Сплачені податки у цьому році - це у 3 рази більше відрахувань, ніж гральний бізнес сплатив за перші пів року 2023 року.
На початку весни 2024 року з ринку грального бізнесу вибули компанії «Космолот» та «Вулкан». А у червні припинили приймати ставки «Пін-А»п та «ВБЕТ», хоча у них поки залишаються чинними ліцензії. Про це повідомив старший економіст неурядового дослідницького центру «Центр економічної стратегії» Юрій Гайдай.
З його слів, наступне зростання обсягів ігорного ринку відбудеться після того, як НБУ узгодить обмеження по переказах між картками фізосіб, маючи на увазі питання боротьби з «орендованими картками».
"Святе місце порожнім не буває, звісно. Старі конкуренти замістили їх обсяги, зайшли пара нових операторів. Тому далі залишається десяток активних операторів онлайну, і в цілому обсяг ринку стабільний. Хоча я очікував більшого у червні через ЄВРО-2024. Думаю, наступна ітерація зростання обсягів ринку відбудеться після закручування гайок по дропах, над яким працює НБУ", - пояснив Гайдай.
За словами старшого економіста, за 6 місяців 2024 року «податками з ігорки зібрали 8,4 млрд грн, +185% до першого півріччя минулого року, тобто майже втричі більше».
«Ще з хорошого 一 гральний бізнес нарешті почав більш-менш стабільно платити податок на дохід (з gross gaming revenue), і він зараз приносить 70%+ усіх податків з галузі», - пояснив Юрій Гайдай.
Проте, ПДФО (податок на доходи фізосіб – ред.) з виплат гравцям у цьому півріччі платять гірше. Як пояснив представник «Центру економічної стратегії», сплачені податки становлять +/- 4% від виплат. В сумі виплат не враховуються повернення невикористаних коштів, а ставка ПДФО складає 18%.
«Закінчиться тим, що ДПС буде знову донараховувати за результатами перевірок величезні суми, а оператори ринку будуть доводити, що мають платити лише з чистого виграшу, а не з усіх виплат гравцям, а далі 一 суди», - пояснив економіст.
Гайдай звернув увагу на значну від'ємну суму з податку на прибуток у червні.
«ПнП (податок на прибуток – ред.) звісно не ПДВ, його не відшкодовують. Робоча версія 一 один з операторів довів, що сплатив ПнП минулого року помилково і зарахував, як сплату інших податків цьогоріч. Схожа історія вже була у березні з іншим оператором. І це знову викликає запитання про те, як більшість ринку працює взагалі без прибутків, і наскільки те, що оператори малюють у звітності, відповідає дійсності», - написав у соцмережі Юрій Гайдай.
Також є питання щодо системи онлайн моніторингу, яку півтора року тому Комісія з регулювання азартних ігор та лотерей (КРАІЛ) обіцяла запровадити "в найближчі пару місяців".
«На фоні цього особливо яскраво, що в квітні цього року КРАІЛ оголосив закупівлю послуг з розроблення технічної та проєктної документації на створення Державної системи онлайн-моніторингу. Тобто навіть не самої системи, а ТЗ для неї, по суті! Це все точно буде предметом для засідання відповідної ТСК, і вже скоро», - заявив Юрій Гайдай.
Нагадаємо, що під час останнього звіту голови НБУ Андрія Пишного 4 липня на
засіданні комітету ВР з питань фінансів стало відомо, що у 2023 році були виявлені схеми ухилення від оподаткування у сфері азартних ігор, в яких були задіяні 9 банків та десяток фінансових установ. Про це повідомила нардепка Ніна Южаніна. За її словами, 2 із 9 банків позбавили ліцензій. Але як тільки Нацбанк виявляє та закриває одну нелегальну схему, ринок генерує іншу.