За майже два з половиною роки в Росії відкрилося 16 533 компанії з іноземними учасниками: аналітика YouControl

16 533 компанії з іноземними учасниками зі 143 країн було зареєстровано в Росії за майже два з половиною роки повномасштабної війни. Внески в статутні капітали компаній за цей період становлять понад 240 млрд рублів, або майже 2,7 млрд доларів. Найбільшими інвесторами в російську економіку стали фізичні та юридичні особи з Білорусі та Китаю. Аналітики R&D центру YouControl проаналізували дані ЕГРЮЛ та визначили десятку компаній з іноземними учасниками за розміром статутного капіталу.

За майже два з половиною роки в Росії відкрилося 16 533 компанії з іноземними учасниками: аналітика YouControl

16 533 компанії з іноземними учасниками зі 143 країн було зареєстровано в Росії за майже два з половиною роки повномасштабної війни. Внески в статутні капітали компаній за цей період становлять понад 240 млрд рублів, або майже 2,7 млрд доларів. Найбільшими інвесторами в російську економіку стали фізичні та юридичні особи з білорусі та Китаю. Аналітики R&D центру YouControl проаналізували дані ЕГРЮЛ та визначили десятку компаній з іноземними учасниками за розміром статутного капіталу. 

Іноземний бізнес на болотах: у фаворитах Московщина, Смоленщина та Петербург

З 24 лютого до 31 грудня 2022 року включно в Росії зареєструвалася 5541 юрособа, за 2023 рік — 7735, за 5 місяців 2024-го 3257 юросіб з іноземними учасниками.

Лідерами серед регіонів рф за кількістю зареєстрованих компаній з іноземним капіталом стала Москва (8771) та Московська область (1231), що сукупно складає понад 60% від кількості досліджуваних підприємств. Близько 10% (1628) зареєстровані в Смоленській області, що межує із Республікою Білорусь, учасниками цих компаній є переважно громадяни білорусі. Місцем реєстрації майже 6% новостворених фірм (960) став Санкт-Петербург.

Половина з досліджуваних компаній — 8598 юросіб працюють у торговій сфері, 1950 фірм задіяні у будівництві. Ще 1058 російських компаній з іноземними учасниками надають адміністративні та супутні додаткові послуги. Переробною промисловістю займаються 1048 фірм з проаналізованого переліку.

Як світ інвестує в економіку Росії

Учасниками 16 533 новостворених російських компаній з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну стали фізичні та юридичні особи зі 143 країн світу. У деяких підприємствах учасниками були юридичні особи та/або фізичні особи з різних країн одночасно. Учасниками 5131 компанії стали представники з Республіки Білорусь. Співвласниками трохи більше ніж 22% компаній (3763) стали громадяни Китаю та китайські юридичні особи. 

Реєстрація іноземного бізнесу у Росії
Реєстрація іноземного бізнесу у Росії

Також активно брали участь у створені російських компаній фізичні та юридичні особи з Киргизстану (1695), Казахстану (1063) та Узбекистану (889). Понад 1000 фірм зареєстровано за участі представників із Туреччини (519) та Вірменії (542). 

Інвесторів з європейських країн менше, але, на жаль, вони є і їх  понад 700. Зокрема, 120 підприємств із представниками з Молдови, 88  з Латвії, 87 —  з Німеччини, 73  з Італії та 73  із Сербії. Учасниками близько 200 російських компаній стали переважно юридичні особи з офшорних зон. Найбільше з Кіпру — 120 компаній.

Найбільші компанії з іноземними учасниками в Росії за розміром статутного капіталу

Зареєстроване в грудні 2023 року ТОВ “Холдинг ВВСС” зі статутним капіталом у 169 млрд рублів є керуючою компанією аеропорту Пулково в Санкт-Петербурзі. В матеріалі видання “Кореспондент.net” “РФ експропріювала в іноземних інвесторів аеропорт у Санкт-Петербурзі” за 01.12.2023 року, зазначено, що летовище Пулково з 2009 року перебувало в управління консорціуму, одним з інвесторів якого є німецька компанія Fraport, яку позбавили права управління часткою в аеропорту Пулково у Санкт-Петербурзі, що передбачено указом президента країни-агресора про експропріацію бізнесу, який контролювали іноземні інвестори. Fraport AG Frankfurt Airport Services Worldwide, відома як Fraport, є німецькою транспортною компанією, що керує аеропортом Франкфурта у Франкфурті-на-Майні та має інтереси в експлуатації кількох інших аеропортів по всьому світі. 

Ще 24,99% статутного капіталу “Холдингу ВВСС” належить компанії з Катару “ФЗ Холдинг ЛЛС”.

Учасником МК ООО “АЛРУ”, що зареєстрована в Калінінграді та має статутний капітал понад 27 млрд рублів, є юридична особа з ОАЕ Neo Metals Holding Limited. За інформацією “Інтерфаксу” “Связанные с GeoProMining компании зарегистрировались в Калининградский САР” за 19.04.2024 року, компанія “Алру” пов’язана із російським підприємцем Романом Троценко, який потрапив під санкції РНБО у жовтні 2022 року.

