Не рідко до рук населення потрапляють старі або зношені купюри. Якщо це долари, євро, швейцарські франки, британські фунти стерлінгів, японські єни або інша поширена валюта — їх можна обміняти на нові купюри у банках чи небанківських обмінниках. У Нацбанку України розповіли, де ця послуга дешевша.
Про це розповіли журналісти сайту Мінфін. Хоча іноземні купюри старого зразка є діючими (якщо у країні радикально не змінювалася валюта), при обміні часто можуть виникнути проблеми. Не завжди банки чи обмінники готові приймати купюри старого зразка. Можуть виникнути та проблеми при обміні старих чи пошкоджених банкнот на гривні: банки та обмінники неохоче приймають такі грошові знаки. Все через те, що фінустанови потім продають цю валюту населенню/фірмам, та не кожен захоче взяти затерту купюру чи таку, в якої відрізано кінчик. При цьому їх за оплату можна обміняти на нові аналогічні купюри (процедура інкасо). Така послуга коштує від 10% до 50% від номіналу валюти. В НБУ радять звертатися до таких банків (там найнижчі комісії):
При цьому у "Кредобанк" для здійснення такої операції потрібно відкрити рахунок, тобто стати клієнтом банку. В "Укрексімбанк" послуга обміну старих чи пошкоджених закордонних купюр тимчасово недоступна. Донедавна старі долари приймав через термінали безкоштовно "ПриватБанк", але зараз так не роблять вже. Експерти повідомили, що у фінансових компаній середня комісія з інкасо знаходиться на рівні 20−30%, а максимальна сягає 50%. Проблемна інвалюта поділяється на дві категорії:
У Нацбанку України наголосили, що банки та обмінники зобов’язані приймати банкноти іноземної валюти, які не мають ознак зношення. Є перелік ознак незначного зношення банкнот, які банки та обмінники зобов’язані приймати:
Банкноти, які мають ознаки сильного зношення або суттєвіші пошкодження, банки можуть прийняти в рамках операції інкасо. Операції інкасо стосуються банкнот, які:
Якщо все ж таки є бажання довести свою правоту банку чи обміннику та не платити за обмін старої чи пошкодженої купюри, можна скаржитися. Для цього є можливість повідомляти Нацбанку за цим посиланням. Звернення також можна оформити в контакт-центрі НБУ. Поскаржитися на банки та обмінники можна й голові фінансового комітету парламенту Данилу Гетманцеву.
Чому у Нацбанку України не хочуть, щоб Укрпошта стала власницею Київського ПІН-Банку — дізнайтеся тут. За що регулятором були оштрафовані «Комінбанк», «Мотор-Банк», Банк «Альянс» можна прочитати тут. Раніше НБУ зупинив ліцензію швидкозайму Credit UP народного депутата Костянтина Бондарєва.
Дмитро Чернишов