Від радянського агронома до українського агробарона: як працює Анатолій Кукса у Дніпропетровській облраді

Від радянського агронома до українського агробарона: як працює Анатолій Кукса у Дніпропетровській облраді

Інформатор Гроші продовжує знайомити читачів з депутатами Дніпропетровської обласної ради. Сьогодні наш герой – відомий аграрій з Верхньодніпровська Анатолій Кукса. Хоча депутат не належить до найбільших аграріїв України, у регіоні його робота помітна і важлива. Про його діяльність та біографію читайте у нашому матеріалі.

У 2020 році Анатолій Кукса балотувався і до міської ради Верхньодніпровська, але вирішив стати депутатом Дніпропетровської обласної ради від умовно проросійської партії «Опозиційна платформа – За життя!». Отримав 3 тисячі 167 голосів виборців. Членом партії ОПЗЖ не був. З 2022 року ця партія заборонена.

Як депутат працює в обласній раді

У 2020 році Анатолій Кукса пояснював, що задачами партії ОПЗЖ на регіональному рівні є відновлення інфраструктури сільської місцевості, переш за все медицини та освіти. І щоб сільські мешканці були соціально захищені. Всі кандидати від ОПЗЖ до обласної ради обіцяли «нести відповідальність» (а не фактично робити це) за:

  • наведення порядку у бюджеті області;
  • публічні обговорення й опитування з важливих питань (про що одразу після виборів забули);
  • підтримку підприємців області;
  • ремонт доріг та відновлення транспортного сполучення;
  • зниження тарифів на послуги ЖКГ;
  • збереження кількості лікарень області та штату працівників;
  • модернізацію газових, теплових, водяних, електричних мереж;
  • якісну освіту в сільських школах;
  • відновлення регіональних програм соціальної допомоги, повернення пільг ветеранам, чорнобильцям, багатодітним сім’ям, людям з інвалідністю.

В обласній раді Анатолій Кукса є заступником голови комісії з агропромислового комплексу та соціального розвитку села. 16 лютого 2022 року депутат голосував за виділення коштів на територіальну оборону області. У травні 2022 року депутат проголосував за засудження російської агресії та за позбавлення мандату депутата Святослава Олійника (за власним бажанням). На цьому онлайн-засіданні, вірогідно, через проблеми з інтернетом депутат не зміг проголосувати за фінансування ТрО та правоохоронців, проте на наступних засіданнях депутат це вже виправив.

Голосував за бюджет на 2023 рік, за відставку першого заступника голови облради Геннадія Гуфмана (за власним бажанням), за позбавлення мандату депутата Ігоря Циркіна (за власним бажанням), за програму підтримки ВПО та інші важливі рішення – як і більшість депутатів. Від початку повномасштабної війни Анатолій Кукса відвідав всі 6 онлайн-сесій та 1 офлайн-сесію обласної ради (100%). Також депутат відвідав всі 5 (100%) засідань депутатської комісії з АПК.

Депутат всупереч вимогам закону не подає звіти за свою діяльність (2021, 2022), тому чим він займається та як розподіляє 750 тис. грн з бюджету щорічно на потреби виборців – сказати важко. Також депутат не пише про свою діяльність у соціальних мережах. Прийом громадян депутат веде у селі Пушкарівка раз на місяць.

У 2023 році депутат виділяє кошти (загалом – 750 тис. грн) на громади Вільногірська, Божедарівки, Верхівцевого, Верхньодніпровська (куди входить і Пушкарівка), Вишневого (Кам’янського району), Криничок, П’ятихаток, Саксагані (Кам’янський район). Що саме придбають для них або які роботи проведуть чи вже провели – невідомо. У Божедарівській громаді Анатолій Кукса допоміг частково коштом обласного бюджету облаштувати укриття у місцевій школі (виділив 100 тис. грн), брав участь у нараді з популяризації здорового способу життя у Вільногірську.

У 2021 році депутат був присутній та оголошував промову у Верхівцевому під час відкриття пам’ятного знаку місцевим євреям – жертвам Голокосту. Також у позаминулому році, якщо вірити сторінці «Твоє Оголошення Верхньодніпровськ», депутат виділив 200 тис. грн на закупівлю електросушарок для рук у школи Верхньодніпровської громади, на чому встиг попіаритися і мер міста. Активно бере участь у нарадах з місцевою владою.

Депутат обласної ради Анатолій Кукса та мер Верхньодніпровська Геннадій Лебідь у школах громади
Депутат обласної ради Анатолій Кукса та мер Верхньодніпровська Геннадій Лебідь у школах громади

Потужний аграрій тримає район на своїх плечах

Народився майбутній депутат обласної ради у 1952 році в місті Верхівцеве Дніпропетровської області. Закінчив сільськогосподарський технікум (1972) та Дніпропетровський сільськогосподарський інститут (1980) – зараз він відомий як Дніпровський державний аграрно-економічний університет. Свій трудовий шлях починав агрономом.

