Верховний Суд у Києві скасував штрафи на 553 млн для ДТЕК Ахметова: чого вони стосувалися

Верховний Суд у Києві скасував штрафи на 553 млн для ДТЕК Ахметова: чого вони стосувалися

Антимонопольним комітет у 2021 році наклав штраф на компанію «ДТЕК Дніпроенерго» та інші компанії за порушення конкурентного законодавства. Але представники компаній найбагатшого українця відбиваються від штрафів держоргану у судах. Як виник цей штраф – нагадує Інформатор Гроші.

Зазначимо, що компанія «ДТЕК Дніпроенерго» зареєстрована у Запоріжжі. До її складу входять теплові електростанції Дніпропетровської та Запорізької областей. Кінцевий власник – Рінат Ахметов.

Наприкінці березня 2023 року Верховний Суд відмовився задовольняти скаргу Антимонопольного комітету України (АМКУ). Своєю постановою суд залишив в силі рішення  Господарського суду Києва від 21 лютого 2022 року та постанову Північного апеляційного господарського суду від 21 грудня 2022 року, якими «Дніпроенерго» скасувало штраф АМКУ на 125 млн 473 тис. 390 грн.

Ми писали, що в Антимонопольному комітеті підтвердили, що зі схвалення профільного міністерства у 2016-2019 роках учасники ринку енергетичного вугілля синхронно підвищували ціни на цю сировину. В АМКУ провели розслідування та на підставі протоколів нарад встановили, що безпосередньо Міністерство енергетики та вугільної промисловості рекомендувало державним підприємствам підвищити граничний рівень ціни однієї вугільної продукції для потреб ТЕС та ТЕЦ до відповідного рівня. При цьому на нарадах були також присутні представники приватних компаній — постачальників та споживачів енергетичного вугілля.

Суб'єкти господарювання — учасники нарад постачали понад 80% усього енергетичного вугілля для потреб ТЕС та ТЕЦ. На цих же нарадах були присутні також виробники електричної енергії (ТЕС та ТЕЦ), які споживають понад 95% всього енергетичного вугілля, яке використовується для потреб цієї галузі. Через деякий час монополісти виставляли в угодах ціни на постачання енергетичного вугілля, схожі на ті, які визначалися на нарадах у Міністерстві. Така ситуація тривала майже 3 роки. В АМКУ зазначили, що у цьому випадку відомство не мало повноважень рекомендувати рівень граничних цін. Адже в Україні продаж енергетичного вугілля здійснюється на ринкових умовах.

Антимонопольний комітет визнав, що Міністерство сприяло створенню умов скоєння антиконкурентних узгоджених дій учасниками ринку енергетичного вугілля. Експерти вивчили динаміку зміни ціни у постачальників та покупців вугілля за 2016-2019 роки та встановили, що вона точно відповідає динаміці зміни граничної ціни, рекомендованої Міністерством. При цьому на ринку енергетичного вугілля були відсутні об'єктивні причини для одночасної та рівномірної зміни його ціни у бік збільшення. АМКУ ухвалив рішення накласти штрафи на підприємства, викриті у ціновій змові. Загальна сума штрафних санкцій мала становити 775 млн. 483 тис. 270 грн. Серед оштрафованих:

  • ДП «Держвуглепостач» (Київ) – 2 млн 286 тис 480 грн (держпідприємство, завдяки якому заробляв Ахметов);
  • ТОВ «ДТЕК Трейдінг» (Київ) – 163 млн 448 тис 330 грн (входить до холдингу СКМ Ріната Ахметова);
  • АТ «ДТЕК Дніпроенерго» (Запоріжжя) – 125 млн 473 тис 390 грн (входить до холдингу СКМ Ріната Ахметова);
  • АТ «ДТЕК Західенерго» (Львів) – 172 млн 969 тис 760 грн (входить до холдингу СКМ Ріната Ахметова);
  • ТОВ «ДТЕК Східенерго» (Курахове) – 91 млн 50 тис 330 грн (входить до холдингу СКМ Ріната Ахметова);
  • ПАТ «Центренерго» (Київ/Козин) – 205 млн 837 тис 530 грн (держпідприємство, завдяки якому заробляв Ігор Коломойський)
  • ПрАТ «Черкаське хімволокно» (Черкаси) – 14 млн 417 тис 450 грн.

У вересні 2022 року Верховний Суд скасував штрафи для «ДТЕК Західенерго» на 172,97 млн грн та для «ДТЕК Східенерго» на 91,05 млн грн. Раніше було задоволено позов від «Центренерго» про скасування штрафу на 205,84 млн грн. У грудні 2022 року Верховний Суд відмовився задовольнити скаргу Антимонопольного комітету на скасування штрафу у 163,4 млн грн для «ДТЕК Трейдінг».

Таким чином, підприємства групи "ДТЕК" відбилися від штрафу Антимонопольного комітету. Зазначимо, що Міністерство енергетики та вугільної промисловості України був у цей період Ігор Насалик (з 2016 по 2019 рік), який до того обирався до парламенту від «Блоку Петра Порошенка».

Нагадуємо, раніше Антимонопольний комітет оштрафував підрядників будівництва Подільсько-Воскресенського мосту у Києві. А ще АМКУ оштрафував КП "Київтранспарксервіс" за порушення при встановленні тарифів. А також антимонопольниками були оштрафовані компанії з групи WOG.

Дмитро Чернишов

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.