Від штрафів до 10 років в’язниці: яке покарання за незаконне зберігання дров

За масштабну вирубку в умовах воєнного стану можна отримати до 10 років за ґратами.

Від штрафів до 10 років в’язниці: яке покарання за незаконне зберігання дров
За ненавмисне вбивство можуть посадити до в’язниці до 8 років.

10 жовтня парламент ухвалив закон №9665, який вносить зміни до Адміністративного і Кримінального кодексів щодо покарання за зберігання дров без документів. У разі підписання закону президентом, порушниками можуть стати чи не всі жителі сіл, які використовують дрова для власних потреб.

Як пояснив Суспільному адвокат Олексій Кінебас, зберігання дров без документів комусь загрожуватиме штраф, а комусь – і кримінальна відповідальність. 

Штраф за зберігання дров

Згідно з ухваленим законом, передбачено п’яти до семи років позбавлення волі за зберігання дров без документів. Законодавці називають це вдосконаленням відповідальності за незаконне вирубування і пошкодження дерев.

"Внесена нова стаття до Кримінального кодексу і Адміністративного кодексу – незаконне зберігання деревини. Тепер може бути або адміністративна, або кримінальна відповідальність просто за зберігання, перевезення або збут. Наприклад, дві особи, подружжя, зберігають дрова на суму понад 30 000 гривень та не мають документів, де вони ці дрова придбали. Кримінальна відповідальність передбачена від п’яти до семи років", – говорить адвокат.

За словами Олексія Кінебаса, навіть якщо дров буде менше ніж на 30 000 гривень, то законом передбачається адмінвідповідальність, тобто штрафи. Навіть один стовбур чи один пеньок повинен мати документи.

У такому разі до відповідальності можуть притягнути чи не абсолютно всіх жителів сіл.

Якщо шкода через незаконне вирубування чи пошкодження дерев і чагарників буде кваліфікована як істотна, то за це доведеться сплатити від 34 000 грн штрафу, або ж отримати покарання до п’яти років в’язниці. Тут все залежатиме від вартості пошкодженої деревини та обставин.

Якщо ж у вирубуванні дерев правоохоронці вбачатимуть тяжкі наслідки в умовах воєнного стану, то тут покарання буде суворіше – від семи до 10 років.

"До прикладу, за ненавмисне вбивство можна отримати від п’яти до восьми років максимум", – наголошує адвокат.

Скільки можна зберігати дров

Проголосований Верховною Радою законопроєкт дозволяє українцям зберігати 30 куб м соснових дров або 15 куб м дубових. За словами одного з авторів законопроєкту Максима Павлюка, ця норма запрацює не раніше, як із початку підготовки до наступного опалювального сезону. 

"Особа не несе жодної відповідальності за зберігання 30 м куб. соснових дров, або 15 м куб. дубових. Це той об’єм, який потрібен домогосподарству на опалювальний сезон, і навіть дещо із запасом", - зауважив Максим Павлюк.

Він також розповів, що для притягнення до кримінальної відповідальності необхідно дрова на суму понад 30 тис. грн, а це, за даними ДроваЄ, - 30 м куб. сосни, або 15 м куб. дуба.

Водночас, як додав депутат, якщо хтось, розуміючи складність ситуації, невизначеність в енергетиці, заготував на цю зиму більше, ніж 15 кубів дубових дров чи 30 куб. м соснових, для них немає причин перейматися.

"Закон не має зворотної сили в часі, відтак державні органи, зокрема й поліція, не має права вимагати документи на наявну деревину, яка придбана до набрання законом чинності. Цей законопроєкт покликаний не шукати дрова у дворах людей, а запобігти обігу нелегальної деревини та зберегти природу, привести норми українського законодавства до європейських вимог", - повідомив автор законопроєкту.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube