Правоохоронці вказали на яких сайтах ошукували громадян. Про це Інформатор Гроші повідомляє з посиланням на департамент кіберполіції.
За даними кіберполіції, дев’ятеро осіб створили та адміністрували понад 400 фейкових вебресурсів для отримання банківських даних громадян.
Через сайти українцям пропонували сформувати заявку на виплату грошової допомоги від країн Європейського Союзу. За фішинговими посиланнями потерпілі проходили опитування та зазначали реквізити банківських карток.
Отримавши банківські дані, зловмисники виводили гроші з рахунків. За даними НБУ, зловмисники ошукали більше 5 тисяч громадян. Загальна сума збитків сягає понад 100 мільйонів гривень.
За місцями проживання фігурантів правоохоронці провели обшуки. Вилучено комп’ютерну техніку, мобільні телефони, банківські картки та гроші, які були отримані злочинним шляхом.
За даним фактом відкрито кримінальне провадження за ч. 3 ст. 190 (шахрайство), ч. 5 ст. 361 (несанкціоноване втручання в роботу інформаційних, електронних комунікаційних, систем, Кримінального кодексу. Зловмисникам може загрожувати до п’ятнадцяти років позбавлення волі.
Відомо, що злочинці крали кошти за допомогою таких сайтів: newsukraine10.yolasite.com, opros24ua.yolasite.com, tcnnews2022.yolasite.com, euro24dopomoga0.yolasite.com, oga.yolasite.com, ross0.yolasite.com, ais-gos.top, ao-opros.top, awa-opros.top, bees-gos.top, buw-gos.top, eti-opros.top, eu-opros.top, eu-gos.top, ew-gos.top, ew-opros.top, fori-opros.top, gi-opros.top, gio-gos.top, goe-opros.top, gow-opros.top, greas-gos.top, irs-gos.top, its-gos.top, iux-opros.top, izi-opros.top, jar-gos.top, jel-gos.top, jo-opros.top, job-opros.top, ods-gos.top, og-opros.top, ovs-gos.top, pre-opros.top, rea-gos.top, tas-gos.top, tio-gos.top, ua-gos.top, uni-opros.top, uo-gos.top, uq-gos.top, uz-gos.top, wi-opros.top, ukri-gos.top, foundationua.com, ua-compensation.buzz, www.bless12.store, help-compensation.xyz, juon-gos.top, ods-gos.top, ukri-gos.top, foundationua.com, ua-compensation.buzz, www.bless12.store, help-compensation.xyz, juon-gos.top, ods-gos.top, diia-gov.org.
«Якщо ви вводили конфіденційні дані за наступними посиланнями, просимо повідомити про це до кіберполіції. Закликаємо громадян отримувати інформацію щодо фінансових виплат лише з офіційних джерел, не переходити за сумнівними посиланнями та в жодному разі не повідомляти конфіденційну, зокрема банківську, інформацію стороннім особам або зазначати такі дані на підозрілих ресурсах», - йдеться в офіційному повідомленні.
Ми писали, що існує безліч способів вкрасти кошти довірливих українців. І чим більше людей про них будуть знати, тим менше шансів у зловмисників когось обдурити.
Наприклад, існує схема з платною перевіркою наявності мін та розмінування. Нібито на звільнених територіях під Києвом в Ірпені, Бучі, Бородянці під виглядом ДСНСників (співробітників Державної служби надзвичайних ситуацій – ред.) приходили люди, які за винагороду пропонували перевірити житло чи деяку територію на наявність вибухонебезпечних. Також вони вимагали передплату – перерахування грошей на картку. Надалі послуга не надавалась, і вони зникали. Варто пам’ятати, що МЧС проводить розмінування безоплатно.
Також, відомі випадки, коли дзвінки надходять родичам військовослужбовців, які зараз перебувають у полоні чи окупованих територіях. За інформацією, що нібито утримують родичів у полоні та за їхнє звільнення просили гроші. При цьому не надавали жодних фотографій чи відео з тією людиною, про яку йдеться. Якщо у вас родичі зникли або потрапили в полон, спілкуйтеся лише з офіційними держслужбовцями. Не ведіть на провокації.
Крім цього, відома схема, коли збирають гроші на евакуацію з території проведення бойових дій чи з окупованих територій, але нікого не вивозять.
У будь-якому випадку, слід звертатися до поліції.
Олена Скобцева