Вже за 5 років Україна може стати членом Євросоюзу
За умови виконання всіх необхідних реформ Україна зможе стати членом Європейського Союзу впродовж п'яти наступних років, тобто до кінця 2029-го.
Про це заявив єврокомісар з питань добросусідства та розширення Олівер Варгеї на пресконференції в Брюсселі з нагоди презентації звіту, у якому йдеться про прогрес країн-кандидаток на вступ, передає DW.
Як повідомив єврокомісар, для України, Молдови та країн Західних Балкан створили додаткові інструменти, щоб «допомогти їм прискорити проведення реформ».
За його словами, країни можуть стати членами ЄС до кінця наступного мандата Європейської комісії. Мандат нової Єврокомісії матиме повноваження до кінця 2029 року.
«Ці інструменти називаються "План зростання" чи "План України", залежно від країни. І за допомогою цього плану ми зробили можливим для Західних Балкан, Молдови та України завершення реформ, щоб усе підготувати і стати членом ЄС до кінця наступного мандата Європейської комісії», — сказав Олівер Варгеї.
Оновлений звіт Єврокомісії про розширення засвідчив, що Україна виконала вже всі раніше невиконані кроки, визначені у висновку Європейської комісії від 2022 року.
У ЄС відзначили зміцнення антикорупційної інституційної бази та нарощування результатів правозастосування у справах про корупцію на високому рівні. Також позитивно відзначені зусилля України щодо прав нацменшин.
Водночас у висновках сказано, що попри прогрес у фундаментальних реформах «потрібні подальші зусилля». Єврокомісія також рекомендує вдосконалювати реформи в галузі державного управління та децентралізації.
Ще в листопаді 2023 року президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн зазначила, що Україна виконала 90% реформ, яких від неї очікував ЄС, щоби просунутися на шляху до вступу в Євросоюз.
14 грудня того самого року Європейська рада ухвалила рішення про початок переговорів щодо вступу України та Молдови. Але Україна ще мала виконати чотири додаткові рекомендації, зазначені у Пакеті розширення ЄС від 8 листопада 2023 року. Формальний початок переговорів про вступ до ЄС починається після того, як Єврокомісія запропонує переговорну рамку, а Європейська рада її затвердить.
Так, на початку червня Єврокомісія надала позитивну оцінку євроінтеграційному прогресу України та підтримала початок переговорів про вступ до ЄС. Посли ЄС погодили рамки для переговорів 14 червня, а 25 червня перемовини з Україною та Молдовою офіційно розпочалися.
Початок переговорів одночасно з іншою країною не гарантує їхнього завершення в той самий час, оскільки темп перемовин залежить від швидкості реформ та узгодження з законодавством ЄС у кожній країні. Посолка ЄС в Україні Катаріна Матернова назвала «реалістичним терміном» вступ України до Євросоюзу до 2030 року.