Кіпрська компанія Ratado Holding Limited є учасником МК ООО “ЛОМНИА”, що має 10,2 млрд рублів статутного капіталу, та МК ООО “СТАРГЛАНС” зі статутним капіталом у 4,2 млрд рублів. Ratado Holding Limited є одним із кредиторів O1 Group Limited. O1 Group Limited раніше була головною в бізнесі Бориса Мінца, що володіла акціями O1 Properties, в якій серед активів — офіси класу А в Москві, комплекс “Біла площа” та інша елітна нерухомість, а також фінансовою групою “Майбутнє”, де основний актив — недержавний пенсійний фонд “Майбутнє”.

ООО “МЕЖДУНАРОДНАЯ КОНТЕЙНЕРНАЯ ЛОГИСТИКА” зі статутним капіталом у 2,5 млрд рублів, є спільним підприємством російської державної корпорації “Росатом” та “ДИ ПИ УОРЛД РАША ФЗЕ” з ОАЕ. В матеріалі “Інтерфаксу” “Росатом” и DP World создали СП для транзитных контейнерных перевозок по СМП” за 24.10.2023 року вказано, що DP World — це одна з найбільших у світі логістичних компаній, підконтрольна уряду ОАЕ. 

Топ-10 компаній у росії з іноземними учасниками
Топ-10 компаній у Росії з іноземними учасниками

 Власником 100% статутного капіталу російської компанії МК ООО “ЧЕЙНЛОРД” є кіпрський офшор GUNILLA LIMITED. За інформацією “Інтерфаксу” “Новые связанные с девелопером Vos'hod компании стали резидентами САР в Калининграде” за 26.09.2023 року, “Чейнлорд” пов’язують із московським девелопером Vos'hod. Видання “Ведомости” в матеріалі “У московского девелопера элитной недвижимости Vos’hod появился проект в Санкт-Петербурге” за 01.02.2023 року,  пише, що Vos'hod заснований акціонером O1 Properties — кіпрською компанією Riverstretch Trading & Investments та колишньою гендиректоркою групи “Майбутнє” Мариною Рудньовою для інвестицій в елітну нерухомість.

Власником 99% статутного капіталу ООО “АГРОИНВЕСТ” у майже 1,5 млрд рублів є Grenaldi Limited з Гонконгу. Карен Ванецян має зв’язок з “Агроінвестом” як засновник компанії. У 2023 році холдинг Exoil Group пана Ванецяна придбав активи американської компанії Bunge в росії, серед яких бренд соняшникової олії “Олейна”. До слова, американська компанія Bunge вийшла з російського ринку після початку повномасштабного вторгнення.

Кіпрська компанія PANALAND LIMITED є власником 99,99% статутного капіталу ООО “ПАНАЛЕНД”. Останнє своєю чергою є власником 9,99% статутного капіталу ООО “ПИРЕЛЛИ ТАЙР РУССИЯ”. Це російське представництво італійського концерну Pirelli, що займається виробництвом автомобільних шин. З початком повномасштабної війни Pirelli призупинив інвестиції до росії, крім тих, що пов'язані з безпекою.

Замість висновків

Сума податків, сплачених усіма іноземними компаніями, які працюють у Росії, у 2022-2023 роках може становити 20 мільярдів доларів на рік, згідно з новим звітом міжнародної коаліції громадянського суспільства B4Ukraine.

В матеріалі “Інтерфаксу” “Количество действующих в РФ компаний в 2023 году выросло впервые с 2015 г.” за 12.01.2024 року йдеться, про те, що кількість зареєстрованих комерційних підприємств у Росії на кінець 2023 року становить 3,2 млн компаній. Кількість новостворених компаній в Росії за період повномасштабного вторгнення становить 0,5% від загальної кількості. Проте загальна сума статутних капіталів всіх проаналізованих підприємств складає майже 275 млрд рублів, а середня частка іноземних інвесторів — 88%. Відповідно, вклад в російську економіку іноземних компаній та фізичних осіб у вигляді внесків в статутні капітали підприємств за досліджуваний період становить понад 240 млрд рублів або майже 2,7 млрд доларів.

Для зниження санкційного тиску Росія ймовірно розвиває власні спеціальні адміністративні райони, куди переводять компанії з іноземних офшорних юрисдикцій. Але водночас це свідчить про те, що росіяни досі мають активи, зареєстровані за кордоном, які так і не були заблоковані з початку повномасштабного вторгнення. Також на наявність зареєстрованих іноземних активів у представників із рф вказують публікації  російських ЗМІ, що пов’язують іноземних учасників компаній із громадянами Російської Федерації.

Повна версія дослідження на сайті YouControl

Партнерський матеріал

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube