В Україні копійки пропонують називати "шагами": як це вплине на інфляцію

Регулятор пропонує співвідношення між "копійкою" та "шагом" - 1:1.

В Україні копійки пропонують називати "шагами": як це вплине на інфляцію
Для перейменування розмінної монети потрібне рішення Верховної Ради

Національний банк пропонує змінити назву українських розмінних монет з «копійок» на «шаги». Дрібна монета з такою назвою використовувалась на території України від часів Гетьманщини та до доби Української Революції 1917 – 1921 років.

В НБУ вважають, що це потрібно для відновлення історичної справедливості, сприяння дерусифікації та відродженню національних традицій у грошовому обігу України. Про це йдеться у повідомленні регулятора від 2 вересня. 

В Україні копійки пропонують називати "шагами": як це вплине на інфляцію 1

«Дослідивши історію грошового обігу України, ми дійшли беззаперечного висновку, що така назва для розмінної монети як "копійка" фактично є символом московської окупації. Сьогодні український народ повертає собі все, що було несправедливо в нього вкрадене та понівечене кремлівськими наративами. Саме час відновити справедливість і для грошової системи, очистити монетарний суверенітет від щонайменшої спорідненості з будь-чим московським. Ми маємо своє, питомо українське, слово для визначення дрібних монет – це слово «шаг», – наголосив Голова Національного банку України Андрій Пишний.

Подивитися, як виглядали «шаги» можна за цим посиланням

Чи вплине це на інфляцію

«Шаги» замість «копійок» з’являтимуться у межах планового випуску. Тому в НБУ запевняють, що це не вплине на інфляцію, «оскільки не передбачається збільшення обсягів готівкових грошей в економіці». Співвідношення між «копійкою» та «шагом» дорівнюватиме 1:1.

В Україні копійки пропонують називати "шагами": як це вплине на інфляцію 2

«Національний банк не планує спеціально, через зміну назви, вилучати з грошового обігу монети, номіновані в копійках, та обмінювати їх на шаги. Монети «копійка» та «шаг» перебуватимуть в обігу паралельно. Громадянам не потрібно буде вживати додаткових заходів для обміну копійок на шаги», - йдеться у повідомленні.

Що для цього потрібно

НБУ пропонує внести зміни до законів «Про Національний банк України», "Про пенсійне забезпечення" та "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки". Крім цього регулятор пропонує:

  • скасувати постанови Президії Верховної Ради України "Про розмінну монету України" від 2 березня 1992 року № 2156-XII та "Про затвердження назви і характерних ознак грошової одиниці України" від 10.12.1991 № 1952-XII;
  • внести зміни до статті 249 Податкового кодексу України з метою синхронізації термінології.

Чому міняти «копійки» на «шаги» потрібно зараз

За даними НБУ сучасні соціологічні дослідження свідчать, що саме зараз переважна більшість українців цікавляться історією та культурою України.

В Україні копійки пропонують називати "шагами": як це вплине на інфляцію 3

«А гроші є важливим символом державності, який кожен українець щодня тримає в руках», - вважає регулятор. А старший зберігач фондів Музею грошей НБУ, доктор історичних наук Андрій Бойко-Гагарін запевняє, що гривня – княжого роду, а шаг – із роду козацького.

Назва «шаг» давнього українського походження, вона уже використовувалася як на території України, так і в українській грошовій лічбі (з XVI – XVII ст.). Це унікальне найменування монети, якого не знають інші лінгвокультури. Воно широко вживається в класичній українській літературі, зокрема часто згадується у творчості Тараса Шевченка та Лесі Українки.

В Україні копійки пропонують називати "шагами": як це вплине на інфляцію 4

«У часи Української революції 1917–1921 років у реальний грошовий обіг були введені грошові знаки з назвою «шаг», що було закріплено на законодавчому рівні», - нагадали в НБУ.

У заяві регулятора йдеться, що в «умовах широкомасштабної російської агресії заміна копійок на шаги є важливим та необхідним кроком, адже сьогодні копійки залишилися в обігу лише у ворожих до України держав».

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube