Кабмін запланував комплексну реформу, яка складається із реформи солідарних пенсій і запровадження обов'язкової накопичувальної пенсії.
Кабмін готує для внесення до Верховної Ради пакета законопроєктів, який буде стосуватися пенсійної реформи.
Про це під час години запитань до уряду у Верховній Раді розповіла міністр соціальної політики Оксана Жолнович, повідомив 23 вересня сайт «Судово-юридичної газети».
«Ми плануємо комплексну пенсійну реформу, яку, я сподіваюся, зможемо реалізувати на кінець року. Пенсії будуть осучаснені, вирівняні, і для тих людей, які давно вийшли на пенсію, їх пенсійне забезпечення зросте, бо воно сьогодні розбалансоване» - зазначила вона.
В Мінсоцполітики розповіли, що українці мають можливість підвищити собі чи рідним пенсію вже зараз. Для цього можна доплачувати єдиний соціальний внесок самостійно. Водночас комплексна пенсійна реформа має складатися із реформи солідарних пенсій і запровадження обов'язкової накопичувальної пенсії.
«Накопичувальна система повинна працювати таким чином, щоб кожна людина в майбутньому мала можливість отримати заміщення свого заробітку не нижче 60%. Це рівень хороших європейських країн,» - зауважила Оксана Жолнович.
Зараз йдуть останні обговорення цих змін з Мінфіном, та для старту реформи потрібно щонайменше 30 мільярдів гривень.
«Це дозволить вирівняти пенсії між різними пенсіонерами. Бо сьогодні найбільша проблема в тому, що один і той самий вчитель, який вийшов у 2000-х роках на пенсію і у 2020-му, і має однаковий страховий стаж, проте їх пенсії відрізнятимуться вдвічі через особливості обрахунку виплат» - зауважила міністр.
Також сьогодні пенсійне законодавство не прив'язує до прожиткового мінімуму розрахунок пенсії, а обраховується у відсотковому співвідношенні до кількості зароблених коштів, які внесені як єдиний соціальний внесок, та страхового стажу.
«Разом з тим, ми розробили законопроєкт, який дозволяє відійти ще більше від формату прожиткового мінімуму в обрахунку пенсії і прив'язати її до середньої заробітної плати по Україні і середньої заробітної плати впродовж життя, яку отримала людина», - заявила Оксана Жолнович.
Планується, що кожному українцю в рамках солідарної системи буде покриватися 40% від того заробітку, який людина заробляла впродовж життя.
«Це є європейською вимогою разом з накопичувальною пенсійною системою, яку ми також плануємо запроваджувати з 2026 року» - пояснила міністр.
Також Оксана Жолнович зазначила, що не вважає «достатніми» розміри соціальних виплат, які сьогодні зазначені в проєкті бюджету. Втім, слід зважати, що Україна залежить від фінансової допомоги міжнародних партнерів.