У Дніпрі на обліку в міських службах у справах дітей перебувають понад 1,5 тис. дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. З них 541 особа – це діти, батьки яких померли, і 1081 – діти, котрі залишились без батьківського піклування. 1145 дітей (71%) наразі перебувають під опікою. 272 дитини виховуються у дитячих будинках сімейного типу та в прийомних сім’ях, а 1 тис. 417 перебувають у сімейних формах виховання. Про це під час прес-конференції 28 травня повідомила начальник управління-служби у справах дітей департаменту соціальної політики Дніпровської міської ради Ганна Довготько.
«Наразі у Дніпрі діє програма соціальної підтримки та захисту дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, на 2016-2020 роки. Згідно з нею, пріоритетним напрямом нашої роботи є влаштування дітей на виховання у сім’ї або заклади сімейного типу.
Наразі 111 дітей виховується у державних закладах. Ми робимо все, щоб ці діти почали виховуватися у сім’ї. Для цього ми активно поширюємо інформацію щодо того, як стати прийомними батьками. Так, за минулий квартал у місті всиновили 19 дітей. Іще одним із напрямів нашої роботи є влаштування дітей, котрі перебувають у складних життєвих обставинах. Це діти, які мешкають у сім’ях із ризиком вилучення з біологічної родини. Нині на обліку у службах у справах дітей перебуває 1 151 дитина цієї категорії, з них 1 051 дитина проживає у сім’ях, де батьки ухиляються від виконання своїх обов’язків, 10 дітей самостійно залишають місця свого проживання, 76 дітей, над якими скоєно фізичне, психологічне, економічне чи сексуальне насильство, а також 16 дітей-сиріт і позбавлених батьківського піклування переміщені з окупованих територій. Із цими дітьми наші соціальні працівники завжди у контакті, ми працюємо з ними», – розповіла Ганна Довготько.
Також вона повідомила, що у Дніпрі працюють 2 заклади соціально-психологічної реабілітації дітей на 30 місць кожен, Центр підтримки дітей «Довіра» на 60 місць та Центр підтримки дітей і сімей «Мамине щастя». У місті також запроваджується так звана стратегія деінституалізації інтернатів.
Начальник управління-служби у справах дітей також відзначила, що між департаментом соціальної політики та благодійною організацією «Міжнародний благодійний фонд «Максимум» нещодавно було підписано меморандум, у рамках якого ведеться активна робота над проектом популяризації сімейних форм виховання. Це і показ соціальних відеороликів про дітей-сиріт, які шукають родину, і розповідь їхніх історій, і презентація наставництва.
«Наставництво – це коли ми підбираємо дорослу, спеціально підготовану людину, яка надаватиме дитині, котра виходить з інтернату в доросле життя, підтримку та допомогу у разі необхідності. Ми вже маємо 33 кандидати, які згодилися на роль наставника, пройшли навчання та отримали висновки. 10 із них вже встановили контакт із дітьми, а троє уклали договори. Обидві сторони діятимуть на підставі спеціально укладених договорів. Наша мета – допомогти випускникам інтернатів адаптуватися та влаштувати своє доросле життя у суспільстві», – розповів голова фонду «Максимум» Максим Нудьга.