Вугілля, православ’я, прогули і Донбас: чим відомий депутат Артур Мартовицький з Дніпропетровської облради

Вугілля, православ’я, прогули і Донбас: чим відомий депутат Артур Мартовицький з Дніпропетровської облради

Інформатор Гроші продовжує знайомити читачів з депутатами Дніпропетровської обласної ради. Сьогодні наш герой колишній шахтар і колишній народний депутат України Артур Мартовицький, який представляє заборонену вже партію ОПЗЖ. Чим він відомий та про діяльність в облраді – читайте у матеріалі.

У грудні 2020 року колишній шахтар Артур Мартовицький знову став депутатом Дніпропетровської обласної ради. Він там вже був у 2010-2012 роках. На цей раз – як член проросійської партії «Опозиційна платформа – За життя!». Партію заборонили у 2022 році через колаборантську діяльність окремих її представників, зокрема на нових тимчасово окупованих територіях України. У 2020 році Артур Мартовицький став найпопулярнішим депутатом обласної ради в Україні. Він отримав на виборах до облради 15 тисяч 434 голоси та суттєво допоміг партії ОПЗЖ набрати більше голосів по області.

Найпопулярніші депутати обласних рад в Україні за результатами місцевих виборів 2020 року. Артур Мартовицький — на першому місці. Ілюстрація Руху "Чесно"
Найпопулярніші депутати обласних рад в Україні за результатами місцевих виборів 2020 року. Артур Мартовицький — на першому місці. Ілюстрація Руху "Чесно"

Від шахтаря – до топ-менеджера і народного депутата

Артур Мартовицький народився у 1964 році у місті Макіївка Донецької області у родині шахтарів. У 1986 році закінчив гірничий інститут у Москві за спеціальністю «Будівництво підземних споруд і шахт». Після цього з 1986 по 2007 рік працював на держпідприємстві «Макіїввугілля», пройшовши шлях від гірничого майстра до директора шахти. У 2006-2007 роках за сумісництвом працював заступником директора металургійного заводу "Донецьксталь". У 2008 році працював керівником шахти «Ювілейна» у Першотравенську на Дніпропетровщині. У 2008-2010 роках працював керівником шахти ДТЕК «Комсомолець Донбасу» у сучасному місті Добропілля. У 2010-2012 роках колишній шахтар очолював найбільшу вугледобувну компанію України ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля». Після своєї роботи у Верховній Раді України (2014-2019) Мартовицький працював радником гендиректора у компанії Ріната Ахметова ДТЕК «Східенерго», яка керує теплоелектростанцією на Донеччині та тимчасово не керує через окупацію ще однією на Луганщині.

Артур Мартовицький на зустрічі з шахтарями
Артур Мартовицький на зустрічі з шахтарями

Що цікаво, у Макіївці Артур Мартовицький очолював свого часу міську організацію Української народної партії, яка входила до блоку «Наша Україна» і підтримувала Віктора Ющенка. Проте після цього з 2010 року Мартовицький був активним членом Партії регіонів. У 2013-2014 роках Артур Мартовицький очолював міську організацію Партії регіонів у Павлограді.

Артур Мартовицький у почесній формі шахтаря
Артур Мартовицький у почесній формі шахтаря

У 2010-2012 роках Мартовицький був депутатом Дніпропетровської обласної ради від Партії регіонів, де входив в екологічну комісію. У 2012-2014 роках працював народним депутатом України від ПР, у 2014-2019 роках – народний депутат України, був членом партії «Опозиційний блок». У 2019 році програв вибори до Верховної Ради України на своєму окрузі представнику партії «Слуга народу» Роману Каптєлову, отримавши 25 тисяч 155 голосів виборців (32,21%). Але вже у 2020 році з тріумфом повернувся до обласної ради вже як член проросійської партії «Опозиційна платформа – За життя!».

Паралельно з політикою Артур Мартовицький займався навчанням і наукою. Тому він має ступінь доктора технічних наук. Має звання Заслуженого шахтаря України. А ще разом з іншими винайшов декілька технічних засобів і способів для роботи у шахтах.

Що обіцяв та що робить в обласній раді

Артур Мартовицький був скупим на обіцянки перед минулими місцевими виборами 2020 року. Він говорив про покращення медицини, освіти, благоустрій та створення нормальних умов для комфортного життя людей. Проте є обіцянки партії спільні для всіх кандидатів. ОПЗЖ на регіональних виборах у нашій області давала наступні обіцянки (обіцяли нести відповідальність за процеси, а не здійснити їх):

  • наведення порядку у бюджеті області;
  • публічні обговорення і опитування з важливих питань (про що одразу після виборів забули);
  • підтримку підприємців області;
  • ремонт доріг та відновлення транспортного сполучення;
  • зниження тарифів на послуги ЖКГ;
  • збереження кількості лікарень області та штату працівників;
  • модернізацію газових, теплових, водяних, електричних мереж;
  • якісну освіту в сільських школах;
  • відновлення регіональних програм соціальної допомоги, повернення пільг ветеранам, чорнобильцям, багатодітним сім’ям, людям з інвалідністю.

