31 січня у приміщенні Київводоканалу пройшли обшуки у справі про рейдерське захоплення майна. Про це повідомляла Київська міська державна адміністрація. Деталі правоохоронці та чиновники не розкривали. Однак слід згадати історію того, як пов’язані з колишнім народним депутатом України Василем Хмельницьким фірми отримали землю під забудову на Жуковому острові, де мала знаходитися і працювати насосна станція Київводоканалу.
«Слідчими здійснюється досудове розслідування стосовно нежитлових будівель, що знаходяться у володінні та користуванні "Київводоканалу", та щодо яких «Київводоканалом» подано заяву про вчинення кримінального правопорушення (рейдерське захоплення), а також щодо яких Департамент Комунальної власності КМДА спільно з «Київводоканалом» звернулись до суду, для того щоб скасувати рішення про реєстрацію майна під іншими номерами, вчинене рейдерським способом, шляхом занесення до єдиного державного реєстру на підставі внесення до статутного капіталу певного ТОВ», - йдеться в повідомленні столичної влади.
Зазначено, що «Київводоканал» співпрацює зі слідством, надає правоохоронним органам запитувану документацію з метою неупередженого та об’єктивного розслідування. Київський блогер Володимир Бондаренко припустив, що справа може стосуватися операцій екс-депутата Хмельницького на Жуковому острові у Голосіївському районі. Там колишній нардеп отримав в оренду землю, а на ній збудовано розкішний приватний будинок замість обковування насосної станції.
У 2004 році Київрада ще за часів мера Олександра Омельченка передала ділянку (8000000000:90:336:0001) площею 0,8 га естонській фірмі АТ «Нелгілін» для експлуатації та обслуговування будівель і споруд насосної станції на вул. Лісничій, 58 (Жуків острів) у Голосіївському районі міста Києва. У серпні 2005 року був підписаний договір оренди на 15 років. Надалі трапилося таке, що насосна станція зникла, а на цій ділянці звели розкішний приватний будинок. У 2009 році розпорядженням КМДА назву «споруди насосної станції» змінили на «комплекс відпочинку, реабілітації та спорту», що у 2016-му суд визнав протиправним.
Журналісти ще у 2010 році писали, що будинок належить тодішньому народному депутату Василю Хмельницькому та пов’язували представництво естонської компанії Nelgilin саме з ним. Триметровий паркан, величезний будинок з білими колонами, приватний елінг для яхт, корти, – так виглядає насосна станція «Дніпро-1» на Жуковому острові. Якщо запливати з боку Дніпра, то чітко видно як виглядає станція – посередині величезний палац, поруч з ним басейн, спортивний майданчик. Трохи осторонь – садовий будиночок. Біля самої води елінг для яхт і будинок прислуги. При цьому цільове призначення землі – «для водогосподарських підприємств». Ця ділянка належить громаді Києва.
У 2015 році АТ «Нелгілін» продав компанії «ІК Бетайлігунгсфервальтунгс АГ» 2 об’єкти нерухомості: комплекс відпочинку, реабілітації та спорту площею 2576,70 кв м (Київ, вул. Ліснича, 58А) та нежилу будівлю площею 375,9 кв м (Київ, вул. Ліснича, 58К). Наприкінці 2017 року компанія «ІК Бетайлігунгсфервальтунгс АГ» звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Києві із заявою внести зміни до держкадастру, а саме: присвоїти ділянці 0,8 га код цільового призначення «для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення» замість існуючого коду «водогосподарських підприємств». У Держгеокадастрі компанії відмовили.
Тоді компанія звернулася до суду. Їй відмовили. Судді вказали, що нинішнє цільове призначення ділянки відповідає тому, для чого ділянка передавалася в оренду у 2004 році – вона є землею водного фонду для обслуговування насосної станції. Крім того, «землі водного фонду» і «землі рекреаційного призначення» – це окремі категорії земель. А відповідна зміна цільового призначення потребує розробки проєкту землеустрою, погодженого та затвердженого в порядку, передбаченому Земельним кодексом.
Бенефіціарним власником австрійської компанії «ІК Бетайлігунгсфервальтунгс АГ» (IK Beteiligungsverwaltungs AG) був бізнес-партнер Хмельницького – Андрій Іванов. Поруч 3,2 га на вул. Лісничій, 58 (літ. «В», «Г», «Д», «Е», «Ж», «З») перебувають в оренді ТОВ «Дельта-Буд-Технологія» для будівництва та обслуговування об’єктів рекреаційного призначення. Кінцевим власником цієї компанії був вказаний Василь Хмельницький. У 2010 році тоді ще журналістка Тетяна Чорновол писала, що землю на Жуковому острові у 2007 році роздали житловим кооперативам під забудову – це приблизно половина території острова (600 гектарів). Тоді Чорновол пояснювала, як ці організації пов’язані з бізнесом Хмельницького.
У 2017 році депутати Київради від ВО «Свобода» зареєстрували проєкт рішення, яким хотіли розірвати договір оренди вказаної ділянки. Причиною вони вказували нецільове використання землі. Однак проєкт довго розглядався комісіями, а потім взагалі був відкликаний.
При цьому Василь Хмельницький встиг побувати і акціонером «Київводоканалу». У 2007 році міськводоканал перетворили на приватну компанію, хоча формально більшість акцій залишалася у Київради. 25% «Київводоканалу» через КМДА належить громаді міста. Ще 67% належить компанії «Київенергохолдинг».
У компанії «Київенергохолдинг» 61% належить громаді Києва, 14,01% - кіпрському офшору Densec Limited, 24,98% - британській A ARTIO GLOBAL INVESTORS Limited (до неї акції належали кіпрській Zarova Limited). При цьому, як часто буває у державних і напівкомунальних компаніях, «Київводоканал» скоріше контролювали після цього інвестори – власники меншої кількості акцій, а не громада. Першими власниками цих закордонних фірм були Василь Хмельницький та його партнер Андрій Іванов. Вони мали близько 20% акцій «Київенергохолдингу», а у 2010-2011 роках продали їх. За повідомленнями ЗМІ, акції дісталися екс-зятю Леоніда Черновецького В’ячеславу Супруненку. Але і він був співвласником недовго. Пізніше на підприємствах неодноразово змінювалася команда та воно орієнтувалося на тодішнього голову Адміністрації Президента України Сергія Льовочкіна.
Це не перші обшуки на «Київводоканалі» за час повномасштабної війни. У липні 2022 року слідчі з прокуратури та Нацполіції вже приходили на підприємство. Тоді тривали слідчі дії у справі про заволодіння коштами в особливо великих розмірах. Правоохоронці підозрювали, що чиновники заволоділи бюджетними коштами у змові з постачальником обладнання для монтажу водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування.
Нагадаємо, громаді Києва завдавано збитків у понад 13 млн грн на закупівлі не працюючих рентген-апартів для лікарень наприкінці 2019 року. З ким пов’язаний підозрюваний директор фірми постачальника – читайте тут. Чому екс-нардеп Василь Хмельницький зацікавився індустріальним парком у Бучі — читайте тут. Як Хмельницький пов'язаний зі скандалами у Довженко-Центрі - дізнайтеся тут. Також Василь Хмельницький - співвласник Ocean Plaza у Києві, співвласниками цього ТЦ була родина російського олігарха Аркадія Ротенберга - одного з найближчих в оточенні путіна бізнесменів.
Дмитро Чернишов