжити працювати після початку війни росією проти України. Як зазначено на сайті НАЗК та у багатьох ЗМІ, Марина Ярославська є дружиною Євгена Гінера. А згідно з Панамським архівом Вігантс і Дамбінс представляли інтереси Гінера та його родини, а також Воєводіна та Бабакова. В той самий час народний депутат України Андрій Герус у 2019 році зазначав, що Гінер та Бабаков де-факто продали свої долі у VS Energy Міхаілу Воєводіну. У Криму Гінеру належить 100% компанії «Севэнергосбыт», яка з 2016 року здійснює постачання електроенергії до Севастополя замість української ПАТ «Севастопольенерго» (яка належить досі VS Group).
[embed][/embed]
У 2022 році Печерський районний суд наклав арешт на майно, пов’язане з російськими компаніями. Мова йде про готелі Premier Palace Hotel, Premier Hotel Rus, Premier Hotel Lybid, Premier Hotel Slavutych, нежитлові приміщення торговельного комплексу «Метроград» та ТРЦ «Метрополіс» у Києві. Нагадуємо, Вищий антикорупційний суд поновив розгляд справи про реалізацію схеми «Роттердам +», внаслідок якої українцям завдано збитків на 20 млрд грн.
Дмитро Чернишов