У Національному банку вважають, що у 2024–2025 роках триватиме відплив мігрантів за кордон - близько 400 та 300 тисяч осіб відповідно.
Виїзд українців може бути пов’язаний зі значною руйнацією української енергетичної системи, що супроводжується тривалими відключеннями електроенергії та посилює ризики для опалювального сезону.
Про це зазначається в «Інфляційному звіті» НБУ за липень 2024 року.
Як йдеться у повідомленні, крім побутових складнощів, часті відключення електроенергії негативно впливають на виробничі процеси, що зменшує економічну активність і попит на робочу силу, додатково стимулюючи міграцію.
Крім того, виїзд українців зумовить повільна нормалізація економічних умов через високі безпекові ризики.
"Наразі переважають негативні ризики ще більшого відпливу мігрантів за кордон, меншого та пізнішого їх повернення. Вагомими чинниками цього можуть стати законодавчі рішення урядів країн-реципієнтів щодо поглиблення інтеграції українських мігрантів у країнах перебування, а їхніх дітей – в освітніх системах країн перебування, і, відповідно, збільшення схильності до об'єднання родин за кордоном", - написано у звіті.
Очікується, що повернення мігрантів в Україну почнеться у 2026 році та буде поступовим (близько 400 тис. осіб), оскільки через довгу тривалість перебування за кордоном адаптація на новому місці зросте, а умови в Україні, у тому числі через перебої з енергопостачанням, будуть складнішими, ніж передбачалося раніше.
"Кількість внутрішньо переміщених осіб також залишатиметься значною, бо згідно з опитуваннями значна їх частка не має куди повертатися через значні руйнування", - йдеться у звіті.
За даними НБУ, минулого року відплив мігрантів за кордон становив 200 тисяч осіб. Проте регулятор зазначив, що швидка відбудова житла, інфраструктури та збільшення кількості робочих місць завдяки пожвавленню економіки зумовлять українців активніше повертатися.