В обласній раді Артур Мартовицький є заступником голови депутатської комісії з питань використання природних ресурсів. Звіти за 2021, 2022 роки депутат не публікує, порушуючи вимоги закону. Тому про його діяльність як депутата в облраді відомо дуже мало. У соцмережах депутат нічого про захист інтересів виборців не писав з початку 2022 року або видалив вже ці дописи. У цьому році депутат використає свої 750 тис. грн з обласного бюджету на Павлоград, Тернівку, Першотравенськ, Брагинівську, Васильківську територіальні громади.

Депутати Дніпропетровської обласної ради від ОПЗЖ Артур Мартовицький (ліворуч) та Геннадій Гуфман (праворуч)
Депутати Дніпропетровської обласної ради від ОПЗЖ Артур Мартовицький (ліворуч) та Геннадій Гуфман (праворуч)

16 лютого 2022 року депутат пропустив сесію облради, де голосували за фінансування тероборони. З початку повномасштабного вторгнення депутат відвідав 1 з 3 засідання депутатської комісії (33,3%) та 1 з 7 сесії обласної ради (14,3%). Онлайн-засідання обласної ради, на якому депутати засуджували російську агресію, депутат пропустив. Також не голосував і за підтримку ТрО на тому засіданні, на якому був присутній.

У 2021 році депутат переймався водопостачанням Західного Донбасу – міст Павлоград, Тернівка, Першотравенськ, Синельникового, сільських населених пунктів – загалом 240 тисяч людей. Для цього потрібно було капітально відремонтувати водовід та передати його у власність територіальних громад. Ще депутат наголошував на необхідності ухвалення програми екологічного захисту населення і територій внаслідок закриття вугільних шахт. Такі правки він вносив у проєкти рішень. Чи вдалося це реалізувати – депутат не повідомляв. Також депутат виступав за включення населених пунктів Першотравенськ, Межова, Петропавлівка до Павлоградського району Дніпропетровщини замість Синельниківського, проте ніхто не збирається це робити у Києві.

Наприкінці 2021 року Артур Мартовицький та окремі його спільники з ОПЗЖ разом з шахтарями протестували проти законопроєкту № 3663, поданого їх же однопартійцем нардепом Михайлом Папієвим від ОПЗЖ. Законопроєкт передбачав об’єднання Фонду соціального страхування та Пенсійного фонду. Шахтарі з інвалідністю побоювалися, що через це втратять свої виплати. Зрештою, закон було проголосовано у Верховній Раді та підписано Президентом України у 2022 році.

Протести шахтарів у Павлограді проти законопроєкту №3663 нардепа з ОПЗЖ Михайла Папієва
Протести шахтарів у Павлограді проти законопроєкту №3663 нардепа з ОПЗЖ Михайла Папієва

Ще депутат демонструє свою релігійність – їздить по храмах, зустрічається зі священниками Української православної церкви Московського патріархату. Разом з тим, як і більшість однопартійців, депутат поширював проросійські ідеї. На цьому відео, наприклад, у 2021 році він виступає проти закриття пропагандистських телеканалів Віктора Медведчука та зазначає, що українська влада скоро почне виселяти з країни російськомовне населення:

[embed][/embed]

Депутат Артур Мартовицький та митрополит Дніпропетровський і Павлоградський Іриней (УПЦ МП)
Депутат Артур Мартовицький та митрополит Дніпропетровський і Павлоградський Іриней (УПЦ МП)

Як працював у Верховній Раді України

Протягом 2012-2019 років Артур Мартовицький працював народним депутатом України. 16 січня 2014 року голосував за "диктаторські закони" Януковича. Неодноразово був помічений на "кнопкодавстві" (голосуванні в парламенті за колег). У парламенті займався питаннями паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки у відповідному комітеті. Також захищав інтереси шахтарів-регресників. У парламенті виступав також проти електронного декларування та не голосував за публічні закупівлі. Депутата звинувачували у лобіюванні інтересів олігарха Ріната Ахметова. У 2017 році не голосував за звернення Верховної Ради про введення персональних санкцій щодо президента-втікача Віктора Януковича та його найближчого оточення.

18 січня 2018 року голосував проти закону про реінтеграцію Донбасу, який ініціював Петро Порошенко: цей документ визнавав росію країною-агресором та її збройну агресію у Донецькій та Луганській областях (у 2017 році вже голосував проти визнання росії агресором). На початку 2018 року не підтримав депутатський запит нардепки Вікторії Войціцької щодо порушення екологічних стандартів Придніпроською ТЕС у Дніпрі.

У 2014 році Мартовицький заснував організацію “Благодійний фонд сприяння соціально-економічному розвитку Західного Донбасу” і неодноразово використовував її для свого піару. Наприклад, у 2016 році фонд фінансував будівництво автобусної зупинки в селі Нові Вербки Павлоградського району. Пізніше нардеп проводив зустрічі з мешканцями села поряд із зупинкою. У 2018 році на офіційному сайті Межиріцької ОТГ Павлоградського району вийшов  матеріал із ознаками “джинси” про фінансову допомогу місцевому дитячому садку від нардепа коштом фонду.