У 1989 році Анатолія Куксу обрали головою колгоспу імені Калініна. У той час він вже був депутатом міської ради Верхньодніпровська від села Пушкарівка (яке приєднали до міста у 1978 році). І домігся того, щоб село виключили зі складу міста, що й сталося у 1989 році внаслідок референдуму мешканців. Щоправда, з 2020 року село знову у складі Верхньодніпровська.

У селі Пушкарівка Анатолій Кукса вже за часів незалежної України і заснував свої сільськогосподарські підприємства СТОВ «Дніпро-Н» та СТОВ «Пушкарівка» у 2000 році. На першому з них у 2020 році працювало по 80 людей влітку і 50 взимку, а директором його працює Анатолій Кукса. За 2022 рік підприємство отримало виручку 52,3 млн грн. У фірми в оренді було кілька сотень (майже тисяча) гектарів землі. Вирощують пшеницю, ячмінь, кукурудзу, соняшник, займаються тваринництвом.  У 2011 році Анатолія Кукса став співзасновником Дніпропетровської обласної організації роботодавців агропромислового комплексу.

6 каденцій (понад 20 років) Анатолій Кукса був депутатом Верхньодніпровської районної ради Дніпропетровщини (як писали про нього у матеріалах ОПЗЖ). У 2010 році його обрали на 5 років від Народної партії Володимира Литвина (членом якої він на той момент був), у 2015 році – від Блоку Петра Порошенка «Солідарність» (був членом партії), а у 2020 році вже до обласної ради від ОПЗЖ. У районній раді Кукса свого часу був головою земельної комісії. Та допомогло це чи ні, але за даними аналітичної платформи YouControl, депутату належать 8 земельних ділянок у Пушкарівці та 2 у селі Заріччя неподалік.

Син – продовжувач депутатських традицій

У Анатолія Кукси двоє синів є продовжувачами його справи – як аграрної, так і депутатської. Володимир Кукса був членом партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність», від якої невдало балотувався до районної ради у 2015 році, а ще був депутатом Водянської сільської ради у 2010-2015 роках від Партії регіонів. Син депутата обласної ради володіє десятками ділянок землі. Зараз ця громада також увійшла до складу Верхньодніпровської громади.

Інший син Юрій Кукса – більш відомий політик та аграрій. У 2010-2015 роках був депутатом Ганнівської сільської ради від Партії регіонів. У 2015-2020 роках разом з батьком був депутатом Верхньодніпровської районної ради від Блоку Петра Порошенка «Солідарність». Також Юрій Кукса очолював Верхньодніпровську районну організацію партії «Європейська солідарність».

Депутат обласної ради Анатолій Кукса та депутат міської ради Верхньодніпровська Юрій Кукса
Депутат обласної ради Анатолій Кукса та депутат міської ради Верхньодніпровська Юрій Кукса

У 2019 році Юрій Кукса балотувався до Верховної Ради України, проте поступився Дмитру Чорному від «Слуги народу». У 2020 році Юрій Кукса балотувався у мери Верхньодніпровська від «ОПЗЖ», але програв Геннадію Лебедю. Проте син Анатолія Кукси у 2020 році обрався депутатом міської ради Верхньодніпровська, де очолив фракцію ОПЗЖ та став головою бюджетної комісії міськради.

[embed][/embed]

Юрій Кукса є співзасновником разом з дружиною та братом (по 20%) фермерського господарства «Агро-Єдність» у селі Попівка під Верхньодніпровськом. Також сини депутата облради працюють на СТОВ «Дніпро-Н» разом з батьком. Зазначимо, що й Анатолій і Юрій Кукса попри своє балотування від ОПЗЖ публічно проросійських поглядів не сповідували, а продовжували працювати, платити людям зарплату, розвивати бізнес та сплачувати податки та підтримувати українську економіку. Втім, не всі у Верхньодніпровській громаді задоволені тим, що площа земель сім’ї Кукса розширюється.

Читайте і про інших депутатів обласної ради

Більше про діяльність вже колишнього голови обласної організації ОПЗЖ Геннадія Гуфмана — дізнайтеся за посиланням. Про роботу колишньої заступниці Генпрокурора України Тетяни Корнякової в облраді – читайте тут. Про депутата Максима Дегтяренка, який очолює фірму з обслуговування багатоповерхових житлових будинків у двох районах Дніпра, дізнайтеся тут. Про депутата-політолога Олега Каштана – читайте тут. Про діяльність у Дніпропетровській обласній раді депутата та колишнього заступника мера Дніпра Володимира Березинського – читайте тут. Про діяльність депутата Сергія Горобця – дізнайтеся тут. Про діяльність депутата обласної ради з Павлограда Олексія Борисенка, який зараз керує лікарнею у Дніпрі – читайте тут. Як працювали депутати від ОПЗЖ у міській раді Дніпра від початку повномасштабної війни з росією — читайте тут.

Нагадуємо, у Зеленського розповіли, чи позбавлять мандатів народних депутатів України від партії «Опозиційна платформа – За життя». А як працюється народним депутатам від ОПЗЖ у Верховній Раді України зараз — дізнайтеся тут.

Валерій Магланович

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.