З’явився новий напрямок реабілітації

Читать на русском

Людям з порушенням зору допомагають по-новому

Читать на русском
Наразі 26 осіб, які потребують реабілітації, вже її пройшли.
За 7 місяців 2023 року лікарі вже засвідчили понад 19 тисяч таких діагнозів

Людям з порушенням зору допомагають по-новому

Від початку повномасштабного вторгнення у 2022 році спостерігається тенденція до збільшення осіб з порушенням зору в Україні. За даними НЗСУ, якщо у 2021 році кількість осіб з втратою або погіршенням зору нараховувала 17 478 осіб, у 2022-му зросла до 19 551. І лише за 7 місяців 2023 року лікарі вже засвідчили понад 19 тисяч таких діагнозів, що вже більше, ніж за весь 2022-й рік.

Це нерозривно пов’язано з війною, що триває. Багато людей втратили зір внаслідок травм, спричинених мінними вибухами, та ракетними обстрілами.

Існує нагальна потреба в розширенні та вдосконаленні реабілітаційних послуг в Україні. Так на базі Державної реабілітаційної установи Міністерства соціальної політики «Центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю «Поділля» проходить відпрацювання абсолютно нового напрямку реабілітації в Україні – комплексна модель реабілітації людей з порушенням зору.

Цю модель розробили Програма розвитку ООН разом з українськими експертами. Проєкт стартував минулого року. Наразі 26 осіб, які потребують реабілітації, вже її пройшли.

Комплексна модель реабілітації людей з порушенням зору включає п’ять етапів:

  • Орієнтування - користування білою тростиною. Як у приміщенні, так і на вулиці.
  • Користування мобільним телефоном - спеціальними програмами для розпізнавання об’єктів та навичками телефонування.
  • Користування життєвими навичками - здобуття незалежності у побуті.
  • Психологічна підтримка - не зосереджуватися на темі втрати зору, а зрозуміти, що життя продовжується і його можна наповнювати новими вміннями.
  • Навчання шрифту брайля. П’ятий пункт за бажанням.

«Оскільки саме такий напрям реабілітації абсолютно новий в Україні, зараз триває відпрацювання на державному рівні, що саме включати така реабілітація. Ця модель потребує масштабування, бо кількість людей, які втрачають зір, лише зростає. Наш Центр готовий ділитися досвідом з іншими установами», - сказав директор «Поділля» Роман Штогрин.

За його словами, втрата зору - це не вирок для людини, при правильній реабілітації, люди з інвалідністю можуть продовжувати активне соціальне життя та успішно влаштуватися на роботу.

В рамках співпраці з ПРООН, створено асфальтований майданчик (15 на 20 м) з тактильною навігацією, закуплено обладнання для проведення занять, покращено доступність для людей з інвалідністю в реабілітаційній установі та створено мультидисциплінарну реабілітаційну команду для надання якісної реабілітації.

Щоб приєднатися до програми комплексної моделі реабілітації необхідно мати наступні документи.

Якщо встановлена група інвалідності:

  • Індивідуальна програма реабілітації (там має бути відмічений п. 7 "Соціально-побутова реабілітація "), а також довідка МСЕК
  • Виписка з шпиталю форма 027/о (якщо пройшло 6 місяців з дати виписки, то поновити в сімейного лікаря), а також довідка дерматолога та флюорограма;
  • Копії: паспорта, ідентифікаційного коду, пенсійного посвідчення, довідки МСЕК;

Зазначені документи занести в районне (міське) управління праці та соціального захисту населення для подачі заяви.

Якщо військовослужбовець перебуває на лікуванні,  проходження реабілітації можливе за направленням ВЛК ( із зазначенням, що потребує соціально-побутової реабілітації на базі Центру «Поділля»), а також копія паспорту та коду

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.