Активіст з Києва Дмитро Перов поділився новиною. На вул. Володимирській, 93 у Голосіївському районі комунальники зняли рядно з будівлі, а забудовник уповільнився у спробах розібрати по цеглинах «будинок з комахами» або «будинок Марії Станіславської». Проте будівля вже частково зруйнована. У якому стані історична пам’ятка зараз – дізнайтеся у матеріалі Інформатора.
Як зазначив 28 квітня юрист та голова Простору «ЦЕГЛА» Дмитро Перов, з будинку на Володимирській зняли полотнище, яким забудовник його накрив перед початком демонтажу. Це вдалося зробити завдяки реакції Департаменту міського благоустрою КМДА. Разом з тим активіст закликав мешканців і мешканок Києва на толоку, щоб привести до ладу 130-річну будівлю. А у департаменті благоустрою пообіцяли продовжити боротьбу з забудовником у понеділок 1 травня. Три дні тому комунальники прибрали будівельний паркан біля «будинку з комахами». Забудовник, попри припис благоустрою про припинення будівельних робіт, демонтував повністю два поверхи та сходи правого під’їзду пам’ятки.
За словами Дмитра Перова, забудовник почав зносити будинок ще 11 квітня, але 20 числа після приписів Департаментів КМДА у Миколи забрали техніку. З того часу і по сьогодні він працює вручну. Розбирає історичну пам’ятку Микола вдень і вночі та навіть на вихідних. Поліція ніяк не могла зупинити цей процес.
Департамент охорони культурної спадщини КМДА виступив з вимогою припинити знесення будинку і звернувся до правоохоронних органів. Було винесено припис про припинення робіт. 20 квітня роботи з демонтажу будинку відновилися попри приписи Департамент охорони культурної спадщини КМДА. Також, як стало відомо, після того, як з будмайданчика забрали будівельну техніку, демонтаж будинку продовжився вручну.
У Департаменті охорони культурної спадщини КМДА наполягають, що будинок набув статусу об'єкта культурної спадщини міста Києва. Водночас у Міністерстві культури заявили, що облікова документація на «Будинок з комахами» для внесення його до Державного реєстру нерухомих пам’яток України наразі на розгляд МКІП не надходила. У міністерстві зазначають, що згідно з чинним Порядком обліку об’єктів культурної спадщини, Уповноважений орган (в цьому випадку – Київська міська військова адміністрація) зобов’язаний забезпечити складання облікової документації на щойно виявлений об’єкт культурної спадщини у строк, що не перевищує трьох років з дати занесення об’єкта культурної спадщини до Переліку об’єктів культурної спадщини.
У 2022 році Окружний адміністративний суд міста Києва позбавив будинок цього статусу, однак рішення у справі 640/22099/21 так і не набрало чинності. На початку 2023 року Офіс Генпрокурора подав апеляційну скаргу, а Шостий апеляційний адміністративний суд продовжив розгляд справи щодо цього будинку. За словами Дмитра Перова, забудовник, не чекаючи на судовий вердикт, почав зносити будинок. Таким чином, забудовник використав створену судом ситуацію, за якою будинок тимчасово припинив бути культурною пам'яткою. А поліція не може зупинити забудовників через незрозумілі причини.
Будинок Марії Станіславської на вулиці Володимирській, 93, збудований 1893 року, має унікальний інтер’єр: на плафоні парадних сходів зображено рослинний декор з гіпертрофованими комахами, зокрема гігантськими мухами, у стилі модерн. У 2020 році видання «Хмарочос» писало, як поруч з цим будинком на вул. Володимирській, 95/42 забудовник почав зводити величезний бізнес-центр. Від цього «Будинок з комахами» постраждав та опинився в аварійному стані. Всіх мешканців відселили з нього, а пізніше почали демонтаж.
Ми писали, що замовником «капітального ремонту» будинку є ОСББ «Володимирська, 93». Його очолює Юрій Пархомчук (колишній директор ТОВ «Сенс.Буд»). Генпідрядник – ТОВ «Інфрабуд», який належить Олександру Глімбовському (тестю славнозвісного колишнього фіскала Романа Насірова) та його брату Сергію. Поруч офісний центр будує ТОВ «Сенс.Буд» (замовник), у якого кінцевою власницею вказана дружина гендиректора «Київміськбуду» Ігоря Кушніра Оксана. Генпідрядник – ТОВ «Альфабуд Комплект» (власник – Євгеній Хмара, директор Юрій Пархомчук). Детальніше про зацікавлених у забудові цієї місцевості розповіли в ефірі депутатки Київради Ксенія Семенова та Євгенія Кулеба.
Проте знаменитої ліпнини, яка дала ім'я будинку, вже немає. Ба більше, щоб зберегти цю пам’ятку, треба проводити реставраційні роботи, або запобігти появі плісняви всередині. А подивитися відеоекскурсію у Будинку з комахами можна у відео нижче (записане до останніх подій):
[embed][/embed]
Нагадуємо, мешканці Києва просять у Кличка добудувати ЖК "Нові Жуляни". Кому та за скільки продали сучасну школу на Троєщині — читайте тут. Також у Києві нещодавно виставили на продаж недобудований хмарочос Sky Towers, чим він відомий та скільки коштує — дізнайтеся тут.
Дмитро Чернишов