Як підвищення акцизів на пальне вплине на вартість продуктів та послуг

Верховна Рада у четвер, 18 липня, прийняла законопроєкт, який передбачає підвищення акцизів на пальне до мінімального рівня, встановленого в ЄС. За прогнозами експертів, з 1 вересня цього року акцизи додадуть приблизно 1,3 грн на літрі бензину, 1,7 грн на літрі дизелю і 4,3 грн на літрі газу

Як підвищення акцизів на пальне вплине на вартість продуктів та послуг
Додатково бюджет отримуватиме понад 6 млрд грн щомісяця

Ініціативу підтримали в цілому 231 народний депутат. Законопроєкт передбачає поетапне підвищення акцизів на різні види пального до 1 січня 2028 року. За словами народної депутатки Ніни Южаніної, підвищення відбуватиметься у 5 етапів: з 1 вересня 2024 року, з 1 січня 2025 року, з 1 січня 2026 року, з 1 січня 2027 року та з 1 січня 2028 року. 

За цей час 1 літр бензину зросте в ціні на 8 гривень, дизель — на 10,5 гривень, скраплений газ — на 11 гривень.

«Це за умови незмінного курсу гривні до євро, бо пальне купуємо за євро і ставки акцизу теж в євро. Наслідки: збільшення цін на бензин, дизель, скраплений газ; збільшення цін абсолютно на ВСІ товари і послуги; втрата конкурентоспроможності вітчизняних товарів на всіх ринках збуту; зростання інфляції та зменшення купівельної спроможності населення», - написала Ніна Южаніна у соцмережі.

Буде певний лаг між зміною акцизів та підвищенням цін, але не великий, бо накопичувати багато палива в Україні зараз ніхто не ризикуватиме, якщо і залишилися ємності. Так вважає старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай.

«Вітаю, що нардепи проголосували підвищення акцизу на LPG до умовного паритету з бензином і дизелем. Пільги для газу зараз зовсім не на часі, вони не виправдані економічно, та й з так званої довгострокової екологічної політики сумнівно через прихід ери електричок», - вважає Юрій Гайдай.

Однак з підвищенням акцизів на пальне ніякої трагедії немає. Так вважає директор консалтингової групи А-95 Сергій Куюн.

«По бензину та дизелю взагалі є всі шанси пройти непомітно, якщо світовий ринок у серпні просяде. Газ здорожчає. Але все рівно залишиться дуже вигідним пальним. Зараз він дешевше бензину на 30 грн, буде - на 27», - написав у соцмережі Сергій Куюн.

Згідно з його розрахунками, додатково бюджет отримуватиме понад 6 млрд грн щомісяця.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube