Російський мільярдер Михайло Гуцерієв хоче вберегти свій бізнес у селі Чайки та у місті Борисполі під Києвом. Йдеться про потужну логістичну компанію «МЛП». Бізнес спочатку був перереєстрований на людей з України, а згодом – на іноземця з Туреччини. Про боротьбу російського олігарха читайте у матеріалі.
Розслідувачі StateWatch помітили, що у найбільшій в Україні компанії, пов’язаній з російським мільярдером Михайлом Гуцерієвим, змінився кінцевий власник. Йдеться про логістичну компанію ТОВ «МЛП-Чайки», зареєстровану під Києвом. Згідно з даними Youcontrol, підприємство було засноване у 2006 році. Від самого початку на 99% підприємство належить кіпрському офшору Marsfield Limited. Ще на 1% компанії ТОВ «МЛП-Україна». До 2018 року кінцевим власником ТОВ «МЛП-Чайки» був росіянин Михайло Гуцерієв (у реєстрі підписаний як Гуцерієв Мікаіл). Після нього кінцевою власницею зазначається Вікторія Кущ з Києва, яку у грудні 2022 року замінив громадянин Туреччини Доган Месут. Компанія доволі помітний гравець на ринку: у 2020 році її дохід склав 424 млн 75,3 тис. грн, хоч завершила вона той рік зі збитками.
25 серпня 2022 року в рамках кримінального провадження Печерський районний суд наклав арешт на 80 тисяч квадратних метрів логістичних приміщень поблизу Києва, які належать цьому підприємству. У своєму клопотанні прокурор зазначив, що ці компанії фактично до сьогодні підконтрольні громадянину рф Михайлу Гуцерієву, який через постійну підтримку влади рф, зокрема оборонного та силового блоку, нагороджений низкою державних нагород і відзнак російської федерації, серед яких медаль «За отличие в специальных операциях» фсб росії та декілька одиниць нагородної зброї. Але менше ніж за місяць арешт скасували – таке рішення виніс суддя Печерського районного суду Києва Олексій Соколов. Адвокат Вікторії Кущ у суді доводив, що «хазяйка» підприємства має численні подяки від українських військових, ТрО, поліції за сприяння обороні держави.
Крім того, 19 жовтня 2022 року Президент України Володимир Зеленський наклав санкції на олігарха Гуцерієва: йому заборонили розпоряджатися власними активами на території України на 10 років. Але майно вже давно зареєстроване на інших людей. Тобто юридично не має жодного відношення до російського мільярдера.
З Гуцурієвим пов’язані ще декілька фірм. Це ТОВ «МЛП-Бориспіль», яка зареєстрована на кіпрську офшорну компанію Zonemark Limited (до 2019 року власник – Гуцурієв, потім – Вікторія Кущ, а з 2023 – турок Доган Месут). Ця фірма у 2020 році отримала 38,44 млн грн прибутку. Також це ТОВ «МЛП-Україна» (наразі кінцевий власник через офшор Linkcrest Limited – Вікторія Кущ, а до 2018 року був Гуцерієв) та ТОВ «Титан-2006» (наразі кінцевим власником є Вікторія Кущ через Zonemark Limited). Всі ці офшорні компанії Вікторії Кущ та Догана Месута очолює Гіоргулла Франкоу. На думку керівника проєкту Trap Agressor Гліба Каневського, тепер підприємства Гуцерієва недосяжні для українського правосуддя, а могли б приносити користь державі. Хоча з 2014 року російський бізнесмен Гуцерієв отримував в Україні чималі прибутки і, можливо, продовжить отримувати через офшори, на які зареєстровані його "колишні" фірми.
Михайло Гуцерієв – російський бізнесмен інгушського походження. Головний власник фінансово-промислової групи «Сафмар», ПАТ «РуссНефть», ВАТ «Русский уголь», ПАТ «Моспромстрой», однієї з найбільших логістичних компаній в росії MLP, радіостанцій холдингу Krutoy Media, мереж з продажу техніки «М. Видео» та російського «Эльдорадо» (українське «Ельдорадо» належить Віктору Поліщуку) тощо. Структури Гуцурієва видобувають нафту в Азербайджані та Казахстані. Крім росії бізнесмен мав громадянство Кіпру, але у 2022 році через війну був його позбавлений. Статки Гуцерієва до повномасштабної війни оцінювали у 2,5 млрд дол, а його сім’ї – у 5,65 млрд дол. А з 2021 року олігарх знаходиться під санкціями ЄС, Великобританії, Швейцарії, Норвегії, Ліхтенштейну та інших країн за підтримку режиму Лукашенка у Білорусі. З 2022 року ще більше санкцій застосовано щодо бізнесмена. А ще Гуцерієв пише тексти пісень для популярних естрадних артистів у росії: Миколи Баскова, Григорія Лепса, Стаса Михайлова, Філіпа Кіркорова, Алли Пугачової та інших.
Саме на фоні творчості Михайло Гуцерієв познайомився з українкою Вікторією Кущ. Вона більш відома під псевдонімами Вікторія Кохана та Торія Таль. Вікторія – українська композиторка, авторка російськомовних пісень, продюсерка. Свою кар’єру починали з написання хітів для українських гуртів НеАнгели та NiKiTa у середині 2000-х років. З 2014 року Вікторія здебільшого співпрацювала з російськими артистами, виступала у росії та отримувала там численні музичні премії. Серед тих, з ким працювала Вікторія, можна перелічити Таїсію Повалій, Наташу Корольову, Валерію, Миколу Баскова, Діму Білана, Стаса Михайлова, Філіпа Кіркорова, Ірину Круг, Славу. А для частини пісень Михайла Гуцерієва саме Вікторія Кущ писала музику, а виконували це поп-співаки і поп-співачки з росії.
У березні 2019 року Президент України Петро Порошенко своїм указом присуджує Вікторії Кущ звання Заслуженого діяча мистецтв України. В указі було вказано, що Вікторія – режисерка культурно-мистецьких масових заходів Національного палацу мистецтв «Україна» у Києві. У 2020 році артистка брала участь у концертах на підтримку Олександра Лукашенка у Білорусі, а 1 січня 2022 року разом з українськими співачками Софією Ротару, Ані Лорак, Таїсією Повалій розважала росіян на концерті «Песни года 2021».
Менше ніж за 2 місяці росія почала нову окупацію українських територій. Від початку 2022 року нічого не відомо про діяльність Вікторії Коханої. Будемо сподіватися, що Вікторія Кущ дійсно допомагає українським військовим, як стверджував адвокат у суді щодо арешту ТОВ «МЛП-Чайка». Натомість 31 грудня 2022 року росіяни вчергове обстріляли Київ, палац «Україна» (де працювала раніше Вікторія) суттєво постраждав, частково були вибиті вікна, ніякі заходи там наразі не проводяться.
Нагадаємо, Мін’юст України починає процедуру конфіскації майна російського олігарха Олега Дерипаски в Україні. А начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов звернувся до мера столиці Віталія Кличка з проханням заборонити зводити ЖК «Oasis» на Рибальському острові фірмам, пов’язаним з російсько-українським бізнесменом Павлом Фуксом та народним депутатом від ОПЗЖ Вадимом Столаром.
Валерій Магланович