Також обіцяють подолати високу передчасну смертність
Уряд ухвалив План для Ukraine Facility, який є основою надання фінансової підтримки Україні від Європейського союзу. Це – перелік ключових реформ, розрахований на 4 роки, на їх реалізацію ЄС передбачає виділити 50 млрд євро.
Здійснення цих структурних реформ має посилити макроекономічну стабільність України і закласти фундамент для її подальшого економічного зростання.
Окремий блок плану присвячений розвитку людського капіталу. Мінсоцполітики розробило низку заходів цього блоку, щоб підтримати осіб з інвалідністю; дітей, які втратили батьків; членів родин ветеранів; ВПО та ін., тобто допомогти найуразливішим категоріям українців відновити своє життя, зробити його соціально активним і економічно незалежним.
Серед реформ, які є наріжними для побудови якісної системи соціальної підтримки, – покращення соціальної інфраструктури, деінституціоналізація, покращення соціального забезпечення, доступу до ринку праці, системи реабілітації.
Також документ містить перелік індикаторів, виконання яких має забезпечити Мінсоцполітики.
Затвердження Стратегії демографічного розвитку на період до 2040 року
Без людей неможливо відновити економіку. Але й відновлення економіки потрібне саме для людей. Україна має стати країною, в якій хочеться жити. Для цього у Мінсоцполітики напрацьовують цілісну демографічну стратегію. Вона має відповісти на питання, як подолати падіння народжуваності, високу передчасну смертність, еміграцію та інші демографічні виклики, а також як забезпечити стійкість та здатність українців відповідати на ці виклики.
Затвердження Стратегії реформування психоневрологічних, інших інтернатних закладів та деінституціоналізації догляду за особами з інвалідністю та людьми похилого віку та Стратегії забезпечення права кожної дитини в Україні на зростання в сімейному оточенні на 2024-2028 роки
Створення можливостей для дітей, які залишились без батьківського піклування і знаходяться в інституціях, жити в родині й отримувати тепло і увагу – серед пріоритетів міністерства. Так само, як і створення умов для людей, які потребують догляду – наприклад, людей похилого віку чи людей з інвалідністю – отримувати його вдома чи в форматі, наближеному до родинного. У Мінсоцполітики зосередились на декількох основних напрямках:
Міністерство соціальної політики переходить від фінансування установ, які не завжди є ефективними, до закупівлі соціальних послуг. Таким чином, вдасться створити конкурентний ринок цих послуг. Закуповувати їх буде єдиний національний закупівельник, а надавати – як державні, так і приватні надавачі та громадські організації на базі єдиних стандартів і критеріїв.
Удосконалення системи реабілітації для осіб з інвалідністю
Міністерство впроваджує сучасні європейські підходи до адаптації та інтеграції осіб з інвалідністю у суспільство. Одним з індикаторів стане впровадження Міжнародної класифікації функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я (МКФ). МКФ – це стандартизована «мова» опису станів здоров’я. Вона дозволяє говорити про відсоток втрати функціонування людини із інвалідністю, а не про групу інвалідності. Для цього створюється єдиний цифровізований процес оцінки потреб людини, а в залежності від потреб – визначатимуться допомоги і послуги, які їй необхідні. В результаті, – зменшиться кількість документів, які потрібно оформлювати; зменшиться час на отримання послуг; медична соціальна та освітня сфери будуть взаємодіяти завдяки єдиному документообігу.
«Зараз, коли триває війна, наша соціальна сфера цілком залежна від допомоги Європейського Союзу та країн-партнерів. Поки держава виконує всі свої соціальні зобов’язання перед громадянами, доти вона існує як повнофункціональна держава. Тому інвестиції ЄС в нашу соціальну сферу - це невід’ємна частина захисту від російської агресії. Проте навіть війна - не привід зупиняти нагальні реформи та розвиток соціальної сфери. І ми дуже вдячні нашим партнерам в ЄС за те, що вони не словом, а ділом підтримують нас і нашу працю, щоб створити умови для гідного життя кожній людині в Україні», – сказала міністр соціальної політики Оксана Жолнович.
Підготовка плану відбувалась у співпраці з бізнесом, представниками громадськості та регіонів. Також він розроблявся спільно з європейськими партнерами.
Найближчим часом План для Ukraine Facility буде передано на розгляд Єврокомісії. Завдяки реалізації реформ Україна зможе отримати близько 16 млрд євро фінансування вже цього року.