За даними сайту "Слово і діло", за другий свій депутатський термін (2014-2019) у парламенті Артур Мартовицький виконав 68% обіцянок. А саме: допоміг чорнобильцям; фракція "Опоблоку" звернулося до Конституційного суду для скасування медреформи; відремонтував та оснастив устаткуванням лікарні; добудував у Богданівці літню сцену та збудував автобусну зупинку у Нових Вербках; брав участь у висадці квітів на День довкілля; популяризував здоровий спосіб життя; створював нові дитячі та спортивні майданчики на окрузі; забезпечив школи інтерактивними дошками та комп'ютерними класами; завершив ремонт спорткомплексу "Темп" у Тернівці; відкрив додатково дитячу групу у селі Карабинівка.

Перед виборами він обіцяв відновити активну роботу підприємств легкої промисловості західного Донбасу, проте після обрання заявив, що перешкоджає відновленню важка ситуація в країні. Те саме сталося з обіцянками щодо розвитку вугільної промисловості. Що депутат не зробив, хоча обіцяв - читайте тут. При цьому депутат зразково працював на своєму виборчому окрузі, хоча й не дуже ефективно у стінах Верховної Ради, проте відвідував абсолютну більшість засідань. Ось як звітував депутат про свою діяльність у 2018 році на 34 телеканалі:

[embed][/embed]

Згідно з декларацією депутата за 2018 рік, йому належали квартира у Донецьку (66,5 кв. м) та недобудований дім там (230,2 кв. м), гараж у Феодосії (249,1 кв. м), квартира у Павлограді (103 кв. м) та приміщення у місті (31,7 кв. м). Це майно депутат набув ще задовго до початку АТО. Дружині депутата належали 2 квартири у Донецьку (42,8 кв. м та 52 кв. м), земельна ділянка у Донецьку (750 кв. м). Депутат їздив на новому Volkwagen Touareg за 1,8 млн грн. За 2018 рік депутат отримав у Верховній Раді 522,1 тис. грн зарплати, 90 тис. грн компенсації проїзду, 237,2 тис. грн компенсації за проживання у Києві в готелі, 422,9 тис. грн на виконання депутатських повноважень. А ще 169,1 тис. грн пенсії. Готівкою депутат володів 132 тисячами доларів, на рахунках у нього було 411,1 тис. грн та 37,7 тис. євро.  А далі пропонуємо подивитися передвиборчі ролики Артура Мартовицького за 2019 рік:

[embed][/embed]

[embed][/embed]

[embed][/embed]

[embed][/embed]

Читайте також про інших депутатів обласної ради

Пропонуємо також ознайомитися з діяльністю та біографіями інших депутатів Дніпропетровської обласної ради. Від початку повномасштабної війни обласну раду покинули два яскраві депутати — Святослав Олійник та Ігор Циркін. За списком (натискайте на прізвище та ім’я для переходу до матеріалу про політика):

  • експерший заступник голови Дніпропетровської облради, ексголова обласної організації ОПЗЖ Геннадій Гуфман;
  • ексзаступниця Генпрокурора України та ексзаступниця міністра палива та енергетики Тетяна Корнякова (ОПЗЖ);
  • гендиректор Лікарні матері та дитини ім. М. Руднєва Ігор Македонський (ОПЗЖ);
  • колишній заступник начальника Дніпропетровської обласної поліції Сергій Манза (ОПЗЖ);
  • аграрний магнат з Верхньодніпровщини Анатолій Кукса (ОПЗЖ);
  • палкий критик Зеленського і криворізький мільйонер Олексій Лавріненко (ОПЗЖ);
  • керівник фірми з управління багатоповерховими будинками у двох районах Дніпра Максим Дегтяренко (ОПЗЖ);
  • політолог і колишній страховий агент з Дніпра Олег Каштан (ОПЗЖ);
  • колишній заступник мера Дніпра Івана Куліченка Володимир Березинський (ОПЗЖ);
  • колишній голова обласного штабу Радикальної партії Ляшка Сергій Горобець (ОПЗЖ);
  • керівник однієї з лікарень Дніпра, який представляє Павлоград, Олексій Борисенко (ОПЗЖ);
  • колишній заступник мера Дніпра Івана Куліченка Олександр Афанасьєв (партія «Громадська сила»);
  • перший заступник голови облради по виконавчому апарату Євгеній Жадан (партія «Українська перспектива»);
  • колишній народний депутат України та колишній заступник мера Кривого Рогу Андрій Гальченко (партія «Українська перспектива»);
  • колишній народний депутат України Андрій Шипко (партія «Українська перспектива»).

Нагадуємо, у Зеленського розповіли, чи позбавлять мандатів народних депутатів України від партії «Опозиційна платформа – За життя». А як працюється народним депутатам від ОПЗЖ у Верховній Раді України зараз — дізнайтеся тут. Як працюють депутати від ОПЗЖ у міській раді Дніпра від початку повномасштабної війни — читайте тут.

Валерій Магланович

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.