У Києві можуть знести будинок, де Грушевський у 1918 році проголосив незалежність України

У Києві можуть знести будинок, де Грушевський у 1918 році проголосив незалежність України

У Києві під загрозою знесення опинилася історична будівля на вул. Володимирській, 21 / Софіївській, 20. Як вважається, тут Михайло Грушевський виступив з балкона та проголосив Четвертий Універсал Центральної Ради Української Народної Республіки. Натомість забудовники на цьому місці хочуть звести офісний центр

На проблему зі збереженням історичної будівлі у Шевченківському районі звернув увагу юрист ГО "Мапа Реновації" Дмитро Перов. Будинок знаходиться в буферній охоронній зоні пам’ятки ЮНЕСКО — комплексу пам'яток національного значення «Софія Київська». Саме з 2 поверху цієї будівлі Михайло Грушевський міг проголосити незалежність України у січні 1918 року. Проте достеменних доказів цьому немає. І скоріш за все це міська легенда. У 2011 році Міністерство культури вилучило об’єкт з Переліку пам’яток міста Києва. Тепер — цей будинок планують знести заради будівництва нового офісного центру.

Будинок на перехресті Софіївської і Володимирської вулиць так виглядає зараз. ФОТО: Главком
Будинок на перехресті Софіївської і Володимирської вулиць так виглядає зараз. ФОТО: Главком

Можливе знесення історичного будинку викликало обурення в соціальних мережах.

У Департаменті охорони культурної спадщини (ДОКС) КМДА відповіли, що станом на 1 червня 2023 року будинок не перебуває на обліку як обʼєкт культурної спадщини. Там розповіли, що ще в 2005 році Головне управління охорони культурної спадщини подавало документацію Міністерства культури для занесення будинку до Державного реєстру нерухомих памʼяток України. Проте наказом міністерства від 5 липня 2011 року будинок визнали таким, що не відповідає критеріям пам’ятки архітектури.

Так може виглядати офісний центр, який хочуть звести на місці історичної будівлі
Так може виглядати офісний центр, який хочуть звести на місці історичної будівлі

Віталій Кличко теж відреагував на ситуацію з будинком. "Будинок разом зі збереженими спорудами Софіївської площі складає цілісний ансамбль цього історичного місця, де була проголошена незалежність України. Тому фахівці Департаменту охорони культурної спадщини, аби зберегти будинок, опрацьовують матеріали щоб взяти на облік цей обʼєкт, присвоївши статус памʼятки архітектури. А науковці продовжують працювати в архівах", - пише міський голова Києва. Представники департаменту охорони культурної спадщини провели обстеження будинку для фото фіксації та огляду його технічного стану. Будівельної техніки на обʼєкті не виявили, роботи там не ведуться.

А якщо на цьому місці почнеться руйнування історичного будинку — ми обов'язково про це розповімо. Якби цієї будівлі не стало, можливо, десь у Москві зрадів би Владімір Путін, який розповідав, що "Україну вигадав Володимир Ленін, а до цього ніякої України ніколи не було". Нагадуємо, на місці історичного будинку Баккалинського у Шевченківському районі забудовники теж планували нове будівництво, але прокурори через суд змусили власників укласти охоронний договір. А хто та за скільки придбав готель початку 20 століття "Ермітаж" на вул. Б. Хмельницького, 26  - читайте тут.

Дмитро Чернишов

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.