Війна стала випробуванням для кожного підприємця. Хтось став волонтерити, хтось змінив формат, хтось втратив половину доходу і співробітників, але не здався. І все одно зберіг аудиторію.
Про те, як втриматися на ринку під час війни, Інформатор Гроші дізнався у маркетологині Анни Жихаревої-Толстік.
Сьогодні бізнес не може транслювати меседжі, які ми транслювали завжди. Слід розуміти, що етично казати, а що - ні. Ми маємо говорити про війну, але шукати контексти, на які очікує аудиторія. Їй важливо знати про ставлення бренду до того, що відбувається і чим вона може бути корисна. На перше місце треба ставити питання - що нас наближає до перемоги. На цьому і має базуватися бізнес.
Для ілюстрації спеціалістка розповіла про салон краси, який під час війни пропонує послуги безкоштовного манікюру жінкам, які опинилися в скрутному становищі. «Контент може бути різний. Ми можемо захоплювати аудиторію, і показувати їй приклад. І говорити тим, чим ми сьогодні можемо бути корисні», - сказала Анна Жихарева-Толстік.
За словами спікерки, під час кризи зазвичай спостерігається оптимізація всередині компаній з точки зору затратної частини. Те, від чого можемо відмовитись, слід відмовлятися. Наприклад, маленькі офіси,, зарплати топ-менеджерів замість великих. Це важко, але слід усвідомлювати - це треба для того, щоб вижити завтра. І навіть півставки для працівника сьогодні - це краще, ніж його звільнення завтра. Передивитися також й затрати на електрику і паливо - на цьому також можна заощадити ресурси. Треба розуміти баланс - що прийшло, що пішло і чим підтримати різницю.
Окрім затрат, корисно дивитися й на те, що дає ефект. Залишити тільки найефективніші комунікації. Можливо, це будуть нові шляхи? Тут знадобиться аналітика, і звернути увагу слід не тільки на результат, а й на процес, динаміку.
70% людей - це споживачі, які перемістилися з середнього сегменту в «середній - мінус». Тому люксовий рівень продукції переживає важкі часи. Покупці передивилися ковбасу, майонез, каву і прийшли до нового вибору - можливо, не такого смачного, але прийнятного за ціною. Окрім того, люди збирають кошти на амуніцію та одяг для тих, хто зараз на лінії розмежування.
Наразі власники ресторацій відкривають нові формати, тому недорогі заклади харчування будуть доречні і під час кризи. Також в ціні рекрутинг. Багато хто виїхав і переорієнтувався.
Залишиться IT-бізнес. На Західній Україні зараз ця галузь набуває потужного розвитку - маркетологиня навіть порівняла це з «Кремнієвою долиною». Потенціал українських «айтішників» поза конкуренцією й у світі. «Зараз багато в Європі спілкуюся з людьми щодо того, як вони сприймають український мозок, то вони в шоці від того, як українці можуть зробити одну й ту ж задачу набагато креативніше, ефективніше і якісніше», - сказала спеціалістка.
Відкривати свою справу і продвигати певні ідеї треба вже зараз, бо невдовзі Україна опиниться в ЄС. Починати слід навіт без грошей, адже Європа дає багато грантів. Тому можливо, що завтра ваш стартап буде в середині Європи.
Київська креативна агенція «Patsany Agency» розробила низку правил, як не слід використовувати контекст війни в комунікації з аудиторією. На жаль, вони створені на гіркому досвіді сучасних медійників. Отже:
Раніше ми писали, як волонтерам уникнути податків на дохід.
Софія Єлагіна