Уряд схвалив законопроєкт про кешбек: скільки це коштуватиме бюджету та що вважатимуть українськими товарами

В рамках державної програми «Купуй українське» покупці отримуватимуть до 10% кешбеку за покупку товарів, які будуть вважати виробленими в Україні, а уряд пропонує не оподатковувати кешбек

Уряд схвалив законопроєкт про кешбек: скільки це коштуватиме бюджету та що вважатимуть українськими товарами
В уряді вважають, що це має стимулювати внутрішнє виробництво

Кабмін 9 липня схвалив зміни до Податкового кодексу щодо оподаткування кешбеку (повернення частини коштів – ред.) в рамках проєкту «Зроблено в Україні». Про це повідомив постійний представник Кабінет Міністрів України у Верховній Раді України Тарас Мельничук. У Мінекономіки підрахували, що до кінця 2024 року на кешбек можуть витратити зі спецфонду бюджету 3 млрд грн.

Нагадаємо, що ще у лютому президент Володимир Зеленський оголосив, що держава стимулюватиме споживання української продукції, виплачуючи її покупцям кешбек. Ці кошти повинні нараховуватися на спеціальну картку, якою можна буде розрахуватися лише за вітчизняні товари. 

«До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку на доходи фізичних осіб не включаються доходи у вигляді коштів, отриманих в рамках реалізації експериментального проєкту щодо надання державної грошової допомоги (кешбеку) покупцям товарів українського виробництва в рамках Всеукраїнської економічної платформи «Зроблено в Україні» на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України», - повідомив Тарас Мельничук.

Раніше дев'ять аналітичних центрів України закликали владу відмовитися від цієї ініціативи.

«Реалізація запропонованого механізму підтримки вітчизняних виробників є фінансово обтяжливою для Державного бюджету та доволі складною в адмініструванні. Крім цього, будуть порушені конституційні права громадян України в частині отримання доступу до їх приватного життя, а саме їх покупок», - йдеться у спільній заяві аналітиків. 

За оцінкою аналітичних центрів, несправедливий механізм кешбеку, який діє виключно через торговельні мережі - надалі викривить умови конкуренції на роздрібному ринку, де такі мережі вже мають превалюючу ринкову силу. Такий механізм завдасть шкоди дрібним виробникам і у такий спосіб надалі посилить ринкову владу великих роздрібних мереж. У висновку може постраждати конкуренція, тому що перевага буде на боці великих рітейл-мереж.

Хто є учасником програми та матиме право на кешбек

Списку товарів, на які поширюватиметься кешбек, офіційно поки не оприлюднили. Проте сайт «Економічна правда» припустив, що товар вважатиметься українським, навіть якщо частка його локалізації всередині країни становить менше ніж 5%. 

«Чи є українською, наприклад, пачка чаю в пакетиках, якщо чай завезений зі Шрі-Ланки, а пакування – з Польщі? Відповідь уряду – так. Товари для участі в програмі визначатимуть за їхнім штрих-кодом. Будь-який товар, штрих-код якого починається з «482», вважатиметься українським», - пише видання.

Кешбек не буде поширюватися на підакцизні товари, зокрема алкоголь і тютюнові вироби, аби не заохочувати українців до шкідливих звичок. Загалом, у Мінекономіки підрахували, що до кінця 2024 року на кешбек можуть витратити зі спецфонду бюджету 3 млрд грн.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube