Окружний суд ізраїльського міста Тель-Авів не буде розглядати позов українського державного "ПриватБанку" проти колишніх власників. Банк звинувачує мільярдерів з Дніпра у шахрайських діях на суму близько 600 млн доларів, які вивели з "ПриватБанку" протягом 2007-2011 років та розмістили в ізраїльському банку. Деталі - в матеріалі Інформатор Гроші.
Про це повідомила прес-служба ПриватБанку. Позов був надісланий банком ще у 2019 році проти Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова та інших осіб. За даними прес-служби, у 2007-2011 роках вони вивели з "ПриватБанку" (на той момент вони були основними акціонерами) 600 млн доларів та вклали їх в ізраїльський Israel Discount Bank - один з найбільших банків Ізраїля.
Суд постановив, що для оцінки наявності юрисдикції для розгляду справи "ПриватБанк" належним чином довів, що під час знаходження у власності Коломойського та Боголюбова кошти з нього були виведені до Ізраїлю за допомогою низки складних та ретельно продуманих переказів. Згідно з повідомленням, суд розкритикував Коломойського та Боголюбова за ненадання будь-яких фактичних даних у відповідь на заяви проти них та неявку на перехресний допит, що, на думку "ПриватБанку", свідчить про безпосереднє залучення до скоєння шахрайських дій.
Також суд відмовив у задоволенні заяви колишніх власників щодо їхнього переслідування з боку українського уряду, що, на думку суду, послаблює їхні аргументи на користь того, щоб спір розглядався в Україні. Крім того, суд постановив, що позов підіймає серйозні питання для широкого публічного розгляду через залучення до справи "Ізраїльського Банку Дисконт" (Israel Discount Bank, ІБД). У зв'язку з цим суд встановив, що оскільки ІБД має намір використовувати ізраїльське процесуальне право для виклику колишніх власників у справі з метою визначення позовних вимог "ПриватБанку" до ІБД, не може бути сумнівів у тому, що Коломойський та Боголюбов будуть зобов'язані захищати свою позицію щодо позову "ПриватБанку" в Ізраїлі.
"Незважаючи на низку позитивних висновків, суд постановив, що Ізраїль не є належною юрисдикцією для розгляду позову. "ПриватБанк" має право подати апеляцію на це рішення, оскільки він продовжує домагатися справедливості за незаконні дії своїх колишніх власників", - йдеться на сайті "ПриватБанку". Тобто український банк буде оскаржувати відмову ізраїльського суду у розгляді справи.
"ПриватБанк" також подав позови проти колишніх власників у суди Великої Британії та США. У травні 2022 року Високий суд Лондона відклав розгляд справи за позовом державного "ПриватБанку" до його колишніх власників Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова на червень 2023 року на прохання відповідачів. В ході підготовчого засідання представники Коломойського та Боголюбова просили суд перенесення розгляду справи по суті, яке мало розпочатися у червні 2022 року, у зв'язку з війною в Україні, і англійський суд це прохання задовольнив.
Нагадуємо, що Уряд України 18 грудня 2016 року, пославшись на пропозицію Нацбанку і колишніх акціонерів "ПриватБанку", ухвалив рішення про націоналізацію цієї найбільшої на українському ринку фінустанови та влив у її капітал понад 155 млрд грн. При цьому націоналізацію "ПриватБанку" неодноразово намагалися оскаржити у судах. А Ігор Коломойський хотів повернути собі банк або принаймні отримати за нього компенсацію.
Не так давно Ігор Коломойський програв у Києві суд "ПриватБанку" на 18 млрд грн. Він стосувався отриманих від Нацбанку кредитів протягом 2008-2015 років, за які особисто поручився дніпровський бізнесмен. А як російський олігарх та підприємець з Донецька у суді намагалися оскаржити націоналізацію "ПриватБанку" - читайте тут.
Валерій Магланович